Leczenie Zimowa depresja - prawda czy mit przyczyny. Co znaczy naukowcy niejednokrotnie.

Czy pomocne?

100% pozytywne
2 głosy

Zimowa depresja - prawda czy mit

Definicja z ang. Winter depression - true or myth, z niem. Winterdepression - wahr oder Mythos.

Co to znaczy: Artykuł jest o zmianie nastroju dopadającej nas w momencie zimy. Amerykańscy naukowcy niejednokrotnie potwierdzali tą teorię...lecz tak naprawdę co się za tym kryje, jakie uzasadnienie ma dopadająca nas zimowa depresja...?
krok 1
Zimą regularnie chodzimy rozdrażnieni, czujemy się bezradni i bezsilni, wciąż chce nam się spać. To są pierwsze symptomy depresji zimowej.
Naukowcy twierdzą, iż powodem depresji jest przede wszystkim brak światła. W zimie dzień jest przecież bardzo krótki. regularnie wstając i wychodząc do pracy, na zewnątrz jest jeszcze ciemno. Podobnie jest, gdy wracamy do domu. Wokół jest szaro i ponuro. Nie to jest niestety bez znaczenia dla naszego organizmu. Brak słońca, w szczególności rano, wywołuje gdyż zakłócenia snu, zaburzenia w wydzielaniu hormonów i prowadzi do tak zwany „huśtawki nastrojów”. Zmienia się stężenie substancji chemicznych w mózgu, w szczególności serotoniny, odpowiedzialnej za kontrolę nastroju. regularnie wtedy sięgamy po słodycze i produkty bogate w węglowodany, dzięki którym poziom serotoniny nieco wzrasta.
Osoby, które dopada depresja zimowa, zaprzestają kontaktów ze znajomymi, chodzą rozdrażnione i smutne. Niejednokrotnie dopada ich uczucie lęku. Tracą przy tym motywację i chęć do żadnych działań, stają się obojętne na otaczającą ich rzeczywistość, odczuwają własną bezradność. regularnie są ospałe i nieustannie zmęczone.
symptomy te utrzymują się kilka tygodni, a nawet miesięcy. Mijają dopiero wtedy, gdy nadchodzi wiosna.
krok 2
Kiedy jednak depresja zimowa nas dosięgnie, nie możemy jej lekceważyć. Od pewnego czasu uważane jest ją za dość poważne schorzenie, w związku z czym lekarze próbują ją leczyć. Metod jest kilka. Przede wszystkim choremu należy dostarczyć światła. Wskazane są więc spacery w ciągu dnia, gdy jest w najwyższym stopniu słonecznie. regularnie stosuje się tak zwany fototerapię, a więc leczenie światłem, polegające na naświetlaniu oczu sztucznym jasnym światłem. Nie wszystkim jednak to pomaga. Wtedy lekarze robią następny krok – stosują psychoterapię, rozmawiają z pacjentem, tłumaczą mu, jak ma sobie radzić z depresją. Gdy i to nie działa, niektórzy zalecają akupunkturę, która czasem pomaga złagodzić
symptomy depresji.
krok 3
Oprócz tego każdy własnym metodą może walczyć z tą dolegliwością. Jedni chodzą na zakupy, inni spotykają się ze znajomymi...
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.