Leczenie Sposoby na zmęczone oczy – astenopia przyczyny. Co znaczy wady wzroku. Do głównych objawów.

Czy pomocne?

100% pozytywne
3 głosy

Sposoby na zmęczone oczy – astenopia

Definicja z ang. Ways to tired eyes - asthenopia, z niem. Wege, um müde Augen - asthenopia.

Co to znaczy: Astenopia to osłabienie siły wzroku powstające zwykle z powodu nie skorygowanej wady wzroku. Do głównych objawów tej choroby należą ból głowy, piekące i przemęczone oczy. Te symptomy raczej nigdy nie występują rano. Objawy choroby ujawniają się dopiero w ciągu dnia w wyniku długotrwałego siedzenia przed monitorem komputerowym, dłuższego czytania czy jazdy samochodem. Wtedy musisz skupić na czymś wzrok. Oczy się przemęczają i zaczynają boleć, powieki same się zamykają, czujesz pieczenie i masz ochotę trzymać powieki cały czas zamknięte. Koniecznie udaj się do lekarza okulisty, gdyż potrzebujesz szkieł korekcyjnych. Prócz tego istnieje także szereg ćwiczeń i metod, aby wzmocnić oczy. Kilka z nich znajduje się poniżej.
krok 1


Ćwiczenia oczu krok 1

Gdy czujesz przemęczenie i pieką Cie oczy zamknij je. Nie napinaj jednak mięśni, niech powieki swobodnie otulą oko. Zrelaksuj się, pomyśl o czymś przyjemnym. Rób sobie regularnie takie krótkie przerwy, w szczególności jeżeli pracujesz przy komputerze albo jeździsz samochodem. Wtedy w czasie każdego dłuższego postoju zamknij na chwilę oczy i odpręż się.
krok 2


Ćwiczenia oczu krok 2

Obracaj oczami wokoło poprzez kilka sekund wedle ruchem wskazówek zegara. Następnie zamknij powieki na kilka sekund. Otwórz oczy i zacznij szybko mrugać poprzez chwileczkę. Ponownie zamknij oczy i zrelaksuj się. Powtórz pięć razy.
krok 3


Ćwiczenia oczu krok 3

Istotne jest by zmieniać regularnie pkt. skupienia wzroku. w czasie pracy, co 15-30 min. popatrz w innym kierunku, na element znajdujący się bliżej albo dalej niż ten, na którym skupiasz się w czasie pracy. w czasie pracy przy komputerze co jakieś pół godziny wstań od komputera i podejdź do okna, albo zwyczajnie wyjrzyj za okno bez wstawania. Popatrz na trawę, drzewa – zieleń dobrze wpływa na wzrok. Popatrz na obiekty w oddali. Zrelaksuj się. Możesz także wykorzystać ćwiczenie polegające na ustawieniu przed sobą palca i wkupieniu na nim wzroku na 10 sekund. Po tym czasie skup wzrok na czymś co znajduje się w linii prostej za palcem, jakiś przedmiot w oddali. Powtórz pięć razy.
krok 4


Ćwiczenia oczu krok 4

Wypróbuj krople do oczu. Przydadzą się w szczególności zimą, kiedy powietrze w pomieszczeniach jest zbyt suche, a aura na zewnątrz nie sprzyja. Na rynku dostępnych jest sporo rodzajów kropli i sztucznych łez. Dobierz te najwłaściwsze dla siebie – na pracę przy komputerze, odpowiednie nawilżenie oka, zmęczone oczy, piekące oczy. jeżeli jednak symptomy nie ustępują albo nasilają się pamiętaj, tak aby nie leczyć się na swoją rękę. Udaj się do okulisty.
krok 5


Ćwiczenia oczu krok 5

Łzy składają się z wody, śluzu i tłuszczu. Powiększenie więc stężenia tych składników w organizmie dobrze wpłynie na produkcję łez. Nie znaczy to jednak, iż masz jeść masło i pić olej. Absolutnie nie. Zdrowym i korzystnym dla nas tłuszczem jest kwas tłuszczowy omega 3. Pamiętaj, by włączyć go do swojej diety. Pij także wiele niegazowanej wody, ok. 1,5 litra na dzień.
krok 6


Ćwiczenia oczu krok 6

jeżeli masz pracę wymagającą przebywania w zamkniętym pomieszczeniu pamiętaj, by mimo wszystko stosunkowo możliwości kilka razy wyjść na światło dzienne. jeżeli nie masz takiej sposobności co najmniej stań przy oknie. Światło dzienne dobrze wpływa na oczy.
krok 7


Ćwiczenia oczu krok 7

Wykonuj ćwiczenia oczu. Zaciśnij mocno powieki na pięć sekund. Następnie otwórz oczy na pięć sekund. Powtórz to ćwiczenie kilka razy po czym zamknij oczy na 20 - 30 sekund i zrelaksuj się. Następne ćwiczenie: popatrz w górę poprzez kilka sekund, następnie popatrz w dół, w prawo i w lewo. To ćwiczenie możesz wykonywać zarówno z otwartymi jak i zamkniętymi oczami.
Wskazówki i ostrzeżenia
Staraj się przebywać jak najwięcej na zewnątrz. Uprawiaj sporty, spaceruj. Nie spędzaj czasu tylko w domu przed komputerem. Graj w siatkówkę. Twój wzrok będzie musiał podążać za piłką, dzięki czemu gałka oczna będzie się regularnie obracać, a więc ćwiczyć.
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.