Do czego jest Rutokal C lekarstwo? Jak działa: leku: Substancje czynne: kwas askorbinowy (Ascorbic.

Czy pomocne?

Lek Rutokal C

Lekarstwo RUTOKAL C: Rutokal C
Producent leku:
Merz Pharmaceuticals
Wiadomości o leku:
Substancje czynne:
kwas askorbinowy (Ascorbic acid)wapń (Calcium)rutozyd (Rutoside)
tabl. musujące 10 szt.,
--,-- zł
tabl. musujące 20 szt.,
--,-- zł
Nie ma powiązanych chorób w bazie.
Brak słów najważniejszych.
Podobne leki (wg stopnia podobieństwa):
Ascorutical forte
Ascorutical
Rutinoscorbin
Rutinoscorbin® Plus
Rutinacea Forte
Cerutin
Scorbolamid
Naturapia Calcium Complex
Rutovit® C
Rutovit® C Forte
Ascalcin® Plus
RUTOKAL C PLUS * 25 kapsułki
W cenie
5,89 zł
Opinie specjalistów
Żaden ekspert nie wystawił jeszcze opinii dla tego leku.
Wskazania do stosowania
Zapobieganie przeziębieniom i łagodzenie objawów grypy. Wspomagająco w leczeniu zakażeń górnych dróg oddechowych i chorób alergicznych. Uszczelnianie i zapobieganie kruchości naczyń krwionośnych włosowatych, w szczególności w razie krwiaków pourazowych i skłonności do obrzęków i wybroczyn. Stany niedoboru witaminy C, wapnia i rutozydu.
Działanie
Preparat o skojarzonym działaniu witaminy C, rutozydu i wapnia. Wit. C dzięki swym właściwościom oksydoredukcyjnym chroni komórki organizmu przed toksycznym działaniem wolnych rodników nadtlenkowych. Ułatwia wchłanianie żelaza i bierze udział w syntezie hemoglobiny. Oddziałuje stymulująco na mechanizmy odpornościowe organizmu, najprawdopodobniej przez wpływ na syntezę interferonu i przeciwciał. Wpływa również na poprawną strukturę tkanki łącznej, w tym budowę ścian naczyń krwionośnych. Rutozyd (rutyna) działa synergicznie z witaminą C, zwiększając elastyczność naczyń włosowatych i przeciwdziałając ich pękaniu i powstawaniu wybroczyn. Wapń działa uszczelniająco na naczynia krwionośne, wspólnie z witaminą C decyduje o prawidłowym rozwoju układu kostnego. Ponadto wpływa na równowagę elektrolitową, mechanizm krzepnięcia krwi, przewodnictwo nerwowo-mięśniowe.
Działania niepożądane
Sporadycznie zaburzenia żołądkowo-jelitowe, brak łaknienia, wzmożone marzenie, nasilona diureza.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na składniki preparatu. Hiperkalcemia albo hiperkalciuria.
Interakcje
Wapń minimalizuje wchłanianie tetracykliny i związków fluoru (między innymi fluorochinolonów) z przewodu pokarmowego i nasila toksyczne działanie glikozydów naparstnicy. Z moczopędnymi lekami tiazydowymi powiększa się ryzyko hiperkalcemii. Spore dawki wapnia w skojarzeniu z witaminą D mogą osłabić działanie werapamilu i innych antagonistów wapnia. Kwas askorbowy powiększa wchłanianie żelaza z przewodu pokarmowego, a również działa synergicznie z glikozydami flawonowymi. Spore dawki (ponad 2 g na dzień) przyspieszają eliminację leków o charakterze zasad (między innymi pochodne fenotiazyny, trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne), osłabiając ich działanie, z kolei nasilają działanie i toksyczność leków o charakterze kwasów (między innymi komponenty sulfonamidowej kotrimoksazolu, aminoglikozydów).
Dawkowanie
Doustnie (po rozpuszczeniu tabl. w szklance wody): dorośli i młodzież profilaktycznie 1 tabl. na dzień; leczniczo 2-3 tabl. na dzień.
Ciąża i karmienie piersią
Uwagi
Ostrożnie stosować u pacjentów z kamicą nerkową (wskazane powiększone przyjmowanie płynów), znaczącą niewydolnością nerek, dną moczanową, cystynurią, niedoborem G-6-PD, hemochromatozą, niedokrwistością sideroblastyczną.
Podobne leki
Additiva Wit. C
Ascorutical forte
Ascorutical
Rutinoscorbin
Rutinoscorbin® Plus
Rutinacea Forte

Informacje Rutokal C znaczenie w Słownik leków R .

Dodaj opinię o Rutokal C, zadaj pytanie lekarzowi:
Pytania o Rutokal C, opinie i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.