Leczenie Jak mówić nie przyczyny. Jak leczyć wszystkich dookoła, tylko nie dla siebie samego? Więc.

Czy pomocne?

100% pozytywne
3 głosy

Jak mówić "nie"?

Definicja z ang. How to say "no", z niem. Wie man "nein" sagen.

Jak leczy LOGOPEDA w przypadku JAK MÓWIĆ "NIE": Czy masz problemy z mówieniem "nie"? Czy zawsze starasz się być miły i dobry dla wszystkich dookoła, tylko nie dla siebie samego? Więc nie jesteś sam. Nie mówisz "nie", gdyż nie chcesz zranić czyichś uczuć. Nawet jeżeli masz coś ważnego do zrobienia to nigdy nie odmawiasz pomocy innym ludziom. Czasami jednak ta pomoc przeciąga się do kilku godz., a ty nie dosypiasz, ponieważ do późnego wieczoru pracujesz jeszcze nad swoimi sprawami. Jednak musisz sobie zdać sprawę, iż w wielu sytuacjach należy odmawiać. Zbyt częste pomaganie innym sprawia, iż nie masz w ogóle czasu dla siebie. "Kochaj bliźniego, jak siebie samego" - zatem nie przekładaj dobra innych, nad własne swoje.
 
Dlaczego mówienie "nie" jest takie trudne? By nauczyć się mówić "nie" musimy najpierw zrozumieć dlaczego mamy opory przed wypowiadaniem tego słowa. Poniżej są tego najczęstsze powody:
 
1. Chcesz pomagać innym. Jesteś osobą z sercem na dłoni. Nie chcesz odprawiać kogoś z niczym i chcesz pomagać wszystkim i kiedy to tylko możliwe - nawet wówczas, kiedy nie masz na to czasu.
2. Nie chcesz być niegrzeczny. Jesteś przekonany, iż mówienie "nie" niektórym osobom jest niegrzeczne, w szczególności odmawianie pomocy osobom starszym.
3. Chcesz być miły. Nie chcesz oderwać się od grupy.
4. Obawiasz się konfliktu. Boisz się, iż jakaś osoba może się zezłościć, jeżeli jej odmówisz. Nawet jeżeli się nie zezłości to w przyszłości mogą wyniknąć jakieś nieprzyjemne skutki.
5. Boisz się, iż stracisz okazję. Może obawiasz się, iż powiedzenie "nie" oddali cię od danej osoby, albo od konkretnego celu (na przykład boisz się, iż powiedzenie "nie" przełożonemu oddali cię od szansy na awans).
6. Nie chcesz palić mostów. Niektóre osoby myślą, iż odmowa może wywołać spalenie mostów i utratę znajomości.
 
Musisz jednak zrozumieć, iż mówienie "nie", nie jest niegrzeczne, ani nie świadczy o tym, iż jesteś niemiłą osobą. Powiedzenie "nie", nie znaczy również konfliktu, ani nie przekreśli twojej kariery i przyszłości. Wyraz "nie", również nie spali za tobą mostów. To wszystko są błędne przekonania o których musisz zapomnieć. Na koniec, musisz wiedzieć, iż chodzi o sposób mówienia "nie" a nie o sam fakt odmawiania. Oprócz tego, masz przecież własne priorytety i potrzeby, tak jak każdy na świecie. Mówienie "nie", nie świadczy o twojej niechęci do niesienia pomocy, lecz o docenieniu i poszanowaniu poprzez ciebie własnego czasu. Mówienie "nie" jest twoim przywilejem.
 
7 prostych sposobów na powiedzenie "nie":
 
Zamiast unikać mówienia nie, musisz się tego nauczyć. Jak już zaczniesz mówić "nie" zdasz sobie sprawę z tego, iż nie to jest takie trudne, jak się wydawało. Ludzie zrozumieją i nie będą na ciebie naciskać. Strach przed odmawianiem nie ma więc jakichkolwiek podstaw – jest on tylko w twojej głowie. jeżeli nie wiesz jednak jak powiedzieć nie, poniżej znajdziesz 7 prostych sposobów, które możesz dopasować do różnych sytuacji.
krok 1
"Nie mogę się tym zająć ponieważ mam teraz sporo ważnych spraw na głowie."
jeżeli jesteś bardzo zajęty, by angażować się w sprawy innych, taki sposób odmowy będzie najodpowiedniejszy. W ten sposób dasz komuś do zrozumienia, iż w obecnej chwili jesteś zawalony różnymi obowiązkami i zwyczajnie nie masz czasu.
jeżeli po tym zdaniu nadal będziesz odczuwać wyrzuty sumienia, możesz powiedzieć również co teraz robisz i co masz jeszcze do zrobienia, by dana osoba mogła lepiej zrozumieć twoją sytuację.
krok 2
"Teraz nie mam czasu i jestem zajęty, lecz mogę ci pomóc w/za (w środę, za godzinę, za miesiąc itp)."
Taki sposób odmowy jest dobry,
jeżeli akurat jesteś w trakcie robienia czegoś (pracy, sprzątania, prowadzenia samochodu itp). Po pierwsze dajesz komuś znać, iż teraz nie jest dla ciebie dobra pora do robienia czegoś. Po drugie, możesz komuś zasugerować, iż chcesz pomóc proponując inny czas (taki, jaki tobie odpowiada). W taki sposób dana osoba, nie będzie czuła, iż ją zignorowałeś.
krok 3
"Z przyjemnością, jednak ..."
sporo osób używa takiego właśnie sformułowania. Ono jest bardzo grzeczną metodą odmowy. W ten sposób dajesz odczuć innej osobie, iż bardzo spodobał ci się jakiś pomysł (oczywiście powiedz tak, wówczas, gdy faktycznie ci się pomysł spodobał) i gdybyś mógł to z przyjemnością byś się zgodził na to coś.
krok 4
"Pozwól, iż sobie to przemyślę najpierw a później dam ci znać."
To sformułowanie ma bardziej zbliżony wydźwięk do "może" niż do "nie".
jeżeli jesteś czymś zainteresowany, lecz nie chcesz jeszcze mówić "tak", powiedz właśnie tą formułkę.
jeżeli jakiejś osobie na prawdę na czymś zależy, to będzie więcej niż szczęśliwa
jeżeli po pewnym czasie się zgodzisz.
jeżeli jednak nie jesteś zainteresowany tym, co oferuje dana osoba nie zwódź jej. W takim przypadku zastosuj metodę nr. 5, 6 albo 7.
krok 5
"W tej chwili nie jestem zupełnie tym zainteresowany, jednak gdyby mi się coś odmieniło to będę pamiętać o pańskiej ofercie"

jeżeli ktoś proponuje ci jakąś ofertę albo chce ci coś sprzedać, czego nie potrzebujesz, daj mu od razu znać, iż nie jesteś zainteresowany. W innym przypadku rozmowa może się przeciągać w nieskończoność (a co najmniej będzie trwała dłużej niż powinna). Przez powyższe zdanie dasz komuś odczuć, iż nie ma nic złego w tym co on proponuje, jednak dana oferta zwyczajnie nie trafia w twoje potrzeby.
krok 6
"Ja się tym nie zajmuję więc nie jestem najlepszą osobą, która mogłaby w tym pomóc. W tej sprawie najlepiej byłoby zgłosić się do X".


jeżeli zostałeś poproszony o pomoc w kwestii, na której się niezbyt znasz albo nie masz odpowiednich środków i narzędzi do pomocy, daj do zrozumienia, iż dana prośba trafiła do złej osoby.


jeżeli to możliwe, skieruj daną osobę do kogoś innego, kto mógłby pomóc (do kogoś kogo znasz albo do jakieś innej instytucji czy do innego wydziału). Dlatego pomożesz danej osobie znaleźć pomoc, której szuka i nie dopuścisz do tego, by kwestia utknęła w martwym punkcie.
krok 7
"Nie, nie mogę."
to jest najprostsza i w najwyższym stopniu bezpośrednia forma odmowy. Stwarzamy w swoim umyśle zbyt wiele barier, które uniemożliwiają nam mówienie "nie". Jak już wspomniano w tym artykule, my sami tworzymy te bariery w naszych umysłach a z rzeczywistością nie mają one nic wspólnego. Najlepiej jest więc nie zastanawiać się zbytnio nad tym, jak odmówić, tylko powiedzieć to wprost, bez zbędnych słów czy wyjaśnień. Będziesz zaskoczony, widząc, iż ludzie nie przyjmują odmowy tak źle, jak to sobie wyobrażałeś.

Lekarz Logopeda: JAK MÓWIĆ "NIE"; WIE MAN "NEIN" SAGEN; HOW TO SAY "NO";

Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.