Do czego jest Sortis lekarstwo? Jak działa: czynne: atorwastatyna (Atorvastatin) tabl. powl. 40 mg.

Czy pomocne?

Lek Sortis

Lekarstwo SORTIS: Sortis
Producent leku:
Pfizer
Wiadomości o leku:
Substancje czynne:
atorwastatyna (Atorvastatin)
tabl. powl. 40 mg 30 szt.,
--,-- zł
tabl. powl. 10 mg 30 szt.,
--,-- zł
tabl. powl. 40 mg 14 szt.,
--,-- zł
tabl. powl. 10 mg 14 szt.,
--,-- zł
tabl. powl. 20 mg 30 szt.,
--,-- zł
tabl. powl. 80 mg 30 szt.,
--,-- zł
tabl. powl. 80 mg 14 szt.,
--,-- zł
tabl. powl. 20 mg 14 szt.,
--,-- zł
Nie ma powiązanych chorób w bazie.
Brak słów najważniejszych.
Podobne leki (wg stopnia podobieństwa):
Tulip
Atoris
Opinie specjalistów
Żaden ekspert nie wystawił jeszcze opinii dla tego leku.
Wskazania do stosowania
Obniżenie zwiększonego stężenia cholesterolu całkowitego, cholesterolu-LDL, apolipoproteiny B i triglicerydów, jeżeli inne sposoby (zmiana diety, ćwiczenia fizyczne, pomniejszenie masy ciała) nie przynoszą pożądanych rezultatów u pacjentów: z hipercholesterolemią, z mieszaną hiperlipidemią odpowiadającą typom IIa i IIb wg klasyfikacji Fredricksona, z genetycznie uwarunkowaną rodzinną hipercholesterolemią. Preparat jest także wskazany w zmniejszaniu stężenia cholesterolu całkowitego i cholesterolu-LDL u pacjentów z homozygotyczną postacią rodzinnej hipercholesterolemii jako leczenie dodana do innych sposobów terapii hipolipemizującej (na przykład afereza cholesterolu-LDL) albo wtedy, gdy taka leczenie jest niedostępna.
Działanie
Wybiórczy, konkurencyjny inhibitor reduktazy HMG-CoA, enzymu odpowiedzialnego za przekształcenie 3-hydroksy-3-metyloglutarylo-koenzymu A do mewalonianu, prekursora steroli, w tym cholesterolu. Atorwastatyna minimalizuje stężenie cholesterolu i lipoprotein we krwi poprzez hamowanie aktywności reduktazy HMG-CoA i syntezy cholesterolu w wątrobie i powiększa liczbę wątrobowych receptorów lipoprotein o małej gęstości (LDL) na powierzchni komórki w celu powiększenia wychwytywania i katabolizmu LDL. Minimalizuje powstawanie LDL i liczbę cząsteczek LDL, wywołuje znaczące i utrzymujące się powiększenie aktywności receptora LDL i korzystnie wymienia jakość krążących cząsteczek LDL. Minimalizuje stężenie cholesterolu-LDL u pacjentów z homozygotyczną rodzinną hipercholesterolemią, którzy nie reagowali z reguły na leki hipolipemizujące. Atorwastatyna minimalizuje stężenie cholesterolu całkowitego (30-46%), cholesterolu-LDL (41-61%), apolipoproteiny B (34-50%) i triglicerydów (14-33%) i powiększa stężenie cholesterolu-HDL i apolipoproteiny A. Udowodniono, iż pomniejszenie stężenia cholesterolu całkowitego, cholesterolu-LDL i apolipoproteiny B skutkuje redukcję epizodów sercowo-naczyniowych i zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych. Po podaniu doustnym atorwastatyna wchłania się błyskawicznie z przewodu pokarmowego, osiągając max. stężenie we krwi po 1-2 h. Bezwzględna biodostępność wynosi ok. 12%, a układowa dostępność aktywności hamującej reduktazy HMG-CoA wynosi 30%. Z białkami osocza wiąże się w przynajmniej 98%. Jest metabolizowana w wątrobie poprzez cytochrom P-450 3A4 do pochodnych orto- i parahydroksylowych i różnych produktów beta-oksydacji. Ok. 70% aktywności krążącego inhibitora reduktazy HMG-CoA przypisuje się aktywnym metabolitom. Jest wydalana z żółcią. T0,5 wynosi ok. 14 h. Moment połowicznego hamowania aktywności reduktazy HMG-CoA wynosi 20-30 h. Niewydolność nerek nie wpływa na stężenie atorwastatyny i jej aktywnych metabolitów we krwi ani na jej skuteczność. Stężenie atorwastatyny i jej aktywnych metabolitów we krwi jest znacząco powiększone (Cmax ok. 16 razy i AUC ok. 11 razy) u pacjentów z przewlekłym poalkoholowym uszkodzeniem wątroby (Child-Pugh B).
Działania niepożądane
Częste (>1/100, <1/10): zaparcia, wzdęcia, dyspepsja, nudności, biegunka; reakcje alergiczne; bezsenność; ból i zawroty głowy, parestezje; świąd, wysypka skórna; bóle mięśni, bóle stawów; osłabienie, bóle w klatce piersiowej, bóle pleców, obrzęki obwodowe. Nieczęste (>1/1000, <1/100): jadłowstręt, wymioty; małopłytkowość; łysienie, hiperglikemia, hipoglikemia, zapalenie trzustki; niepamięć; neuropatia obwodowa; pokrzywka; miopatia; impotencja; złe samopoczucie, powiększenie masy ciała. Rzadkie (1/10 000, <1/1000): zapalenie wątroby, żółtaczka cholestatyczna; zapalenie mięśni, rabdomioliza. Bardzo rzadkie (<1/10 000): anafilaksja; obrzęk naczynioruchowy, wysypka pęcherzowa (w tym rumień wielopostaciowy, zespół Stevens-Johnsona i dolegliwość Lyella). Obserwowano powiększenie aktywności aminotransferaz we krwi (zmiany te były zwykle łagodne i przemijające i nie wymagały przerwania terapii). Ważne klinicznie (3 razy ponad normy) powiększenie aktywności aminotransferaz we krwi wystąpiło u 0,8% pacjentów (było ono zależne od dawki leku i odwracalne u wszystkich pacjentów). Powiększenie aktywności kinazy kreatynowej (CPK) we krwi (>3 razy w relacji do normy) zanotowano u 2,5% pacjentów. Powiększenie aktywności CPK (> 10 razy w relacji do górnej granicy normy) wystąpiło u 0,4% pacjentów.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu. Czynna dolegliwość wątroby albo niewyjaśniona, trwale powiększona aktywność aminotransferaz we krwi przekraczająca 3-krotnie górną granicę normy. Miopatia. Ciąża i moment karmienia piersią. Kobiety w wieku rozrodczym, nie stosujące efektywnych metod antykoncepcji.
Interakcje
Niebezpieczeństwo wystąpienia miopatii w trakcie stosowania leków z gatunku statyn, powiększa się w trakcie równoczesnego leczenia cyklosporyną, pochodnymi kwasu fibrynowego, antybiotykami makrolidowymi z erytromycyną włącznie, azolowymi lekami przeciwgrzybiczymi albo niacyną. W sporadycznych sytuacjach dochodziło do rabdomiolizy i uszkodzenia nerek w konsekwencji mioglobinurii. Należy rozważyć ryzyko i korzyści ze stosowania atorwastatyny w skojarzeniu z którymś z wyżej wymienionych leków. Atorwastatyna jest metabolizowana poprzez cytochrom P-450 3A4 - należy zachować szczególną ostrożność w trakcie podawania preparatu z inhibitorami cytochromu P-450 3A4 (na przykład cyklosporyna, antybiotyki makrolidowe - w tym erytromycyna i klarytromycyna, azolowe leki przeciwgrzybicze - w tym itrakonazol, inhibitory proteaz HIV) z racji na sposobność powiększenia stężenia atorwastatyny we krwi. Nie zaleca się spożywania sporych ilości soku grejpfrutowego w trakcie terapii atorwastatyną. Nie jest znany wpływ leków indukujących cytochrom P-450 3A4 (na przykład rifampicyna, fenytoina) na działanie atorwastatyny. Możliwe interakcje tego izoenzymu z innymi substratami, aczkolwiek nie są znane, należy brać pod uwagę w razie stosowania innych leków o wąskim indeksie terapeutycznym, na przykład leków przeciwarytmicznych klasy III (na przykład amiodaron). W trakcie jednoczesnego stosowania inhibitorów reduktazy HMG-Co z pochodnymi kwasu fibrynowego może zwiększać się ryzyko wystąpienia miopatii. Jednoczesne podawanie digoksyny z atorwastatyną w dawce 80 mg na dobę powiększa stężenie digoksyny we krwi o ok. 20% - pacjenci przyjmujący digoksynę powinni być właściwie monitorowani. Jednoczesne przyjmowanie atorwastatyny i doustnych środków antykoncepcyjnych większa stężenie noretysteronu i etinyloestradiolu, co należy uwzględnić w trakcie ustalania dawek doustnych środków antykoncepcyjnych. U pacjentów otrzymujących atorwastatynę równocześnie z kolestipolem występuje pomniejszenie (o ok. 25%) stężenia atorwastatyny i jej aktywnych metabolitów we krwi przy jednoczesnym zwiększeniu efektu hipolipemizującego. Leki zobojętniające kwas żołądkowy (zawierające wodorotlenki glinu i magnezu) zmniejszają stężenie atorwastatyny i jej aktywnych metabolitów we krwi o ok. 35%, jednak nie ma to wpływu na skuteczność atorwastatyny. Jednoczesne przyjmowanie atorwastatyny i warfaryny skutkuje niewielkie skrócenie czasu protrombinowego w trakcie pierwszych dni przyjmowania obu tych leków, czas ten powraca do normy pośrodku 15 dni stosowania atorwastatyny (należy jednak uważnie obserwować pacjentów przyjmujących warfarynę w trakcie włączania atorwastatyny do ich leczenia).
Dawkowanie
Doustnie: dawka początkowa wynosi zwykle 10 mg raz na dobę. Dawki należy dostosowywać w pojedynkę w zależności od celu leczenia, stężenia cholesterolu-DL przed rozpoczęciem leczenia i reakcji pacjenta na leczenie. Modyfikacji dawek należy dokonywać co 4 tyg. albo rzadziej. Dawka max. wynosi 80 mg raz na dobę. Preparat można przyjmować o dowolnej porze dnia, niezależnie od posiłków. U pacjentów ze stabilną chorobą wieńcową albo u pacjentów ze powiększonym ryzykiem wystąpienia epizodów niedokrwiennych celem terapii jest osiągnięcie wartości LDL-Ch <2,6 mmol/l (albo 100 mg/dl); pożądaną wartością cholesterolu całkowitego jest <5,16 mmol/l (albo 200 mg/dl).Pierwotna hipercholesterolemia i mieszana hiperlipidemia: u większości pacjentów wystarcza dawka 10 mg na dobę; skuteczność obserwuje się pośrodku 2 tyg. a max. reakcję osiąga się zwykle pośrodku 4 tyg. i utrzymuje się ona w trakcie długotrwałego leczenia. Heterozygotyczna rodzinna hipercholesterolemia: rekomendowana dawka początkowa wynosi 10 mg na dobę; dawki należy ustalać w pojedynkę i zmiany dawki należy dokonywać nie częściej niż co 4 tyg. do osiągnięcia dawki 40 mg na dobę; następnie można lub zwiększyć dawkę do maksymalnej dawki 80 mg na dobę albo podawać atorwastatynę w dawce 40 mg na dobę w skojarzeniu z lekami wiążącymi kwasy żółciowe. Homozygotyczna rodzinna hipercholesterolemia: 10-80 mg na dobę jako leczenie wspomagające inne metody terapii hipolipemizującej (na przykład aferezę cholesterolu-LDL) albo gdy takie metody postępowania są niedostępne.wykorzystywanie u dzieci powinno być prowadzone poprzez lekarzy ekspertów. Doświadczenie w tej ekipie wiekowej jest ograniczone do niewielkiej ekipy pacjentów (w wieku 4-17 lat) z ciężkimi dyslipidemiami, takimi jak homozygotyczna rodzinna hipercholesterolemia. Rekomendowaną dawką początkową w tej populacji pacjentów jest 10 mg, dawka może być powiększona do 80 mg na dobę w zależności od reakcji na leczenie i tolerancji leku. Dane dotyczące bezpieczeństwa stosowania w tej ekipie pacjentów nie zostały ocenione.W niewydolności nerek i u osób w podeszłym wieku nie jest niezbędna zmiana dawkowania.
Ciąża i karmienie piersią
Podawanie preparatu w ciąży i okresie karmienia piersią jest przeciwwskazane. Kobiety w wieku rozrodczym powinny stosować skuteczne sposoby antykoncepcji.
Uwagi
Należy zachować ostrożność w trakcie podawania leku pacjentom spożywającym znaczące ilości alkoholu i/albo chorobami wątroby w wywiadzie. W razie utrzymującego się powiększenia aktywności aminotransferaz większego niż 3-krotna wartość górnej granicy normy albo istotnego powiększenia aktywności kinazy kreatynowej (CK) należy zmniejszyć dawkę albo odstawić lek. Podawanie leku musi być przerwane, jeżeli nastąpi znaczące powiększenie aktywnosci kinazy kreatynowej (>10 razy ponad normy) albo w razie rozpoznania albo podejrzenia rabdomiolizy.
Podobne leki
Tulip
Atoris

Działanie: Sortis

Definicja Senefol:
Co to jest leku: Labofarm Wiadomości o leku: Substancje czynne: senna/ strączyniec/ senes (Senna sp.) tabl. 300 mg 60 szt., --,-- zł tabl. 300 mg 90 szt., --,-- zł tabl. 300 mg 20 szt., --,-- zł Nie ma sortis co znaczy.
Definicja Synvisc:
Co to jest leku: Genzyme Europe Wiadomości o leku: Substancje czynne: kwas hialuronowy (Hyaluronic acid) roztwór do wstrz. 16 mg/2 ml 3 strzykawki 2 ml, --,-- zł Nie ma powiązanych chorób w bazie. Brak słów sortis krzyżówka.
Definicja Simvasterol:
Co to jest Producent leku: Polpharma Wiadomości o leku: Substancje czynne: simwastatyna (Simvastatin) tabl. powl. 40 mg 28 szt., --,-- zł tabl. powl. 10 mg 28 szt., --,-- zł tabl. powl. 20 mg 28 szt., --,-- zł sortis co to jest.
Definicja Somatuline PR:
Co to jest Producent leku: Ipsen Wiadomości o leku: Substancje czynne: lamotrygina (Lanreotide) proszek i rozp. do przyg. zaw. o przedł. uwaln. do wstrz. dom. 30 mg 1 fiolka + rozp., --,-- zł Nie ma powiązanych sortis słownik.
Definicja Satural:
Co to jest leku: Polfarmex Wiadomości o leku: Substancje czynne: glukonolaktobionian wapnia (Calcium lactate gluconate) proszek musujący 200 mg Ca/4 g 14 saszetek 4 g, --,-- zł Nie ma powiązanych chorób w bazie sortis czym jest.

Informacje Sortis znaczenie w Słownik leków S .

Dodaj opinię o Sortis, zadaj pytanie lekarzowi:
Pytania o Sortis, opinie i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.
  • Dodano:
  • Autor: