Do czego jest Trisiston lekarstwo? Jak działa: Substancje czynne: etinylestradiol (Ethinylestradiol.

Czy pomocne?

Lek Trisiston

Lekarstwo TRISISTON: Trisiston
Producent leku:
Schering AG
Wiadomości o leku:
Substancje czynne:
etinylestradiol (Ethinylestradiol)lewonorgestrel (Levonorgestrel)
tabl. drażowane 21 szt.,
--,-- zł
Nie ma powiązanych chorób w bazie.
Brak słów najważniejszych.
Podobne leki (wg stopnia podobieństwa):
Microgynon
Triquilar
Minisiston
Gravistat
Trinordiol
Stediril
Rigevidon
Tri-Regol
Anteovin
Mirelle
Jeanine
Opinie specjalistów
Żaden ekspert nie wystawił jeszcze opinii dla tego leku.
Wskazania do stosowania
Doustna antykoncepcja.
Działanie
Trójfazowy, doustny środek antykoncepcyjny. Etinylestradiol to mocny syntetyczny estrogen wykazujący właściwości naturalnego estrogenu. Fundamentem działania komponenty estrogenowej jest zależne od dawki powiększenie odnowy błony śluzowej macicy. Ponadto etinyloestradiol hamuje wydzielanie FSH i LH wpływając na zahamowanie wzrostu i dojrzewania pęcherzyków Graffa. Lewonorgestrel jest aktywnym biologicznie izomerem norgestrelu, który wykazuje mocne działanie gestagenne. Hamuje wydzielanie gonadotropin z przedniego płata przysadki mózgowej, posiada umiejętność da przekształcania sekwencyjnego błony śluzowej macicy tworząc barierę dla migracji plemników do jamy macicy. Wykazuje także właściwości antyestrogenowe i słabsze androgenne. Jednak umiejętność do stymulowania produkcji białka nośnikowego dla testosteronu (SHBG) i tym samym pomniejszenie we krwi frakcji wolnego testosteronu, rekompensuje dodatkowo aktywność androgenną tego związku. Wpływ antyestrogenowy gestagenu zaznacza się w widocznym zmniejszeniu przepuszczalności śluzu szyjkowego dla plemników. W czasie stosowania preparatu obserwowano niewielki wpływ na stężenia frakcji HDL i LDL cholesterolu i nasilenie syntezy niektórych czynników krzepnięcia. Zmiany stężenia gestagenu w czasie cyklu wywołują, iż całkowita jego dawka jest znacząco niższa niż służąca w preparatach jednofazowych (o stałej dawce hormonu). Cykliczność zmian stężenia lewonorgestrelu w drażetce pozwala na częściową odnowę endometrium i naśladuje typowy cykl miesięczny (minimalizuje to ryzyko powstawania nowotworów jajnika i endometrium). Lek zapewnia wysoką skuteczność antykoncepcyjną.
Działania niepożądane
W czasie pierwszych 2-5 cykli stosowania preparatu mogą wystąpić plamienia/krwawienia w środku cyklu, przeważnie o charakterze przejściowym. Jako symptomy niepożądanego działania preparatu obserwowano: nudności i wymioty i zaburzenia jelitowe; zmiany w obrębie gruczołów piersiowych, zmiany masy ciała, zmiany libido, zaburzenia metaboliczne, zmiany skórne, depresję, napady migreny, nadciśnienie, ból oczu przy stosowaniu szkieł kontaktowych. Skutkiem stosowania doustnych środków antykoncepcyjnych mogą być zmiany zatorowo-zakrzepowe, w szczególności u kobiet po 30 r.ż. i u palących papierosy. Sporadycznie występowały nowotwory hormonozależne, schorzenia wątroby, SLE, pląsawica. Istnieje sposobność wystąpienia nadwrażliwości na promieniowanie słoneczne (u osób predysponowanych mogą się pojawić brązowe plamy na twarzy).
Przeciwwskazania
Ciąża albo jej podejrzenie, moment karmienia piersią. Nadwrażliwość na składniki preparatu. Zakrzepowe zapalenie żył, zespoły zatorowo - zakrzepowe żył i tętnic (w wywiadzie i w momencie obecnej), ciężkie schorzenia układu krążenia - dolegliwość wieńcowa, nadciśnienie, cukrzyca ze zmianami naczyniowymi. Podejrzenie albo rozpoznany nowotwór narządu rodnego albo inny hormonozależny. Krwawienie z narządu rodnego o niewyjaśnionej etiologii (sposobność nowotworu). Łagodne albo złośliwe nowotwory wątroby, niewydolność wątroby, żółtaczka cholestatyczna w wywiadzie, zespół Dubin-Johnsona i Rotora, opryszczka ciężarnych, otoskleroza. Zaburzenia przemiany lipidowej, w szczególności z współistniejącymi czynnikami ChNS. Anemia sierpowatokrwinkowa, niedobór antytrombiny III.
Interakcje
Rifampicyna, karbamazepina, fenylobutazon zmniejszają skuteczność doustnych środków antykoncepcyjnych przez przyspieszenie metabolizmu hormonów steroidowych. Gryzeofulwina, doustne leki przeciwcukrzycowe, barbiturany, fenytoina, ampicylina, tetracykliny i alkohol mogą z preparatem wzajemnie obniżać własną skuteczność. W okresie stosowania preparatu minimalizuje się eliminacja teofiliny i kofeiny, czego następstwem może być ich nasilone i przedłużone działanie.
Dawkowanie
Kolejno numerowane tabl. przyjmuje się raz na dzień, poprzez 21 dni o stałej porze dnia. Kolejne 7 dni stanowi przerwę przed rozpoczęciem następnego opakowania, w okresie której występuje krwawienie odpowiadające miesiączce. Niezależnie czy krwawienie się skończyło, czy jeszcze trwa, w celu kontynuacji antykoncepcji, należy po 7 dniach rozpocząć przyjmowanie tabletek z następnego opakowania. Tabletki zażywać należy kolejno, odpowiednio z kierunkiem strzałek na opakowaniu. Po raz pierwszy zaczyna się przyjmowanie preparatu w pierwszym dniu miesiączki - zapewnia to ochronę antykoncepcyjną już w pierwszym cyklu. Wykorzystanie preparatu od 5 dnia cyklu należy połączyć z dodatkową sposobem antykoncepcyjną. W przypadku opuszczenia 1 tabletki należy ją przyjąć jak najszybciej (nie potem niż 36 h po poprzedniej tabletce).
Ciąża i karmienie piersią
Uwagi
Podobne leki
Microgynon
Triquilar
Minisiston
Gravistat
Trinordiol
Stediril

Informacje Trisiston znaczenie w Słownik leków T .

Dodaj opinię o Trisiston, zadaj pytanie lekarzowi:
Pytania o Trisiston, opinie i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.