Do czego jest Rovamycine lekarstwo? Jak działa: Substancje czynne: spiramycyna (Spiramycin) tabl.

Czy pomocne?

Lek Rovamycine

Lekarstwo ROVAMYCINE: Rovamycine
Producent leku:
Aventis Pharma
Wiadomości o leku:
Substancje czynne:
spiramycyna (Spiramycin)
tabl. powl. 1,5 mln j.m. 16 szt.,
--,-- zł
tabl. powl. 3 mln j.m. 10 szt.,
--,-- zł
Nie ma powiązanych chorób w bazie.
Brak słów najważniejszych.
Podobne leki (wg stopnia podobieństwa):
Brak podobnych leków.
Opinie specjalistów
Żaden ekspert nie wystawił jeszcze opinii dla tego leku.
Wskazania do stosowania
Zakażenia górnych i dolnych dróg oddechowych, między innymi paciorkowcowe zapalenie gardła i migdałków podniebiennych, zapalenie zatok przynosowych, ucha środkowego, ostre zapalenie oskrzeli i płuc (również atypowe). Toksoplazmoza ciężarnych. Profilaktyka toksoplazmozy wrodzonej i meningokokowego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych w razie nosicielstwa Neisseria meningitidis, a również profilaktyka nawrotów gorączki reumatycznej (wyłącznie u pacjentów z nadwrażliwością na penicyliny). Zakażenia w stomatologii (stany ostre: ropnie, zapalenie j. ustnej z przekrwieniem, ostre zapalenie dziąseł, wrzodziejące martwicze zapalenie dziąseł). Chlamydiowe zapalenie cewki moczowej. Gronkowcowe i paciorkowcowe zakażenia skóry. Kryptosporydioza spowodowana poprzez Cryptosporidium muris.
Działanie
Antybiotyk makrolidowy działający bakteriostatycznie albo bakteriobójczo między innymi na Streptococcus spp. (wybrane szczepy S. pneumoniae mogą być oporne), Staphylococcus spp. (z wyjątkiem szczepów opornych na meticylinę), Moraxella catarrhalis, Bordetella pertussis, Helicobacter pylori, Campylobacter jejuni, Corynebacterium diphtheriae, Treponema pallidum, Borrelia burgdorferi, Propionibacterium acnes, Chlamydiae, Mycoplasma pneumoniae i M. hominis. Spiramycyna działa również na Toxoplasma gondii. Średnio wrażliwe są Neisseria gonorrhoeae, Vibrio cholerae, Ureaplasma urealyticum, Legionella pneumophila. Nie działa na Haemophilus influenzae i H. parainfluenzae, Bacteroides fragilis, Pseudomonas spp., Acinetobacter spp., Enterobacteriaceae. Błyskawicznie i niezależnie od obecności pokarmu wchłania się z przewodu pokarmowego. Idealnie przenika do krwi i tkanek, gdzie bardzo długo utrzymują się jego spore stężenia. Wiąże się z białkami osocza w 10%. T0,5 we krwi wynosi ok. 8 h; T0,5 w płucach - 36 h. Osiąga spore stężenia w fagocytach, między innymi w makrofagach pęcherzyków płucnych (20 razy większe niż we krwi), ślinie, wydzielinie gruczołów oskrzelowych, błonie śluzowej zatok (w szczególności w stanie zapalnym), migdałkach podniebiennych, płucach, mleku matki. Przenika poprzez barierę łożyska, nie przenika do płynu mózgowo-rdzeniowego. Jest metabolizowana w wątrobie i wydalana raczej z kałem; ok. 10% z moczem.
Działania niepożądane
Niekiedy zaburzenia żołądkowo-jelitowe (nudności, wymioty, biegunka), reakcje nadwrażliwości (wysypka skórna, pokrzywka, bardzo rzadko obrzęk naczynioruchowy i wstrząs anafilaktyczny), sporadycznie przemijające parestezje, bardzo rzadko zaburzenia czynności wątroby i ostra hemoliza .
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na spiramycynę.
Interakcje
W skojarzeniu z lekami zawierającymi lewodopę i karbidopę może ulec zmniejszeniu wchłanianie karbidopy i stężenie lewodopy we krwi (zaleca się dostosowanie dawki lewodopy).
Dawkowanie
Dorośli doustnie 6 000 000 j.m./dobę w 2 dawkach; dawkę tę można zwiększyć do 9 000 000 j.m./dobę w 3 dawkach. W toksoplazmozie ciężarnych 6 000 000-9 000 000 j.m./dobę w 2-3 dawkach poprzez 3 tygodnie z 2-tygodniowymi przerwami aż do porodu. W kryptosporydiozie 3 000 000 j.m./dobę w 3-4 dawkach poprzez przynajmniej 3 tygodnie. Dzieci doustnie 150 000 j.m./kg m.c./dobę w 2-3 dawkach (jest to co 8-12 h), w cięższych sytuacjach: 300 000 j.m./kg m.c./dobę w 2-3 dawkach. W profilaktyce meningokokowego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych: dorośli - 6 000 000 j.m./kg m.c./dobę w 2 dawkach (co 12 h) poprzez 5 dni; dzieci - 150 000 j.m./dobę w 2 dawkach co 12 h poprzez 5 dni.
Ciąża i karmienie piersią
Nie stosować w momencie karmienia piersią.
Uwagi
Nie zaleca się stosowania u pacjentów z niedoborem aktywności G-6-PD. Ostrożnie stosować u pacjentów z nadwrażliwością na inne makrolidy albo niewydolnością wątroby.
Podobne leki

Informacje Rovamycine znaczenie w Słownik leków R .

Dodaj opinię o Rovamycine, zadaj pytanie lekarzowi:
Pytania o Rovamycine, opinie i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.