Do czego jest SertaHEXAL lekarstwo? Jak działa: Substancje czynne: sertralina (Sertraline) tabl.

Czy pomocne?

Lek SertaHEXAL

Lekarstwo SERTAHEXAL: SertaHEXAL
Producent leku:
Hexal
Wiadomości o leku:
Substancje czynne:
sertralina (Sertraline)
tabl. powl. 50 mg 30 szt.,
--,-- zł
tabl. powl. 100 mg 30 szt.,
--,-- zł
Depresja (Epizod depresyjny)
Przejdź do dolegliwości 'Depresja (Epizod depresyjny)'.
Szukaj leków na tę chorobę 'Depresja (Epizod depresyjny)'.
antydepresant,
Szukaj leków z wyrazem 'antydepresant'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'antydepresant'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'antydepresant'.
antydepresyjny,
Szukaj leków z wyrazem 'antydepresyjny'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'antydepresyjny'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'antydepresyjny'.
depresja,
Szukaj leków z wyrazem 'depresja'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'depresja'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'depresja'.
spora depresja,
Szukaj leków z wyrazem 'spora depresja'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'spora depresja'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'spora depresja'.
przeciwdepresyjny,
Szukaj leków z wyrazem 'przeciwdepresyjny'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'przeciwdepresyjny'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'przeciwdepresyjny'.
silna depresja
Szukaj leków z wyrazem 'silna depresja'.
Szukaj schorzeń z wyrazem 'silna depresja'.
Szukaj artykułów z wyrazem 'silna depresja'.
Podobne leki (wg stopnia podobieństwa):
Zoloft
Luxeta
Stimuloton
Asentra
Opinie specjalistów
Żaden ekspert nie wystawił jeszcze opinii dla tego leku.
Wskazania do stosowania
Leczenie epizodów dużej depresji.
Działanie
Lek przeciwdepresyjny - mocny, swoisty inhibitor neuronalnego wychwytu zwrotnego serotoniny. Sertralina wywiera bardzo słaby wpływ na mechanizm wychwytu zwrotnego noradrenaliny i dopaminy w neuronach. Nie wykazuje działania pobudzającego, sedatywnego i cholinergicznego i nie wywołuje efektu kardiotoksycznego. Nie obserwowano zależności fizycznej i psychicznej od sertraliny. Po podaniu doustnym lek wchłania się w przynajmniej 70%. Pokarm nie wpływa znacznie na biodostępność leku. Max. stężenie we krwi występuje po upływie 4,5-8,7 h. Ok. 98% leku wiąże się z białkami osocza. Sertralina jest w znacznym stopniu metabolizowana w procesie pierwszego przejścia poprzez wątrobę. Kluczowy metabolit - N-dezmetylosertralina, in vitro jest znacząco mniej aktywny od sertraliny i nie wykazuje aktywności in vivo. T0,5 dezmetylosertraliny wynosi 62-104 h. Zarówno sertralina, jak i dezmetylosertralina są w znacznym stopniu metabolizowane, a powstające metabolity są wydalane w równych ilościach z kałem i z moczem. Tylko niewielka liczba sertraliny jest wydalana z moczem w formie nie zmienionej. Średni T0,5 sertraliny wynosi ok. 26 h (22-36 h). U pacjentów z zaburzoną czynnością wątroby wydłużeniu ulega moment półtrwania, a wartość AUC powiększa się 3-krotnie.
Działania niepożądane
Bardzo regularnie (>1/10): jadłowstręt, zaburzenia seksualne u mężczyzn, bezsenność, senność, drżenie, zawroty głowy, zaburzenia żołądkowo-jelitowe (nudności, suchość w jamie ustnej, biegunka albo luźne stolce). Regularnie (>1/100 i <1/10): strata masy ciała, pobudzenie, lęk, zaburzenia poruszania się, parestezje, niedoczulica, ból głowy, zaburzenia widzenia, ból w klatce piersiowej, rozszerzenie naczyń, niestrawność, bóle brzucha, wymioty, zaparcie, wysypka skórna, zaburzenia miesiączkowania, pocenie się, osłabienie, zmęczenie. Niezbyt regularnie (>1/1000 i <1/100): powiększony apetyt i powiększenie masy ciała, mania, hipomania, euforia, nasilenie depresji, omamy, migrena, rozszerzenie źrenic, tachykardia, nadciśneinie, omdlenia, plamica, łysienie, świąd, rumień wielopostaciowy, bóle stawów, nietrzymanie moczu, gorączka, złe samopoczucie, obrzęki obwodowe, bezobjawowe powiększenie aktywności aminotransferaz we krwi. Rzadko (>1/10000 i <1/1000): zaburzenia czynności płytek krwi, wydłużony czas krwawienia, leukopenia, trombocytopenia; reakcje alergiczne; zaburzenia endokrynologiczne (mlekotok, hiperprolaktynemia, niedoczynność tarczycy, zespół nieprawidłowego wydzielania hormonu antydiuretycznego, ginekomastia); hiponatremia; agresywność, splątanie, psychoza, pomniejszenie popędu seksualnego, koszmary nocne, zaburzenia seksualne u kobiet; strata świadomości, mimowolne kurcze mięśni, drgawki, symptomy powiązane z zespołem serotoninowym; szum uszny; skurcz oskrzeli; zapalenie trzustki, zapalenie wątroby, żółtaczka, zaburzenia czynności wątroby; pokrzywka, nadwrażliwość na światło, obrzęk naczyniowy, ciężkie złuszczające dolegliwości skóry (na przykład zespół Stevens-Johnsona, zespół Lyella); kurcze mięśni; zatrzymanie moczu; priapizm; obrzęk twarzy; powiększenie stężenia cholesterolu we krwi. W pojedynczych sytuacjach po odstaweiniu leku obserwowano symptomy odstawienne: niepokój psychoruchowy, lęk, ból i zawroty głowy, parestezje, nudności.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na sertralinę albo pozostałe składniki preparatu. Jednoczesne wykorzystywanie z inhibitorami MAO, w tym z moklobemidem i selegiliną. Jednoczesne wykorzystywanie z pimozydem.
Interakcje
Jednoczesne wykorzystywanie sertraliny z inhibitorami MAO może prowadzić do wystąpienia zespołu serotoninowego (leków nie wolno stosować równocześnie, leczenie sertraliną można rozpocząć nie przedtem niż po 2 tyg. od zakończenia leczenia inhibitorami MAO, podawanie inhibitorów MAO można rozpocząć dopiero po upływie 2 tyg. po zakończeniu leczenia sertraliną). Jednoczesne wykorzystywanie sertraliny i innych leków o działaniu serotoninergicznym, takich jak tryptofan, agoniści 5-HT, dekstrometorfan, petydyna i tramadol, nie jest rekomendowane na skutek ryzyka wystąpienia zespołu serotoninowego. Lit może nasilać działanie serotoninergiczne sertraliny (w razie jednoczesnego stosowania należy kontrolować stężenia litu we krwi). W trakcie równoczesnego stosowania sertraliny i sumatriptanu w rzadkich sytuacjach opisywano takie symptomy, jak osłabienie, wzmożenie odruchów, brak koordynacji, splątanie, lęk i niepokój ruchowy - jeżeli jednoczesne leczenie jest wymagane ze względów klinicznych, zaleca się uważną obserwację pacjenta. Istnieje sposobność interakcji z lekami związanymi ze powiększonym ryzykiem krwawienia, takimi jak leki przeciwzakrzepowe, pochodne kwasu salicylowego, NLPZ, atypowe leki przeciwpsychotyczne, pochodne fenotiazyny i przewarzająca część trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych - w razie jednoczesnego stosowania SSRI należy wziąć pod uwagę potencjalnie powiększone ryzyko krwawienia. Należy unikać jednoczesnego stosowania preparatów dziurawca z racji na sposobność nasilenia działania serotoninergicznego. Leki moczopędne służące łącznie z sertraliną mogą usposabiać (pacjentów w podeszłym wieku) do hiponatremii i zespołu zespołu nieprawidłowego wydzielania hormonu antydiuretycznego. U pacjentów z cukrzycą leczenie SSRI może mieć wpływ na kontrolę glikemii - może zaistnieć potrzeba dostosowania dawkowania insuliny albo doustnych leków przeciwcukrzycowych. Badanie kliniczne, gdzie podawano równocześnie sertralinę i pimozyd w małej dawce pojedynczej wykazało powiększenie stężenia pimozydu - z racji na wąski indeks terapeutyczny pimozydu równoczesne wykorzystywanie z sertraliną jest przeciwwskazane. Jednoczesne wykorzystywanie sertraliny z warfaryną skutkuje wydłużenie czasu protrombinowego. W trakcie jednoczesnego stosowania z fenytoiną opisywano pojedyncze przypadki zwiększonego stężenia fenytoiny - należy monitorować jej stężenie we krwi. Jednoczesne wykorzystywanie z cymetydyną skutkuje pomniejszenie klirensu sertraliny.
Dawkowanie
Doustnie: zwykle służąca dawka dobowa wynosi 50 mg. W przypadku konieczności dawkę należy zwiększać etapowo o 50 mg w odstępach przynajmniej jednotygodniowych. Zmiany dawkowania nie należy dokonywać częściej niż raz na tydzień. Max. dawka dobowa wynosi 200 mg. Start działania przeciwdepresyjnego może wystąpić pośrodku 7 dni, jednak max. działanie uzyskuje się zwykle po upływie 2-4 tyg. leczenia. W długotrwałym leczeniu należy stosować najmniejsze skuteczne dawki. Po ustąpieniu objawów depresji leczenie należy kontynuować poprzez przynajmniej 6 miesięcy w celu zapobieżenia nawrotom. U pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby zaleca się pomniejszenie dawki albo wydłużenie odstępów pomiędzy kolejnymi dawkami leku. Nie ma potrzeby modyfikowania dawkowania u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek. U pacjentów w podeszłym wieku zaleca się wykorzystywanie najmniej dawki skutecznej.Lek należy przyjmować raz na dobę, rano albo wieczorem. Tabletki można przyjmować niezależnie od posiłków, z odpowiednią ilością płynu.
Ciąża i karmienie piersią
Lek może być służący w ciąży i okresie karmienia piersią jedynie w razie, gdy potencjalne korzyści z leczenia matki przewyższają możliwe ryzyko dla płodu albo karmionego dziecka.
Uwagi
Brak wystarczającego doświadczenia klinicznego ze stosowaniem sertraliny u chorych z ciężką niewydolnością wątroby - u tych chorych nie należy stosować leku. Ostrożnie stosować u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby, z manią albo hipomanią w wywiadzie i u pacjentów z cukrzycą. Należy unikać stosowania leku u pacjentów z padaczką źle kontrolowaną i napadami drgawek; z kolei pacjentów z padaczką kontrolowaną należy ściśle monitorować (w razie wystąpienia drgawek lek należy odstawić). W razie jednoczesnego stosowania sertraliny i elektrowstrząsów zaleca się ostrożność z racji na niewielkie doświadczenie kliniczne. U pacjentów leczonych SSRI zaleca się zachowanie ostrożności w razie jednoczesnego stosowania leków przeciwzakrzepowych, które wpływają na czynność płytek krwi, a również u pacjentów z zaburzeniami krzepnięcia w wywiadzie. Nie ustalono bezpieczeństwa stosowania sertraliny u pacjentów ze świeżo przebytym zawałem serca albo pacjentów z niestabilną chorobą wieńcową serca. U pacjentów ze schizofrenią mogą nasilić się symptomy psychotyczne. Z racji na ryzyko prób samobójczych, należy uważnie obserwować pacjentów, szczególnie najpierw leczenia. Nie ustalono bezpieczeństwa stosowania i skuteczności leku u dzieci i młodzieży poniżej 18 lat - nie zaleca się stosowania w tej ekipie pacjentów.
Podobne leki
Zoloft
Luxeta
Stimuloton
Asentra

Działanie: SertaHEXAL

Definicja Simredin:
Co to jest leku: Polfa-Kutno Wiadomości o leku: Substancje czynne: simwastatyna (Simvastatin) tabl. powl. 20 mg 28 szt., --,-- zł tabl. powl. 40 mg 28 szt., --,-- zł tabl. powl. 10 mg 28 szt., --,-- zł Nie ma sertahexal co znaczy.
Definicja Sulfarinol:
Co to jest Producent leku: Galenus Wiadomości o leku: Substancje czynne: azotan nafazoliny (Naphazoline nitrate)sulfatiazol (Sulfathiazole) krople do nosa but. 20 ml, --,-- zł Nie ma powiązanych chorób w bazie sertahexal krzyżówka.
Definicja Seretide Dysk:
Co to jest Producent leku: GlaxoSmithKline Export Wiadomości o leku: Substancje czynne: propionian flutikazonu (Fluticasone propionate)salmeterol (Salmeterol) proszek do inh. 500 60 dawek, --,-- zł aerozol sertahexal co to jest.
Definicja Sevorane:
Co to jest leku: Abbott Wiadomości o leku: Substancje czynne: sewofluran (Sevoflurane) płyn wziewny but. 250 ml, --,-- zł Nie ma powiązanych chorób w bazie. Brak słów najważniejszych. Podobne leki (wg stopnia sertahexal słownik.
Definicja Siraliden:
Co to jest leku: Medana Pharma Terpol Group Wiadomości o leku: Substancje czynne: nitrofurantoina (Nitrofurantoin) zawiesina 50 mg/5 ml but. 100 ml, --,-- zł Nie ma powiązanych chorób w bazie. Brak słów sertahexal czym jest.

Informacje SertaHEXAL znaczenie w Słownik leków S .

Dodaj opinię o SertaHEXAL, zadaj pytanie lekarzowi:
Pytania o SertaHEXAL, opinie i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.
  • Dodano:
  • Autor: