Do czego jest Ticlid lekarstwo? Jak działa: Substancje czynne: chlorowodorek tiklopidyny.

Czy pomocne?

Lek Ticlid

Lekarstwo TICLID: Ticlid
Producent leku:
Sanofi-Synthélabo
Wiadomości o leku:
Substancje czynne:
chlorowodorek tiklopidyny (Ticlopidine hydrochloride)
tabl. powl. 250 mg 20 szt.,
--,-- zł
Nie ma powiązanych chorób w bazie.
Brak słów najważniejszych.
Podobne leki (wg stopnia podobieństwa):
Aclotin
Iclopid
Ticlo
Ifapidin
Apo®-Clodin
Ticlopidine Poli
Opinie specjalistów
Żaden ekspert nie wystawił jeszcze opinii dla tego leku.
Wskazania do stosowania
Profilaktyka groźnych ataków niedokrwiennych (zawał serca, udar mózgu) u chorych: z niedokrwieniem w obrębie mózgu (udar mózgu, przejściowe ataki niedokrwienne (TIA) w wywiadzie), zarostową miażdżycą tętnic kończyn dolnych w fazie chromania przestankowego. Profilaktyka i poprawa zaburzonej czynności płytek krwi u chorych, u których zastosowano krążenie pozaustrojowe (zabiegi chirurgiczne z zastosowaniem krążenia pozaustrojowego, przewlekła hemodializa). Lek stosuje się u pacjentów z nadwrażliwością na kwas acetylosalicylowy.
Działanie
Lek hamujący agregację płytek krwi, zapobiega tworzeniu się zakrzepów tętniczych i żylnych. Wydłuża czas krwawienia. System działania bazuje na zahamowaniu zależnego od ADP wiązania się fibrynogenu z receptorem glikoproteinowym IIb i IIIa płytki, co uniemożliwia powstawanie agregatów płytkowych. Tiklopidyna nie hamuje syntezy tromboksanu ani cyklooksygenazy kwasu arachidonowego. Po podaniu doustnym sukces antyagregacyjny występuje po upływie 48 h od podania leku, max. działanie występuje po 5-8 dniach leczenia. Czas krwawienia normalizuje się pośrodku 7 dni po odstawieniu leczenia. Jest metabolizowana raczej w wątrobie. Jest wydalana w 70% z żółcią i w 30% z moczem.
Działania niepożądane
Układ krwiotwórczy: u 2,4% chorych wystąpiła neutropenia, w tym u 0,8% ciężka neutropenia. Przewarzająca część przypadków neutropenii albo agranulocytozy występuje w pierwszych 3 miesiącach stosowania leku. Rzadko mogą wystąpić trombocytopenia i anemia. Obserwowano także zahamowanie czynności szpiku, pancytopenię, zakrzepową plamicę małopłytkową, krwawienia okołooperacyjne i pooperacyjne. Układ pokarmowy: biegunka i nudności; bardzo rzadko ostra biegunka i zapalenie jelit. Reakcje skórne: z reguły w początkowej fazie leczenia może wystąpić wysypka albo pokrzywka regularnie w połączeniu ze świądem. Istnieją pojedyncze doniesienia o występowaniu zapalenia wątroby i żółtaczki zastoinowej. W rzadkich sytuacjach, czasami jako jedyny symptom, występuje powiększenie stężenia fosfatazy alkalicznej i bilirubiny we krwi i powiększenie aktywności aminotransferaz we krwi w pierwszych miesiącach stosowania preparatu. Bardzo rzadko występują: obrzęk Quinckego, zapalenie naczyń, toczeń, nefropatia. W pierwszych 4 miesiącach stosowania leku może wystąpić powiększenie stężenia triglicerydów i cholesterolu we krwi (w razie kontynuacji leczenia relacja frakcji cholesterolowych pozostaje niezmieniony). Obserwowane zmiany w lipidogramie nie mają jednak wpływu na ryzyko wystąpienia powikłań sercowo-naczyniowych.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na tiklopidynę albo pozostałe składniki preparatu. Skaza krwotoczna. Dolegliwości ze powiększonym ryzykiem krwawienia (na przykład wrzód żołądka albo dwunastnicy). Krwotoczny udar mózgu w ostrej fazie. Zaburzenia czynności układu krwiotwórczego objawiające się wydłużonym czasem krwawienia. Leukopenia, trombocytopenia albo agranulocytoza w wywiadzie. Dzieci.
Interakcje
Tiklopidyny nie należy stosować równocześnie z następującymi lekami: heparyny, doustne leki przeciwzakrzepowe, leki przeciwpłytkowe, leki z gatunku NLPZ, pochodne kwasu acetylosalicylowego - leki te nasilają działanie tiklopidyny. Tiklopidyna powiększa stężenie teofiliny we krwi. Sporadycznie opisywano pomniejszenie stężenia cyklosporyny w trakcie jednoczesnego stosowania tiklopidyny.
Dawkowanie
Doustnie: dorośli 1 tabl. (250 mg) 2 razy na dzień w trakcie posiłków.
Ciąża i karmienie piersią
W ciąży i okresie karmienia piersią stosować jedynie w razie, gdy korzyści dla matki przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu albo karmionego niemowlęcia.
Uwagi
Szczególnie ostrożnie stosować u pacjentów z niewydolnością wątroby (leczenie należy przerwać w sytuacji wystąpienia żółtaczki).
Podobne leki
Aclotin
Iclopid
Ticlo
Ifapidin
Apo®-Clodin
Ticlopidine Poli

Działanie: Ticlid

Informacje Ticlid znaczenie w Słownik leków T .

Dodaj opinię o Ticlid, zadaj pytanie lekarzowi:
Pytania o Ticlid, opinie i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.