Do czego jest Salipax lekarstwo? Jak działa: czynne: fluoksetyna (Fluoxetine) kaps. 20 mg 10 szt.

Czy pomocne?

Lek Salipax

Lekarstwo SALIPAX: Salipax
Producent leku:
Mepha
Wiadomości o leku:
Substancje czynne:
fluoksetyna (Fluoxetine)
kaps. 20 mg 10 szt.,
--,-- zł
kaps. 20 mg 30 szt.,
--,-- zł
Depresja (Epizod depresyjny),
Przejdź do dolegliwości 'Depresja (Epizod depresyjny)'.
Szukaj leków na tę chorobę 'Depresja (Epizod depresyjny)'.
Zaburzenia odżywiania się
Przejdź do dolegliwości 'Zaburzenia odżywiania się'.
Szukaj leków na tę chorobę 'Zaburzenia odżywiania się'.
antydepresant,
Szukaj leków z wyrazem 'antydepresant'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'antydepresant'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'antydepresant'.
antydepresyjny,
Szukaj leków z wyrazem 'antydepresyjny'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'antydepresyjny'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'antydepresyjny'.
bulimia,
Szukaj leków z wyrazem 'bulimia'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'bulimia'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'bulimia'.
depresja,
Szukaj leków z wyrazem 'depresja'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'depresja'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'depresja'.
hamujący łaknienie,
Szukaj leków z wyrazem 'hamujący łaknienie'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'hamujący łaknienie'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'hamujący łaknienie'.
łaknienie,
Szukaj leków z wyrazem 'łaknienie'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'łaknienie'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'łaknienie'.
nastrój,
Szukaj leków z wyrazem 'nastrój'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'nastrój'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'nastrój'.
obniżony nastrój,
Szukaj leków z wyrazem 'obniżony nastrój'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'obniżony nastrój'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'obniżony nastrój'.
przeciwdepresyjny,
Szukaj leków z wyrazem 'przeciwdepresyjny'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'przeciwdepresyjny'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'przeciwdepresyjny'.
zaburzenia depresyjne,
Szukaj leków z wyrazem 'zaburzenia depresyjne'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'zaburzenia depresyjne'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'zaburzenia depresyjne'.
zaburzenia odżywiania
Szukaj leków z wyrazem 'zaburzenia odżywiania'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'zaburzenia odżywiania'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'zaburzenia odżywiania'.
Podobne leki (wg stopnia podobieństwa):
Deprexetin
Andepin
Bioxetin
Fluoksetyna
Seronil
Fluoxetin
Opinie specjalistów
Żaden ekspert nie wystawił jeszcze opinii dla tego leku.
Wskazania do stosowania
Zaburzenia depresyjne. Bulimia.
Działanie
Lek przeciwdepresyjny - selektywny inhibitor wychwytu zwrotnego serotoniny w neuronach presynaptycznych. Po podaniu doustnym fluoksetyna dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego. Max. stężenie we krwi jest osiągane po 6 h od podania leku. Fluoksetyna wiąże się z białkami osocza w ok. 95%. Jest metabolizowana w wątrobie do aktywnego metabolitu - norfluoksetyny. Jest wydalana raczej z moczem (ok. 60%). T0,5 fluoksetyny wynosi 4-6 dni, a norfluoksetyny - 4-16 dni. Działanie terapeutyczne ujawnia się po 2-3 tyg. podawania leku i utrzymuje się poprzez kilka tygodni po zaprzestaniu jego podawania.
Działania niepożądane
Częste (>5%): senność, ból głowy, nerwowość, bezsenność, drżenie, lęk i powiązane z tym symptomy, zawroty głowy; nudności, suchość błon śluzowych j. ustnej, dyspepsja, biegunka, jadłowstręt; intensywne pocenie się. Nieczęste (0,1-5%): niezwykłe sny, trudności z koncentracją i myśleniem, depersonalizacja, padaczka; wymioty; osłabienie, dreszcze; rozszerzenie naczyń krwionośnych, zaburzenia czynności układu krążenia, nadciśnienie albo niedociśnienie, omdlenia, dławica piersiowa, zawał mięśnia sercowego, tachykardia, niedokrwienie mózgu; wybroczyny; osutka; zaburzenia widzenia, rozszerzenie źrenic, zaburzenia smaku; impotencja, osłabienie libido, brak orgazmu, zaburzenia oddawania moczu. Rzadkie (<0,1%): mania i hipomania, psychozy, omamy, pobudzenie, śpiączka, depresja; obrzęk mózgu; dysfagia; nadwrażliwość na światło, reakcje przypominające chorobę posurowiczą, obrzęk naczynioruchowy; zaburzenia przewodzenia albo powstawanie impulsów w sercu, zakrzepowe zapalenie żył; małopłytkowość, leukopenia, pancytopenia; bóle stawów, limfadenopatia, gorączka, świąd, pokrzywka, łysienie; miastenia, miopatia, zapalenie mięśni; priapizm, hiperprolaktynemia. Bardzo rzadkie: zapalenie wątroby, zapalenie trzustki. Stwierdzano pomniejszenie masy ciała o 5% albo więcej. Donoszono o złuszczającym zapaleniu skóry związanym ze stosowaniem fluoksetyny. Symptomy ogólne wywołane najprawdopodobniej poprzez zapalenie naczyń obserwowano bardzo rzadko u chorych z wysypką skórną; rejestrowano zgony przez wzgląd na tymi przypadkami (nie wiadomo, czy te niepożądane symptomy i wysypka skórna mają wspólną przyczynę czy także różną patogenezę). Opisywano wybroczyny i plamicę; rzadziej krwawienia z narządów rodnych, przewodu pokarmowego i inne krwawienia w obrębie skóry i błon śluzowych. W rzadkich sytuacjach obserwowano niepoprawne wyniki testów czynnościowych wątroby, hiponatremię i hipokaliemię i zespół niedostatecznego wydzielania ADH. W pojedynczych sytuacjach donoszono o zaburzeniach ruchowych (akatyzja, ataksja, dyskinezy, dystonia, zespół pozapiramidowy, drgawki kloniczne, drżenie). Rzadko po odstawieniu leku obserwowano symptomy zespołu odstawiennego (ból i zawroty głowy, parestezje, lęk, nudności.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na fluoksetynę albo pozostałe składniki preparatu. Jednoczesne wykorzystywanie inhibitorów MAO (należy zachować co najmniej 14-dniową przerwę pomiędzy zaprzestaniem podawania inhibitorów MAO a rozpoczęciem leczenia fluoksetyną; nie należy stosować inhibitorów MAO poprzez 5 tyg. od zakończenia podawania fluoksetyny).
Interakcje
Jednoczesne wykorzystywanie fluoksetyny i inhibitorów MAO jest przeciwwskazane (leczenie fluoksetyną można rozpocząć po upływie przynajmniej 14 dni od momentu odstawienia MAOI; rozpoczęcie leczenia MAOI może nastąpić minimum po 5 tyg. od odstawienia fluoksetyny). Fluoksetyna może zamieniać stężenie we krwi leków działających na o.u.n. (karbamazepina, haloperidol, klozapina, alprazolam, lit, fenytoina, trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne - imipramina, dezipramina) - należy zachować ostrożność i monitorować stan kliniczny pacjenta. Jednoczesne wykorzystywanie leków serotoninergicznych (tramadol, sumatriptan) może prowadzić do nasilenia objawów serotoninowych. Fluoksetyna nasila działanie litu i tryptofanu - należy zachować ostrożność w trakcie jednoczesnego stosowania tych leków z fluoksetyną. Równoczesne wykorzystywanie leków metabolizowanych poprzez cytochrom P450 2D6 (na przykład trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne i inne selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny) może prowadzić do interakcji lekowych. Jednoczesne leczenie lekami metabolizowanymi poprzez cytochrom P450 2D6 i lekami mającymi mały współczynnik terapeutyczny (na przykład flekainid, enkainid, winblastyna, karbamazepina i trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne) należy zaczynać albo kontynuować najmniejszymi skutecznymi dawkami. Jednoczesne wykorzystywanie fluoksetyny z innymi lekami silnie wiążącymi się z białkami osocza, może zamieniać stężenie obu tych leków we krwi. Były doniesienia o interakcji z digoksyną - w trakcie jednoczesnego stosowania należy monitorować stężenie digoksyny we krwi. W razie jednoczesnego podawania fluoksetyny z warfaryną rzadko opisywano zmiany wyników testów laboratoryjnych - rekomendowana obserwacja pacjentów. Donoszono o przedłużających się napadach padaczkowych u pacjentów leczonych elektrowstrząsami i przyjmujących równocześnie fluoksetyną - w razie stosowania tych metod leczenia należy zachować ostrożność. Jednoczesne wykorzystywanie leków zawierających ziele dziurawca może prowadzić do interakcji i nasilenia działań niepożądanych.
Dawkowanie
Doustnie. Dorośli. Depresja: rekomendowana dawka wynosi 20 mg na dobę. W specjalnych sytuacjach dawka może być zwiększana etapowo o 20 mg poprzez kilka tygodni. Jeżeli dobowa dawka jest większa niż 20 mg, należy ją podawać w dawkach podzielonych. Max. dawka dobowa wynosi 80 mg. Bulimia: rekomendowana dawka wynosi 60 mg raz na dobę, rano. U pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby, u chorych w podeszłym wieku, u osób z małą masą ciała albo stosujących inne leki należy rozważyć pomniejszenie dawki albo powiększenie odstępów między kolejnymi dawkami. Należy okresowo kontrolować skuteczność leczenia fluoksetyną.Tabletki można przyjmować niezależnie od posiłków.
Ciąża i karmienie piersią
Lek może być służący w ciąży jedynie w razie, gdy korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym zagrożeniem dla płodu. Nie zaleca się stosowania leku w momencie karmienia piersią.
Uwagi
Szczególnie ostrożnie stosować u pacjentów ze schorzeniami serca i układu sercowo-naczyniowego. Ostrożnie stosować u pacjentów z manią/hipomanią w wywiadzie (wykorzystywanie leku należy przerwać w razie wystąpienia manii). U chorych z napadami padaczkowymi w wywiadzie, leczenie fluoksetyną należy zaczynać ostrożnie; nie stosować u pacjentów z niestabilną padaczką. Ostrożnie stosować u pacjentów w podeszłym wieku, z niewydolnością wątroby lub nerek, z zaburzeniami krzepnięcia, u pacjentów stosujących inne leki i u pacjentów z cukrzycą. Nie określono bezpieczeństwa i skuteczności stosowania leku u dzieci - nie zaleca się stosowania w tej ekipie wiekowej.
Podobne leki
Deprexetin
Andepin
Bioxetin
Fluoksetyna
Seronil
Fluoxetin

Działanie: Salipax

Definicja Selgin:
Co to jest leku: Polfa-Pabianice Wiadomości o leku: Substancje czynne: selegilina (Selegiline) tabl. 5 mg 60 szt., --,-- zł Nie ma powiązanych chorób w bazie. Brak słów najważniejszych. Podobne leki (wg stopnia salipax co znaczy.
Definicja Strepsils Bez Cukru:
Co to jest Producent leku: Boots Healthcare International Wiadomości o leku: Substancje czynne: amylometakrezol (Amylmetacresol)alkohol dichlorobenzylowy (Dichlorobenzyl alcohol) pastylki z witaminą C 24 szt salipax krzyżówka.
Definicja Siofor:
Co to jest leku: Berlin-Chemie/Menarini Group Wiadomości o leku: Substancje czynne: chlorowodorek metforminy (Metformin hydrochloride) tabl. powl. 500 mg 30 szt., --,-- zł tabl. powl. 850 mg 30 szt., --,-- zł salipax co to jest.
Definicja SolcoKerasal:
Co to jest Producent leku: ICN Polfa Rzeszów Wiadomości o leku: Substancje czynne: kwas salicylowy (Salicylic acid)mocznik (Urea) maść tuba 50 g, --,-- zł Nie ma powiązanych chorób w bazie. Brak słów salipax słownik.
Definicja Syliverin:
Co to jest leku: Aflofarm Fabryka Leków Wiadomości o leku: Substancje czynne: sylimaryna (Silymarin) tabl. 70 mg 30 szt., --,-- zł Nie ma powiązanych chorób w bazie. Brak słów najważniejszych. Podobne leki (wg salipax czym jest.

Informacje Salipax znaczenie w Słownik leków S .

Dodaj opinię o Salipax, zadaj pytanie lekarzowi:
Pytania o Salipax, opinie i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.
  • Dodano:
  • Autor: