Do czego jest Two-Septol lekarstwo? Jak działa: Substancje czynne: ko-trymoksazol (Co-trimoxazole.

Czy pomocne?

Lek Two-Septol

Lekarstwo TWO-SEPTOL: Two-Septol
Producent leku:
Cyntfarm
Wiadomości o leku:
Substancje czynne:
ko-trymoksazol (Co-trimoxazole)
tabl. 480 mg 20 szt.,
--,-- zł
Nie ma powiązanych chorób w bazie.
Brak słów najważniejszych.
Podobne leki (wg stopnia podobieństwa):
Biseptol
Biseptol
Groseptol
Biseptol
Bactrim
Septrin
Apo®-Sulfatrim
Opinie specjalistów
Żaden ekspert nie wystawił jeszcze opinii dla tego leku.
Wskazania do stosowania
Zakażenia układu moczowego spowodowane poprzez Escherichia coli i inne wrażliwe pałeczki z rodz. Enterobacteriaceae, ostre zapalenie ucha środkowego, zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli u dorosłych, zakażenia przewodu pokarmowego spowodowane poprzez wrażliwe szczepy Shigella flexneri i S. sonnei, profilaktyka i leczenie pneumocystozowego zapalenia płuc, biegunka u dorosłych spowodowana poprzez wrażliwe szczepy Escherichia coli.
Działanie
Chemioterapeutyk - połączenie sulfonamidu z pochodną diaminopirymidyny, trimetoprimem. Oba składniki wywierają synergiczne działanie przeciwbakteryjne, zaburzając różne fazy syntezy kwasu foliowego. Preparat działa bakteriobójczo na bakterie Gram-dodatnie (między innymi Streptococcus spp., Staphylococcus spp., Listeria monocytogenes, Nocardia asteroides), bakterie Gram-ujemne (przewarzająca część pałeczek Enterobacteriaceae, Moraxella catarrhalis, część szczepów Haemophilus influenzae, Vibrio cholerae, Yersinia spp., Brucella spp., Neisseria spp.). Działa również na Chlamydia trachomatis i Pneumocystis carinii. Nie jest aktywny wobec Pseudomonas aeruginosa, Mycoplasma pneumoniae, Campylobacter spp., Treponema pallidum, większości bakterii beztlenowych i enterokoków. Oba składniki preparatu błyskawicznie i niemal kompletnie wchłaniają się z przewodu pokarmowego, osiągając max. stężenie w krwi po 2-4 h. T0,5 wynosi 9-12 h. Trimetoprim wiąże się z białkami osocza w 45%, a sulfametoksazol - w 66%. Kotrimoksazol błyskawicznie przenika do tkanek i płynów ustrojowych, między innymi do płuc, ucha środkowego, migdałków podniebiennych, gruczołu krokowego, płynu mózgowo-rdzeniowego, nerek. Przenika również poprzez łożysko i do mleka matki. Oba składniki preparatu są metabolizowane w wątrobie (sulfametoksazol w większym stopniu) i wydalane raczej z moczem, zarówno w formie nie zmienionej jak i nieaktywnych metabolitów.
Działania niepożądane
Zaburzenia żołądkowo-jelitowe (nudności, wymioty), skórne reakcje nadwrażliwości (raczej pokrzywka, rumień wielopostaciowy, znacząco rzadziej zespół Stevens-Johnsona, zespół Lyella, nadwrażliwość na światło), zaburzenia hematologiczne (leukopenia, małopłytkowość, rzadziej niedokrwistość megaloblastyczna), krystaluria (po sporych dawkach), bardzo rzadko zapalenie miąższu wątroby, wstrząs anafilaktyczny.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na sulfonamidy, trimetoprim albo leki z gatunku pochodnych sulfonylomocznika, tiazydów, PAS, kwasu p-aminobenzoesowego (na przykład prokaina). Niewydolność nerek (klirens kreatyniny < 15 ml/min), niewydolność wątroby, hiperbilirubinemia, zaburzenia hematologiczne (trombocytopenia, granulocytopenia, niedokrwistość megaloblastyczna), niedobór G-6-PD, zaburzenia czynności tarczycy. Ciąża i moment karmienia piersią. Niemowlęta do ukończenia 2 m.ż. Ostrożnie stosować u pacjentów z alergią i astmą oskrzelową.
Interakcje
Nasila działanie i toksyczność fenytoiny, doustnych leków przeciwzakrzepowych pochodnych warfaryny, doustnych leków przeciwcukrzycowych pochodnych sulfonylomocznika, antagonistów kwasu foliowego (między innymi metotreksatu). Leki zakwaszające (na przykład spore dawki kwasu askorbowego, NLPZ) zwiększają aktywność przeciwbakteryjną preparatu, ale nasilają ryzyko krystalurii. Z pirymetaminą może powodować niedokrwistość megaloblastyczną. PABA i jego estry (prokaina, prokainamid, benzokaina) osłabiają działanie kotrimoksazolu, z kolei PAS, barbiturany, primidon nasilają jego toksyczność. Kotrimoksazol osłabia działanie antybiotyków bakteriobójczych, między innymi b-laktamów.
Dawkowanie
Dorośli doustnie w zakażeniach dróg moczowych: 960 mg co 12 h poprzez 10-14 dni; w zakażeniach przewodu pokarmowego wywołanych poprzez Shigella albo E. coli: 960 mg co 12 h poprzez 5 dni; w zaostrzeniu przewlekłego zapalenia oskrzeli: 960 mg co 12 h poprzez 14 dni; w leczeniu pneumocystozy (kontynuacja leczenia dożylnego): 90-120 mg/kg m.c. na dobę w 4 dawkach co 6 h poprzez 14-21 dni; w profilaktyce pneumocystozy: 960 mg na dzień. Dzieci doustnie w zakażeniach dróg moczowych i ostrym zapaleniu ucha środkowego: 48 mg/kg m.c. na dobę w 2 dawkach co 12 h poprzez 10 dni; w zakażeniach przewodu pokarmowego wywołanych poprzez Shigella spp.: 48 mg/kg m.c. na dobę w 2 dawkach poprzez 5 dni; w leczeniu pneumocystozy (kontynuacja leczenia dożylnego): 90-120 mg/kg m.c. na dobę w 4 dawkach co 6 h poprzez 14-21 dni; w profilaktyce pneumocystozy: 900 mg/m2 powierzchni ciała na dobę w 2 dawkach co trzeci dzień.
Ciąża i karmienie piersią
Uwagi
Podobne leki
Biseptol
Biseptol
Groseptol
Biseptol
Bactrim
Septrin

Działanie: Two-Septol

Definicja Trileptal:
Co to jest leku: Novartis Pharma Wiadomości o leku: Substancje czynne: okskarbazepina (Oxcarbazepine) tabl. powl. 600 mg 50 szt., --,-- zł tabl. powl. 150 mg 50 szt., --,-- zł tabl. powl. 300 mg 50 szt two-septol co znaczy.
Definicja Tytanoreina:
Co to jest Producent leku: Janssen-Cilag Wiadomości o leku: Substancje czynne: karagenina (Carrageenan)chlorowodorek lidokainy (Lidocaine hydrochloride)dwutlenek tytanu (Titanium dioxide)tlenek cynku (Zinc two-septol krzyżówka.
Definicja Tecelac:
Co to jest leku: Biotest Pharma Wiadomości o leku: Substancje czynne: Antithymocyte immunoglobulin konc. do przyg. roztw. do inf. doż. 100 mg/5 ml 1 amp. 5 ml, --,-- zł Nie ma powiązanych chorób w bazie. Brak two-septol co to jest.
Definicja Travocort:
Co to jest leku: Schering AG Wiadomości o leku: Substancje czynne: walerianian diflukortolonu (Diflucortolone valerate)azotan izokonazolu (Isoconazole nitrate) krem tuba 15 g, --,-- zł Nie ma powiązanych two-septol słownik.
Definicja Thyrogen:
Co to jest leku: Genzyme Europe Wiadomości o leku: Substancje czynne: tyreotropina alfa (Thyrotropin alfa) proszek do sporz. roztw. do wstrz. 0,9 mg 2 fiolki, --,-- zł proszek do sporz. roztw. do wstrz. 0,9 mg two-septol czym jest.

Informacje Two-Septol znaczenie w Słownik leków T .

Dodaj opinię o Two-Septol, zadaj pytanie lekarzowi:
Pytania o Two-Septol, opinie i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.
  • Dodano:
  • Autor: