Leczenie Jak leczyć zespół cieśni nadgarstka przyczyny. Co znaczy coraz częściej spotyka się zespół.

Czy pomocne?

100% pozytywne
2 głosy

Jak leczyć zespół cieśni nadgarstka?

Definicja z ang. How to treat carpal tunnel syndrome, z niem. Wie Karpaltunnelsyndrom behandeln.

Co to znaczy: Ból nadgarstka to schorzenie bardzo utrudniające codzienne życie. Aktualnie coraz częściej spotyka się zespół cieśni (bądź kanału) nadgarstka. To jest schorzenie, które przeważnie dotyka osoby pracujące przy komputerach, na przykład programistów, informatyków, pisarzy czy także edytorów. Częste używanie klawiatury komputera i myszki prowadzi do nadwyrężenia mięśni i ścięgien palców. Odbywa się to przez nadmierny, długookresowy ucisk na nerw pośrodkowy biegnący w kanale nadgarstka. Im wcześnie zdiagnozowane to jest schorzenie tym szybciej można je wyleczyć. Istotne to jest, tak aby nie nadwyrężać ręki. Gdy czujemy ból w nadgarstku, który promieniuje na dłoń i utrzymuje się poprzez kilka dni warto zgłosić się do lekarza. W tym artykule znajdziesz rady jak postępować, gdy dotknie cię zespół cieśni nadgarstka.
krok 1
Symptomy zespołu cieśni nadgarstka
to jest przede wszystkim mrowienie i kłucie w rękach. W cięższych sytuacjach odczuwa się przewlekły ból ręki połączony z drętwieniem dłoni bądź także całego ramienia. Lekceważone symptomy mogą doprowadzić do trwałej niezdolności wykonywania ruchów nadgarstka a nawet dłoni. Należy dodać, iż grupą, u której jest większe ryzyko zachorowalności na zespół cieśni nadgarstka to kobiety.
krok 2
Leczenie cieśni nadgarstka
Przede wszystkim zaleca się nie forsowanie bolącego nadgarstka. Najlepszą sposobem jest unieruchomienie. Dlatego nastąpi mechanizm gojenia się. Wskazane jest również ochładzanie bolącego miejsca. Można do tego stosować krioterapię bądź także zwykłe okłady lodem (do kupienia w aptece).
Można stosować również różnego rodzaju opaski uciskowe na nadgarstek (min. ortezy) i wskazane jest bandażowanie nadgarstka elastycznym bandażem. Zaleca się uniesienie dłoni tak by znajdowała się nad nadgarstkiem.
Należy pamiętać, iż przed zastosowaniem powyższych metod należy skonsultować się z lekarzem bądź także rehabilitantem. W leczeniu zespołu cieśni nadgarstka stosuje się również: masaże, mobilizacja stawów, elektroterapia i różnego rodzaju ćwiczenia.
krok 3
Ćwiczenia na cieśń nadgarstka
Poniżej znajdziesz kilka ćwiczeń, które pomogą wzmocnić twój nadgarstek i zmniejszyć jego ból.
Oprzyj dłonie o ścianę. Ręce wyprostowane w łokciach. Teraz nie odrywając dłoni od ściany postaraj się wypychać je ku górze. Powinieneś poczuć napinanie się nadgarstków. Wytrzymaj w tej pozycji ok. 10 sekund a następnie rozluźnij mięśnie. Powtórz ćwiczenie około 4 razy.
Drugim ćwiczeniem jest ćwiczenie na rozciąganie prostowników. Wysuń obie ręce przed siebie. Łokcie wyprostowane. Chwyć bolącą dłonią drugą dłoń tak by grzbiet bolącej dłoni był skierowany naprzód. Teraz zginaj tą dłoń aż poczujesz rozciąganie w nadgarstku. Tak jak w poprzednim ćwiczeniu wytrzymaj 10 sekund. Powtórz ćwiczenie 4 razy. Wykonuj ćwiczenie kilka razy na dzień.
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.