Leczenie Jak dbać o stawy kolanowe przyczyny. Co znaczy jak klękanie, wstawanie, a nawet wyjście do.

Czy pomocne?

100% pozytywne
2 głosy

Jak dbać o stawy kolanowe?

Definicja z ang. How to take care of the knee joints, z niem. Wie zu kümmern sich um die Kniegelenke.

Co to znaczy: Bóle stawów mogą uniemożliwić nam wykonywanie najprostszych czynności takich jak klękanie, wstawanie, a nawet wyjście do miasta na zakupy. Niestety bardzo regularnie staramy się problem ignorować, instynktownie unikamy forsowania bolącego miejsca, nie zdając sobie sprawy z tego, ze nieużywany staw sztywnieje i boli jeszcze bardziej. Konieczne w takim przypadku jest zdiagnozowanie poprzez specjalistę, gdyż problemem może być uraz sportowy, zwyrodnienie stawów, choroba przeciążeniowa albo sporo innych, a każdą z tych przypadłości leczy się inaczej.
krok 1
Problemy ze stawami ma sporo grup osób: sportowcy, ludzie prowadzący siedzący tryb życia, pracujący fizycznie, na stojąco (fryzjerki) albo regularnie kucając (sprzątaczki), a również osoby otyłe. Jak widać zdecydowana większość ludzi znajduje się w którejś z tych grup i w związku z tym musi szczególną uwagę zwracać na przeciążenia.
krok 2
Jedną z podstawowych rzeczy, jakie możemy zrobić, to zadbać o własne odżywianie. W pierwszej kolejności chodzi tutaj o utrzymanie odpowiedniej wagi ciała, gdyż nie ma niczego gorszego dla stawów, niż dźwiganie poprzez cały dzień nadprogramowego ciężaru. Warto więc postawić na lekką i zdrową dietę, która powinna być bogata w witaminy A, C, E i w selen. Nie zapominajmy również o zapotrzebowaniu na kwasy tłuszczowe omega-3, które znajdziemy raczej w tłustych rybach.
krok 3
Jeżeli uprawiamy sporty, nie zapominajmy nigdy o solidnej rozgrzewce, dostosowaniu intensywności ćwiczeń do naszej kondycji, i obserwacji naszego ciała i wyłapywaniu wszystkich sygnałów ostrzegawczych, zanim przekształcą się w coś naprawdę poważnego.
krok 4
W czasie uprawiania sportów, nie oszczędzajmy także na odpowiednim obuwiu. sporo przedsiębiorstw produkuje buty dedykowane poszczególnym dyscyplinom sportowym i nie to jest wymysł przedsiębiorstw, a jedynie dbałość o stopy w czasie różnych typów ruchów. Jednym z w najwyższym stopniu ryzykownych treningów jest jogging, w szczególności na twardym podłożu, co bez odpowiedniej amortyzacji podeszwy może doprowadzić do uszkodzeń stawów.
krok 5
Jeżeli mimo wszystko zaczniemy odczuwać ból w stawach, nie należy zwlekać i czym prędzej udać się do specjalisty, który zaproponuje nam leczenie, najczęściej oparte na lekarstwach. Ich działanie można wspomagać przez masaże i okłady wykonywane w domu. Pamiętajmy jednak, by każdą alternatywną metodę skonsultować wcześniej ze specjalistą, gdyż nieświadomie możemy wyrządzić sobie więcej krzywdy, niż pożytku. Dobrym metodą wspomagania leczenia są także nieforsujące ćwiczenia fizyczne albo chodzenie na basen.
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 1

    Witam! Miesiąc temu miałem upadek na rowerze efekt złamana ręka obrażenia twarzy po upadku odczuwałem lekki ból kolana trwało to trzy dni i przestało.Po jakiś trzech tygodniach pojawił się tak mniej więcej na rzepce obrzęk nie zbyt duży i utrzymuje się do dziś kolano nie jest bolesne mogę zginać.