Leczenie Ostre zapalenie spojówek – objawy i leczenie przyczyny. Jak leczyć otaczającej część gałki.

Czy pomocne?

100% pozytywne
2 głosy

Ostre zapalenie spojówek – objawy i leczenie

Definicja z ang. Acute conjunctivitis - symptoms and treatment, z niem. Akute Konjunktivitis - Symptome und Behandlung.

Jak leczy OKULISTA w przypadku OSTRE ZAPALENIE SPOJÓWEK – OBJAWY I LECZENIE: Zapalenie spojówek to zaczerwienienie i stan zapalny przezroczystej błony otaczającej część gałki ocznej i pokrywającej wewnętrzną część powieki. Ono jest wywołane zakażeniem wirusowym albo bakteryjnym, lecz może także powstać w efekcie alergii, kontaktu ze środkami chemicznymi albo różnych chorób.
Wirusowe i bakteryjne zapalenie spojówek są bardzo zaraźliwe. Wystarczy brak higieny (niemycie rąk) albo kontakt z zakażonym przedmiotem należącym do chorej osoby (na przykład użycie tego samego ręcznika), tak aby zarazić się tą chorobą. Co ciekawe, zapalenie spojówek może także przenosić się drogą kropelkową, przez kichanie albo kaszel. Z tego powodu chory na wirusowe albo bakteryjne zapalenie spojówek powinien poprzez kilka dni zostać w domu.
Alergiczne zapalenie spojówek (spowodowane poprzez pyłki, sierść zwierząt, kosmetyki, czy perfumy) i zapalenie spojówek powstałe w efekcie kontaktu z detergentami nie są zaraźliwe.
Poniżej znajdziesz wiadomości dotyczące objawów ostrego zapalenia spojówek.
krok 1


symptomy zapalenia spojówek - zaczerwienione oczy

Zaczerwienienie oczu
Zaczerwienienie oczu to typowy symptom zapalenia spojówek. Regularnie może być zignorowany, w szczególności u osób, które wiele czasu pracują przy komputerze. Zaczerwienienie to nie ustępuje jednak, gdy zapewnimy oczom odpoczynek.
krok 2


symptomy zapalenia spojówek - opuchnięte powieki

Opuchnięte, czerwone powieki
To jest symptom, który występuje zarówno w razie zapalenia spojówek powstałego w efekcie infekcji, jak i alergicznego. Bakteryjne albo wirusowe zapalenie spojówek zwykle dotyka najpierw jednego oka, a w ciągu kilku dni przenosi się na drugie. Alergiczne zapalenie spojówek dotyka od razu obu oczu.
krok 3


symptomy zapalenia spojówek - łzawienie oczu

Łzawienie oczu
Wirusowe i alergiczne zapalenie spojówek prowadzi do dużej produkcji łez. Łzawienie nie musi występować w razie zapalenia bakteryjnego.
krok 4


symptomy zapalenia spojówek - piekące oczy

Piekące albo palące oczy
Tego objawu nie da się zignorować. Uczucie pieczenia i palenia oczu jest tak mocne, iż efektywnie uniemożliwia wykonywanie codziennych czynności.
krok 5


symptomy zapalenia spojówek - wydzielina z oka

Wydzielina z oka
Jej rodzaj wskazuje na to z jakim typem zapalenia spojówek mamy do czynienia. Przeźroczysta, wodnista wydzielina to symptom wirusowego albo alergicznego zapalenia spojówek. Jeżeli wydzielina jest ropna, zielono-żółta i są jej duże ilości, prawdopodobnie masz do czynienia z infekcją bakteryjną.
krok 6


symptomy zapalenia spojówek - sklejone powieki

„Sklejone” powieki
Jeżeli budzisz się rano, a twoje oczy wydają się jakby sklejone, to jest wyraźny symptom zapalenia spojówek. Wydzielina z oczu gromadzi się na powiekach poprzez noc i zasycha, prowadząc do problemów z otwarciem oczu po przebudzeniu.
krok 7


symptomy zapalenia spojówek - wrażliwość na światło

Wrażliwość na światło
Zapalenie spojówek może prowadzić do niewielkiej nadwrażliwości na światło. Jeżeli chory ma także inne symptomy, jak problemy ze wzrokiem, światłowstręt albo ostry ból oczu, może to oznaczać, iż infekcja rozprzestrzeniła się poza spojówki. Należy wówczas niezwłocznie udać się do lekarza.
krok 8


symptomy zapalenia spojówek - piasek w oku

Wrażenie jakby „coś wpadło do oka”
Gdy cierpisz na zapalenie spojówek, możesz doświadczać uczucia obecności w oku jakiegoś ciała obcego. Uczucie tj. podobne do tego, jakby w oku znajdował się piasek.
krok 9


zakrapanie oczu

Leczenie zapalenia spojówek
Bakteryjne zapalenie spojówek jest leczone dzięki kropli do oczu z antybiotykiem, maści albo tabletek.
Wirusowe zapalenie spojówek nie podlega leczeniu – trzeba je zwyczajnie przeczekać. Czas trwania zapalenia spojówek wynosi w tym przypadku 4-7 dni.
Alergiczne zapalenie spojówek ustępuje zwykle niedługo po tym, gdy usunięte zostanie źródło alergii.
Zapalenie spojówek wywołane kontaktem z detergentami wymaga dokładnego opłukania oka solą fizjologiczną (co najmniej poprzez 5 min.) i natychmiastowej wizyty na pogotowiu.
krok 10


zapalenie spojówek - łagodzenie objawów

Łagodzenie symptomów zapalenia spojówek
tak aby złagodzić ból i usunąć wydzielinę powstałą w efekcie infekcji wirusowej albo bakteryjnej, przyłóż do oczu zimny albo ciepłu kompres. Pamiętaj, aby do każdego oka używać innego kompresu. Zapobiegnie to rozprzestrzenianiu się infekcji. Za każdym razem używaj czystego kompresu. Oczyść oko przecierając je od środkowego kącika na zewnątrz.
krok 11


badanie oczu

Jak długo zapalenie spojówek jest zakaźne?
Przy bakteryjnym zapaleniu spojówek można wrócić do pracy albo szkoły już po 24 godzinach od podania antybiotyku. Wirusowe zapalenie spojówek jest zakaźne poprzez cały moment występowania jego symptomów.
krok 12


zapalenie spojówek - higiena

Zapobieganie rozprzestrzenianiu się infekcji
Jeżeli ktoś w twojej rodzinie (w szczególności dziecko) cierpi na zapalenie spojówek, staraj się nie dotykać jego oka i za każdym razem, gdy podajesz mu leki, dokładnie myj ręce. Nigdy nie używajcie wspólnych ręczników, a chusteczki higieniczne natychmiast wyrzucajcie. Ręczniki i pościel zmieniaj każdego dnia. Dezynfekuj wszystkie powierzchnie, których dotykał chory – stół, zlew, klamki do drzwi. Należy również wyrzucić wszystkie kosmetyki do makijażu, które były stosowane w takcie infekcji.

Lekarz Okulista: OSTRE ZAPALENIE SPOJÓWEK – OBJAWY I LECZENIE; AKUTE KONJUNKTIVITIS - SYMPTOME UND BEHANDLUNG; ACUTE CONJUNCTIVITIS - SYMPTOMS AND TREATMENT;

Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.