Do czego jest Vigantoletten lekarstwo? Jak działa: Substancje czynne: colekalcyferol.

Czy pomocne?

Lek Vigantoletten

Lekarstwo VIGANTOLETTEN: Vigantoletten
Producent leku:
Merck Sante
Wiadomości o leku:
Substancje czynne:
colekalcyferol (Colecalciferol)
tabl. 500 j.m. 30 szt.,
--,-- zł
tabl. 1000 j.m. 30 szt.,
--,-- zł
Nie ma powiązanych chorób w bazie.
Brak słów najważniejszych.
Podobne leki (wg stopnia podobieństwa):
Caltrate Plus
Caltrate 600 + Wit. D
Calcium 500D
Multi-tabs
Tranvit
Alantavit
Caldetrin
Vitrum® Osteomag
Vitaminum A + D«v3»
Vitrum® Calcium + Vitaminum D«v3»
Ostowap D«v3»
Opinie specjalistów
Żaden ekspert nie wystawił jeszcze opinii dla tego leku.
Wskazania do stosowania
Zapobieganie i leczenie krzywicy, spazmofilii, osteomalacji i chorób kości na podłożu metabolicznym (niedoczynność przytarczyc i rzekoma niedoczynność przytarczyc). Leczenie wspomagające osteoporozy.
Działanie
Rozpuszczalna w tłuszczach wit. regulująca gospodarkę wapniowo-fosforanową organizmu. Bierze udział we wchłanianiu jonów wapniowych i fosforanowych i ułatwia ich wbudowywanie do kości. Działa przeciwkrzywiczo. Po wchłonięciu z przewodu pokarmowego ulega hydroksylacji w wątrobie i nerkach do czynnych postaci. T0,5 we krwi wynosi kilka dni. Jest wydalana z kałem i moczem. Niedobór witaminy D u dzieci skutkuje krzywicę, u dorosłych osteomalację, u kobiet w ciąży może doprowadzić do wystąpienia objawów tężyczki i niewykształcenia szkliwa u noworodków.
Działania niepożądane
Przedawkowanie może spowodować nudności, znużenie, brak łaknienia, wymioty, biegunkę, nadmierne moczenie, obfite poty, marzenie, ból głowy, powiększenie stężenia P i Ca we krwi i moczu i w tętnicach i nerkach. Prowadzi to do niedomogi krążenia i nadciśnienia i niewydolności nerek. Przedawkowanie u kobiet w ciąży może spowodować u noworodków opóźnienie w rozwoju umysłowym i symptomy hiperkalcemii.
Przeciwwskazania
Hiperkalcemia, ciąża i moment karmienia piersią. Wskazana ostrożność w kamicy nerkowej i sarkoidozie.
Interakcje
Jednoczesne podawanie moczopędnych leków tiazydowych powiększa ryzyko hiperkalcemii. Podawanie z lekami o działaniu podobnym do działania witaminy D3 (metabolity albo analogi witaminy D3) powinno mieć miejsce tylko w wyjątkowych sytuacjach (należy kontrolować stężenie wapnia we krwi i moczu). Leki przeciwpadaczkowe, ryfampicyna, cholestyramina osłabiają działanie witaminy D.
Dawkowanie
Vigantoletten 500: niemowlęta urodzone o czasie - od 2 tygodnia życia do końca 1 r.ż. 1 tabl. na dzień; w 2 r.ż. w momencie jesienno-zimowym 1 tabl. na dzień. Dorosłym podaje się w przypadku potrzeby 1 tabl. na dzień. Vigantoletten 1000: bliźniaki, wcześniaki, niemowlęta z trudnych warunków socjalnych - od 2 tygodnia życia do końca 1 r.ż. 1 tabl. na dzień. Dorosłym podaje się w przypadku potrzeby 1 tabl. na dzień.
Ciąża i karmienie piersią
Uwagi
Podobne leki
Alantavit
Caltrate Plus
Caltrate 600 + Wit. D
Calcium 500D
Multi-tabs
Tranvit

Informacje Vigantoletten znaczenie w Słownik leków V .

Dodaj opinię o Vigantoletten, zadaj pytanie lekarzowi:
Pytania o Vigantoletten, opinie i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.