Leczenie Co robić, gdy dziecko moczy się w nocy przyczyny. Jak leczyć iż to jest temat rzadko.

Czy pomocne?

100% pozytywne
2 głosy

Co robić, gdy dziecko moczy się w nocy?

Definicja z ang. What to do when a child wets at night, z niem. Was tun, wenn ein Kind netzt in der Nacht.

Jak leczy OKULISTA w przypadku CO ROBIĆ, GDY DZIECKO MOCZY SIĘ W NOCY: Moczenie nocne jest bardzo stresujące dla dzieci i całej rodziny, tym bardziej, iż to jest temat rzadko poruszany w literaturze i czasopismach traktujących o dzieciach, a nawet w gabinetach lekarskich. Takie niedomówienia i brak fachowej informacji prowadzą do powstawania całej gamy mitów, jak ten mówiący, iż dziecko, które się moczy, na pewno było bite po głowie.
krok 1
Moczenie dzielimy na pierwotne i wtórne. O pierwotnym mówimy, gdy moczenie nie ustępuje co najmniej sześć miesięcy od czasu odstawienia pieluszek. Przy tym obserwacje wykazały, iż takie moczenie się z całą pewnością nie ma związku ze stresem.
krok 2
Drugi typ, a więc wtórny, znaczy dzieci, które potrafiły spać bez „nocnych wypadków”, a dopiero w wieku 8-10 lat rozpoczęły się u nich problemy z moczeniem łóżka. Dopiero w takim przypadku, wykluczając wcześniej wszystkie inne możliwości (takie jak wady układu moczowego, zakażenie dróg moczowych, zapalenie pęcherza moczowego i tak dalej), można podejrzewać, iż problemy mają podłoże psychiczne i należy dziecko wysłać do specjalisty psychiatry albo psychologa.
krok 3
Pamiętajmy także, iż problemy psychiczne nie zawsze muszą być powodem moczenia, lecz mogą także być, w szczególności u starszych dzieci, skutkiem. Dzieci moczące się mogą mieć obniżoną samoocenę, mogą być bardziej nerwowe, mogą wystąpić także trudności z koncentracją.
krok 4
Problem ten staje się wyjątkowo uciążliwy w wieku szkolnym, gdy zaczynają się wyjazdy i kolonie. Dziecko, któremu przydarzył się „wypadek” na wyjeździe jest poniżane i wyśmiewane, poprzez co wzbrania się od następnego wyjazdu i tym samym postępuje odizolowanie się malucha od rówieśników.
krok 5
Warto się z tym problemem zgłosić do lekarze rodzinnego, jeżeli nasze dziecko po ukończeniu czwartego roku życia nadal się moczy. Doktor wykona badanie ogólne i wyda skierowanie na USG i posiew moczu, co ma wykluczyć występowanie wad układu moczowego.
krok 6
jeżeli wszystko jest w granicach normy, można przejść do leczenia przypadłości. Pierwsze kroki mogą wykonać rodzice samodzielne, jednak zabranianie dziecku picia płynów po osiemnastej czy ćwiczenia polegające na przerywaniu oddawania moczu nie są dobrym rozwiązaniem. Należy z kolei zwrócić uwagę, czy maluch nie pije więcej wieczorem, niż w ciągu dnia i w przypadku potrzeby próbować zmienić jego nawyki.
krok 7
Można także stosować ćwiczenia polegające na stopniowym wydłużaniu czasu pomiędzy wypróżnieniami w ciągu dnia.
krok 8
Doktor może zalecić leczenie farmakologiczne, na przykład leki normalizujące zagęszczenie moczu w godzinach nocnych i wyrównujące proporcje produkowanego moczu do wielkości pęcherza moczowego.
krok 9
Najważniejsze jednak jest zapewnienie dziecku spokoju, w szczególności przed snem. Maluch powinien mieć dzień pełen aktywności, a po wieczornym wyciszeniu powinien spokojnie zasnąć. Równie istotną kwestią to jest, iż jeżeli już przydarzy się zmoczenie łóżka, nie można być niedobrym na dziecko i wypominać mu problem, gdyż zestresowany maluch będzie się moczył częściej i koło się zamknie.

Lekarz Okulista: CO ROBIĆ, GDY DZIECKO MOCZY SIĘ W NOCY; WAS TUN, WENN EIN KIND NETZT IN DER NACHT; WHAT TO DO WHEN A CHILD WETS AT NIGHT;

Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.