Do czego jest Tramal Retard lekarstwo? Jak działa: Substancje czynne: chlorowodorek tramadolu.

Czy pomocne?

Lek Tramal Retard

Lekarstwo TRAMAL RETARD: Tramal Retard
Producent leku:
Farmacom
Wiadomości o leku:
Substancje czynne:
chlorowodorek tramadolu (Tramadol hydrochloride)
tabl. powl. o przedł. uwalnianiu 100 mg 30 szt.,
--,-- zł
tabl. powl. o przedł. uwalnianiu 100 mg 50 szt.,
--,-- zł
tabl. powl. o przedł. uwalnianiu 150 mg 50 szt.,
--,-- zł
tabl. powl. o przedł. uwalnianiu 150 mg 10 szt.,
--,-- zł
tabl. powl. o przedł. uwalnianiu 100 mg 30 szt.,
--,-- zł
tabl. powl. o przedł. uwalnianiu 200 mg 50 szt.,
--,-- zł
tabl. powl. o przedł. uwalnianiu 150 mg 50 szt.,
--,-- zł
krople doustne, roztwór 100 mg/ml but. 10 ml,
--,-- zł
krople doustne, roztwór 100 mg/ml but. 96 ml z pompką doz.,
--,-- zł
tabl. powl. o przedł. uwalnianiu 200 mg 30 szt.,
--,-- zł
tabl. powl. o przedł. uwalnianiu 200 mg 10 szt.,
--,-- zł
kaps. 50 mg 20 szt.,
--,-- zł
tabl. powl. o przedł. uwalnianiu 200 mg 50 szt.,
--,-- zł
krople doustne, roztwór 100 mg/ml but. 10 ml,
--,-- zł
tabl. powl. o przedł. uwalnianiu 150 mg 30 szt.,
--,-- zł
krople doustne, roztwór 100 mg/ml but. 96 ml z pompką doz.,
--,-- zł
tabl. powl. o przedł. uwalnianiu 100 mg 10 szt.,
--,-- zł
tabl. powl. o przedł. uwalnianiu 100 mg 50 szt.,
--,-- zł
tabl. powl. o przedł. uwalnianiu 200 mg 30 szt.,
--,-- zł
tabl. powl. o przedł. uwalnianiu 200 mg 10 szt.,
--,-- zł
tabl. powl. o przedł. uwalnianiu 150 mg 10 szt.,
--,-- zł
kaps. 50 mg 20 szt.,
--,-- zł
tabl. powl. o przedł. uwalnianiu 150 mg 30 szt.,
--,-- zł
tabl. powl. o przedł. uwalnianiu 100 mg 10 szt.,
--,-- zł
Nie ma powiązanych chorób w bazie.
Brak słów najważniejszych.
Podobne leki (wg stopnia podobieństwa):
Tramundin
TramaHEXAL 200 ID
TramaHEXAL
TramaHEXAL 100 ID
TramaHEXAL 150 ID
Tramadol
Tramcod
Tramadol
Tramadol
Tramadol
Poltram Retard
Opinie specjalistów
Żaden ekspert nie wystawił jeszcze opinii dla tego leku.
Wskazania do stosowania
Ból o średnim i sporym nasileniu.
Działanie
Opioidowy lek przeciwbólowy o działaniu ośrodkowym. Jest czystym nie wybiórczo działającym agonistą receptorów opioidowych mi, delta i kappa, ze szczególnym powinowactwem do receptora mi. Inne systemy działania przeciwbólowego to hamowanie neuronalnego wychwytu noradrenaliny i ułatwienie uwalniania serotoniny. Tramadol działa także przeciwkaszlowo. W odróżnieniu do morfiny tramadol służący w rekomendowanych dawkach nie hamuje czynności układu oddechowego, nie zaburza motoryki przewodu pokarmowego i nie wywiera znaczącego wpływu na układ krążenia. Czas działania wynosi 4-8 h - dla kapsułek i kropli i 6-8 h dla tabletek o przedłużonym uwalnianiu. Potencjał tramadolu jest określany na 1/10 do 1/6 potencjału morfiny. Po podaniu doustnym ok. 90% leku wchłania się z jelita. Średnia bezwzględna biodostępność wynosi ok. 70%, niezależnie od posiłku. Max. stężenie we krwi jest osiągane po ok. 2 h od przyjęcia kapsułek, w razie kropli - po ok. 1,2 h. Po podaniu tramadolu w formie tabletek o przedłużonym uwalnianiu: tabl. 100 mg - Cmax = 140 ng/ml po 4,9 h; 200 mg - Cmax = 260 ng/ml po 4,8 h. Tramadol wiąże się z białkami osocza w ok. 20%. Przenika poprzez barierę krew-mózg i poprzez łożysko. Jest metabolizowany raczej w procesie N- i O-demetylacji i sprzęgania pochodnych O-demetylowanych z kwasem glukuronowym. Jedynie O-demetylotramadol jest aktywny farmakologicznie. Moment połowicznej eliminacji wynosi ok. 6 h. Tramadol i jego metabolity są prawie kompletnie wydalane z moczem. W sytuacjach niewydolności nerek i wątroby moment półtrwania może ulec nieznacznemu wydłużeniu.
Działania niepożądane
Bardzo częste (>10%): nudności i zawroty głowy. Częste (1-10%): wymioty, zaparcie, nadmierne pocenie się, suchość w jamie ustnej, ból głowy, splątanie. Nieczęste (0,1-1%): zaburzenia czynności układu krążenia (kołatanie serca, tachykardia, hipotonia ortostatyczna, omdlenia) - występujące szczególnie w trakcie podawania dożylnego leku i u pacjentów osłabionych albo po wysiłku fizycznym; odbijania, wzdęcia, podrażnienie przewodu pokarmowego (na przykład uczucie ucisku w żołądku) i reakcje skórne (świąd, pokrzywka). Rzadko (0,01-0,1%) obserwowano: osłabienie mięśni szkieletowych, zmiany łaknienia i zaburzenia w oddawaniu moczu. Bardzo rzadkie (<0,01%): reakcje psychiczne (zaburzenia nastroju - zwykle podniecenie, niekiedy dysforia, zmiany aktywności - zwykle pomniejszenie, niekiedy powiększenie i zmiany w umiejętności odczuwania i rozpoznawania - na przykład podejmowania decyzji, zaburzenia postrzegania). Zanotowano także pojedyncze przypadki reakcji alergicznych (na przykład duszność, skurcz oskrzeli, skurcz krtani, obrzęk Quinckego) i wstrząsu anafilaktycznego. W pojedynczych sytuacjach opisywano drgawki pochodzenia mózgowego - występowały one prawie wyłącznie po podaniu dożylnym sporych dawek leku i jednoczesnym leczeniu środkami mogącymi obniżyć próg drgawkowy albo spowodować drgawki. Odnotowano pojedyncze przypadki podwyższenie ciśnienia tętniczego krwi i bradykardii. Lek może spowodować uzależnienie, szczególnie u pacjentów z tendencją do nadużywania leków, i mogą wystąpić symptomy powiązane z reakcją odstawienia, podobne do obserwowanych po odstawieniu opioidów. W pojedynczych sytuacjach zaobserwowano powiększenie aktywności enzymów wątrobowych.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na tramadol albo pozostałe składniki preparatu. Ostre zatrucie: alkoholem albo lekami działającymi na o.u.n. (nasenne, psychotropowe, przeciwbólowe - w tym opioidowe). Lek jest przeciwwskazany u pacjentów przyjmujących albo tych, którzy pośrodku 14 dni poprzedzających leczenie preparatem przyjmowali inhibitory MAO. Nie stosować w leczeniu uzależnień od opioidów.
Interakcje
Tramadolu nie należy stosować z inhibitorami MAO. Działania niepożądane ze strony o.u.n. mogą się nasilać w razie jednoczesnego stosowania alkoholu i innych leków działających hamująco na o.u.n. (anksjolityki, leki nasenne). W razie jednoczesnego albo wcześniejszego podania karbamazepiny (induktor enzymatyczny) - działanie przeciwbólowe i czas działania tramadolu mogą ulec skróceniu. Równoczesne wykorzystywanie tramadolu z lekami o mieszanym potencjale agonistyczno-antagonistycznym (buprenorfina, nalbufina, pentazocyna i tym podobne) jest niewskazane z racji na teoretyczną sposobność osłabienia w takim przypadku działania czystego agonisty. Tramadol może wywoływać drgawki, a również nasila działanie inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny, trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych, leków przeciwpsychotycznych i innych leków obniżających próg drgawkowy. Inne leki hamujące CYP3A4 (na przykład ketokonazol, erytromycyna) mogą spowalniać metabolizm tramadolu (jego N-demetylację), a również (najprawdopodobniej) aktywnej postaci O-demetylowanej - znacznenie kliniczne tego typu interakcji nie było dotąd badane.
Dawkowanie
Dawka powinna być dobierana w zależności od intensywności bólu i indywidualnej wrażliwości pacjenta. Rekomendowana max. dawka dobowa wynosi 400 mg, z wyjątkiem specjalnych wskazań klinicznych. W leczeniu bólu w chorobach nowotworowych i silnego bólu pooperacyjnego powiększenie dawki dobowej leku może być niezbędne. Doustnie. Kapsułki i krople. Dorośli i dzieci ponad 12 r.ż.: zwykle 50-100 mg (1-2 kaps. albo 20-40 kropli albo 4-8 aplikacji z pompki dozującej) co 4-6 h. Dzieci ponad 1 r.ż.: preparat w kapsułkach nie jest rekomendowany; krople - dawka jednorazowa wynosi 1-2 mg/kg m.c. co 4-6 h.Tabletki o przedłużonym uwalnianiu. Dorośli i dzieci ponad 12 r.ż.: zwykle 1 tabl. 100 mg 2 razy na dobę co 12 h; w razie niewystarczającego działania przeciwbólowego powiększa się dawkę tramadolu stosując tabl. 150 mg albo tabl. 200 mg 2 razy na dobę. Dzieci ponad 1 r.ż.: nie stosować.Preparat można przyjmować niezależnie od posiłków, kapsułki i tabletki połykając w całości i popijając niewielką ilością płynu, nie dzielić ani nie rozgryzać, krople należy przyjmować z niewielką ilością płynu albo "na cukier".U pacjentów z zaburzeniami czynności nerek albo wątroby odstępy tymczasowe pomiędzy podaniem następnych dawek leku należy zwiększyć zależnie od stopnia upośledzenia czynności tych narządów.
Ciąża i karmienie piersią
Bezpieczeństwo stosowania w ciąży - kat. C. Lek może być służący w ciąży jedynie w razie, gdy korzyści dla matki przewyższają potencjalne zagrożenie dla płodu. Tramadol podawany w momencie przed- i okołoporodowym nie zaburza czynności skurczowej macicy. W czasie laktacji ok. 0,1% dawki leku przyjętej poprzez matkę przenika do mleka - z tego względu nie stosować tramadolu długotrwale w momencie karmienia piersią, lecz w razie jednorazowego podania leku nie jest niezbędne przerywanie karmienia piersią.
Uwagi
Preparat należy stosować z wyjątkową ostrożnością: w sytuacjach uzależnienia od opioidów, po urazie głowy, we wstrząsie, w zaburzeniach świadomości niejasnego pochodzenia, w razie zaburzeń oddechowych albo zaburzeń czynności ośrodka oddechowego i w razie podwyższonego ciśnienia wewnątrzczaszkowego. Należy zachować ostrożność w trakcie stosowania preparatu u pacjentów ze powiększoną wrażliwością na leki opioidowe. Pacjenci z padaczką w wywiadzie i osoby podatne na występowanie drgawek pochodzenia mózgowego powinny być leczone tramadolem tylko w przypadkach, gdy to jest bez względu niezbędne. Nie zaleca się stosowania tramadolu u pacjentów z ciężką niewydolnością nerek albo wątroby.
Podobne leki
Tramundin
TramaHEXAL 200 ID
TramaHEXAL
TramaHEXAL 100 ID
TramaHEXAL 150 ID
Tramadol

Działanie: Tramal Retard

Definicja Tafril A:
Co to jest leku: Polfa-Tarchomin Wiadomości o leku: Substancje czynne: cefradyna (Cefradine) proszek do przyg. roztw. do wstrz. 1 g 1 fiolka, --,-- zł Nie ma powiązanych chorób w bazie. Brak słów tramal retard co znaczy.
Definicja Tramal:
Co to jest leku: Farmacom Wiadomości o leku: Substancje czynne: chlorowodorek tramadolu (Tramadol hydrochloride) roztwór do wstrz. 50 mg/ml 5 amp. 1 ml, --,-- zł roztwór do wstrz. 100 mg/2 ml 5 amp. 2 ml tramal retard krzyżówka.
Definicja Taxol:
Co to jest leku: Bristol-Myers Squibb Wiadomości o leku: Substancje czynne: paklitaksel (Paclitaxel) konc. do przyg. roztw. do wlewów doż. 100 mg/16,7 ml 1 fiolka 16,7 ml, --,-- zł konc. do przyg. roztw. do tramal retard co to jest.
Definicja Terbiderm:
Co to jest leku: Richter Gedeon Wiadomości o leku: Substancje czynne: chlorowodorek terbinafiny (Terbinafine hydrochloride) krem 10 mg/g tuba 15 g, --,-- zł Nie ma powiązanych chorób w bazie. Brak słów tramal retard słownik.
Definicja Tri-Regol:
Co to jest leku: Richter Gedeon Wiadomości o leku: Substancje czynne: etinylestradiol (Ethinylestradiol)lewonorgestrel (Levonorgestrel) tabl. powl. 21 szt., --,-- zł Nie ma powiązanych chorób w bazie. Brak tramal retard czym jest.

Informacje Tramal Retard znaczenie w Słownik leków T .

Dodaj opinię o Tramal Retard, zadaj pytanie lekarzowi:
Pytania o Tramal Retard, opinie i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.
  • Dodano:
  • Autor: