Do czego jest Xanax lekarstwo? Jak działa: czynne: alprazolam (Alprazolam) tabl. 0,5 mg 30 szt.

Czy pomocne?

Lek Xanax

Lekarstwo XANAX: Xanax
Producent leku:
Pfizer
Wiadomości o leku:
Substancje czynne:
alprazolam (Alprazolam)
tabl. 0,5 mg 30 szt.,
--,-- zł
tabl. o przedł. działaniu 1 mg 30 szt.,
--,-- zł
tabl. o przedł. działaniu 2 mg 30 szt.,
--,-- zł
tabl. 0,5 mg 30 szt.,
--,-- zł
tabl. 0,25 mg 30 szt.,
--,-- zł
tabl. o przedł. działaniu 2 mg 30 szt.,
--,-- zł
tabl. o przedł. działaniu 0,5 mg 30 szt.,
--,-- zł
tabl. 1 mg 30 szt.,
--,-- zł
tabl. o przedł. działaniu 0,5 mg 30 szt.,
--,-- zł
tabl. 0,25 mg 30 szt.,
--,-- zł
tabl. 2 mg 30 szt.,
--,-- zł
tabl. o przedł. działaniu 1 mg 30 szt.,
--,-- zł
tabl. 2 mg 30 szt.,
--,-- zł
tabl. 1 mg 30 szt.,
--,-- zł
Nie ma powiązanych chorób w bazie.
Brak słów najważniejszych.
Podobne leki (wg stopnia podobieństwa):
Xanax SR
Neurol
Afobam
Alprox
Afobam
Zomiren
Alprazomerck
Opinie specjalistów
Żaden ekspert nie wystawił jeszcze opinii dla tego leku.
Wskazania do stosowania
Leczenie zespołów lękowych przebiegających ze wzmożonym napięciem, pobudzeniem, nadwrażliwością układu wegetatywnego. Zespoły lęku napadowego z agorafobią albo bez agorafobii. Zespoły lękowe z wtórnym obniżeniem nastroju. Lek jest efektywny w doraźnym leczeniu lęku.
Działanie
Pochodna triazolowa benzodiazepiny, wykazująca działanie w pierwszej kolejności przeciwlękowe, w mniejszym stopniu uspokajające, nasenne, zmniejszające napięcie mięśni, przeciwdrgawkowe. Precyzyjny system działania nie został do końca poznany. Lek dobrze się wchłania z przewodu pokarmowego. Dla tabletek standardowych lek osiąga max. stężenie we krwi po 1-2 h. T0,5 wynosi 12-15 h. Dla tabletek o przedłużonym działaniu lek osiąga max. stężenie we krwi po 5-11 h. T0,5 wynosi 11,2 h. Lek jest metabolizowany w wątrobie do nieaktywnego benzofenonu i a-hydroksyalprazolamu o aktywności wynoszącej 1/2 leku wyjściowego. Alprazolam i jego metabolity wydalane są raczej z moczem.
Działania niepożądane
Przeważnie występują w startowym okresie leczenia i obejmują symptomy ze strony o.u.n. (senność, obniżenie nastroju, bóle głowy, bezsenność, zawroty głowy, zaburzenia koordynacji ruchów, drżenie kończyn, drażliwość, zaburzenia pamięci), zaburzenia libido, zaburzenia ze strony układu autonomicznego, symptomy ze strony przewodu pokarmowego (suchość w jamie ustnej, zaparcia, biegunki), symptomy ze strony układu krążenia (tachykardia, spadek ciśnienia tętniczego), rzadko skórne odczyny alergiczne, obniżony apetyt, żółtaczkę, osłabienie siły mięśniowej, zaburzenia miesiączkowania, nietrzymanie albo zatrzymanie moczu, uszkodzenie wątroby. W rzadkich sytuacjach obserwowano pobudzenie, niepokój, zaburzenia koncentracji, splątanie, halucynacje.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na alprazolam albo na inne benzodiazepiny. Ciąża i moment karmienia piersią. Szczególną ostrożność należy zachować u osób skłonnych do nadużywania leków. Ostrożnie stosować u osób w podeszłym wieku, wyniszczonych, otyłych i z upośledzeniem czynności nerek albo wątroby. Nie zostały określone bezpieczeństwo i skuteczność leczenia u dzieci i młodzieży poniżej 18 r.ż.
Interakcje
Nasila działanie leków i środków wpływających depresyjnie na układ nerwowy (między innymi leków psychotropowych, przeciwdrgawkowych, przeciwhistaminowych, alkoholu), pochodnych d-tubokuraryny, środków zwiotczających i obniżających napięcie mięśni.
Dawkowanie
Doustnie. Optymalną dawkę preparatu dobiera się w pojedynkę w zależności od nasilenia objawów i reakcji na lek. Stany lękowe: tabletki standardowe - dawka początkowa wynosi 0,75-1,5 mg na dobę w 3 dawkach, dla tabletek SR - 1 mg raz na dzień, którą można etapowo zwiększać do maksymalnej dawki dobowej 4 mg. U osób w podeszłym wieku, wyniszczonych albo z zaawansowaną chorobą wątroby dawka początkowa wynosi 0,5-0,75 mg na dobę w 2-3 dawkach dla tabletek standardowych albo 0,5-1 mg w jednej albo dwóch dawkach dla tabletek SR. Lęk napadowy: tabletki standardowe - dawka początkowa wynosi 0,5-1,5 mg na dobę w 3 dawkach, dla tabletek SR - 1-2 mg na dobę w 1-2 dawkach; w zależności od reakcji dawkę można zwiększać co 3-4 dni nie więcej niż o 1 mg na dobę. W badaniach klinicznych stwierdzono, iż max. dawka dobowa wynosi 10 mg. Przy konieczności zmniejszania dawkowania należy to robić etapowo, nie szybciej niż o 0,5 mg co 3 dni.
Ciąża i karmienie piersią
Uwagi
Podobne leki
Afobam
Alprox
Afobam
Xanax SR
Neurol
Zomiren

Informacje Xanax znaczenie w Słownik leków X .

Dodaj opinię o Xanax, zadaj pytanie lekarzowi:
Pytania o Xanax, opinie i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.