Leczenie Jak zadbać o stawy przyczyny. Jak leczyć poruszać. Stawy w czasie ruchu się o siebie.

Czy pomocne?

50% pozytywne
6 głosów

Jak zadbać o stawy?

Definicja z ang. How to take care of joints, z niem. Wie zu kümmern Gelenke.

Jak leczy ORTOPEDA w przypadku JAK ZADBAĆ O STAWY: Zdrowie stawów jest bardzo istotne, gdyż to dzięki nim możemy chodzić i się poruszać. Stawy w czasie ruchu się o siebie ocierają i zużywają. Jak zatem chronić stawy, by bez bólu się móc poruszać do późnych lat?
krok 1


Ruszaj się, by zapobiec bólom

Ruszaj się, by zapobiec bólom
by stawy były zdrowe musisz się poruszać. Im więcej się ruszasz tym stawy będą mniej sztywne i zastane. Bez względu na to czy czytasz, pracujesz, oglądasz tv - zmieniaj jak najczęściej pozycje. Rób sobie przerwy, wstań od biurka i się przejdź.
krok 2


Ból stawów a artretyzm

Ból stawów a artretyzm
w czasie przesilenia albo uszkodzenia chrząstka w stawach się niszczy i skutkuje tarcie kości co skutkuje miejscowy ból. Mogą stworzyć się na kościach narośle, które mogą doprowadzić do opuchnięć, sztywności i choroby zwyrodnieniowej stawów. Painful bony growths, or spurs, may form. This can lead to swelling, stiffness, and possibly osteoarthritis, the most common type of arthritis. Another type of arthritis is rheumatoid arthritis, an autoimmune disease characterized aby extreme inflammation.
krok 3


Chroń własne ciało i stawy

Chroń własne ciało i stawy
Obrażenia ciała mogą uszkodzić stawy. Z tego powodu staraj się chronić stawy za każdym razem gdy jest większe ryzyko ich uszkodzenia. Ubieraj ochraniacze na kolana, nadgarstki i łokcie kiedy uprawiasz sporty takie jak jazda na rolkach, snowboardzie, łyżwach i tym podobne Jeżeli już bolą cię stawy wówczas noś opaski uciskowe
w czasie biegania, gry w tenisa czy w siatkówkę.
krok 4


Waga a zdrowe stawy

Waga a zdrowe stawy
Bolą cię stawy? Schudnięcie 1 kg sprawi, iż twoje stawy będą mniej obciążone aż o 4 kg! Wystarczy zatem kilka kilogramów a mniej cię bolał kręgosłup, kolana i biodra. Nie musisz chudnąć nagle - może to być regularny spadek na wadze ok. 1kg miesięcznie. Im wyższa waga ciała tym większy nacisk na stawy i szybsze zużycie chrząstki.
krok 5


Nie rozciągaj się przed ćwiczeniami

Nie rozciągaj się przed ćwiczeniami
Wielu ekspertów uważa, iż ​​rozciąganie stawów jest najważniejszym rodzajem ćwiczeń. Rozciąganie się jest bardzo istotne, lecz należy się rozciągać po lekkiej rozgrzewce,
by rozluźnić stawy, wiązadła i ścięgna. Nigdy nie rozciągaj się "na zimno".
krok 6


Niewielki wpływ ćwiczeń na stawy

Niewielki wpływ ćwiczeń na stawy
Czy ćwiczenia są zdrowe dla stawów?
by chronić twoje stawy, najlepszym wyborem są lekkie ćwiczenia takie jak chodzenie, jazda na rowerze i pływanie. To dlatego, iż bardziej dynamiczne ćwiczenia mogą zwiększyć ryzyko urazów stawów i uszkodzenia chrząstki. Jeżeli stawy cię już bolą porozmawiaj ze swoim lekarzem przed rozpoczęciem ćwiczeń.
krok 7


Wzmacnianie mięśni wokół stawów

Wzmacnianie mięśni wokół stawów
Silniejsze mięśnie wokół stawów spowodują, iż stawy będą mniej obciążone. Badania dowodzą, iż słabe mięśnie ud zwiększają ryzyko choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego. Ryzyko to będzie tym mniejsze im mocniejsze będą twoje mięśnie. Jeżeli bolą cię stawy to pamiętaj jednak,
by unikać gwałtownych i powtarzających się ruchów.
krok 8


Utrzymuj pełny zakres ruchu w stawie

Utrzymuj pełny zakres ruchu w stawie

by stawy były elastyczne i nie były sztywne staraj się wykonywać ćwiczenia poprawiające ich zakres ruchu.
krok 9


Lepsza równowaga

Lepsza równowaga
Jak silne mięśnie abs pomagają w ochronie stawów? silne mięśnie abs i mięśnie pleców pomagają zachować równowagę. Im lepsza równowaga ciała tym mniejsze ryzyko upadków i obrażeń. Z tego powodu warto w uwzględnić w programie fitness ćwiczenia mięśni brzucha, pleców i bioder.
krok 10


Poznaj własne limity

Poznaj własne limity
Zakwasy po ćwiczeniach fizycznych są normalnym symptomem. Jednak jeżeli ból trwa dłużej niż 28 godz. to możliwe, iż nadwyrężyłeś własne stawy. Kolejnym razem nie ćwicz tak intensywnie. Wykonywanie ćwiczeń z bolącymi stawami może prowadzić do ich uszkodzenia albo zniszczenia.
krok 11


Jedz ryby,

by zmniejszyć stan zapalny

Jedz ryby,

by zmniejszyć stan zapalny
jeżeli cierpisz na reumatoidalne zapalenie stawów, jedz więcej ryb. Tłuste ryby zimnowodne takie jak łosoś i makrela, są dobrym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3. Omega-3 mogą pomóc zachować zdrowe stawy, a również zmniejszyć stan zapalny. Nie lubisz ryb? Spróbuj tabletki z omega-3.
krok 12


Pij mleko,

by twoje kości były zdrowe

Pij mleko,

by twoje kości były zdrowe
Zarówno wapń jak i wit. D sprawiają, iż kości są silne. silne kości trzymają cię w pionie i zapobiegają upadkom, które mogą zaszkodzić stawom. Produkty mleczne są najlepszym źródłem wapnia, jednak znajdziesz go również w zielonych warzywach liściastych takich jak brokuły czy kapusta włoska.
krok 13


Zachowaj niezłą postawę

Zachowaj niezłą postawę
Stój i siedź prosto. Poprawna postawa chroni twoje stawy od szyi do kolan. Łatwym metodą na nabranie nawyku prostowania się jest chodzenie. Im szybciej chodzisz tym mocniej pracują twoje mięśnie,

by utrzymać cię w pionie. Dobrym ćwiczeniem na postawę jest również pływanie.
krok 14


Ostrożnie
w czasie podnoszenia i noszenia

Ostrożnie
w czasie podnoszenia i noszenia
Pamiętaj o swoich stawach
w czasie podnoszenia różnych elementów i ich noszenia. Torebkę noś na ramieniu zamiast w ręce,

by przełożyć ciężar na większe mięśnie i mocniejsze stawy.
krok 15


Użyj lodu na ból stawów

Użyj lodu na ból stawów
Lód jest naturalnym i darmowym środkiem przeciwbólowym. Minimalizuje ból i opuchliznę.
jeżeli bolą cię stawy połóż na nie zimny kompres żelowy albo woreczek wypełniony lodem i owinięty ręcznikiem. Okład pozostaw w bolącym miejscu poprzez 20 min.. Nie masz lodu? Wypróbuj przyłożyć worek z mrożonymi warzywami. Nigdy nie kładź lodu bezpośrednio na skórę.
krok 16


Glukozamina na kolana

Glukozamina na kolana
Glukozamina jest naturalnym związkiem chemicznym występującym w zdrowych chrząstkach stawowych. Niektóre badania wykazały, iż glukozamina w połączeniu z chondroityną - mogą stanowić ulgę dla bólu kolan.
krok 17


Inne suplementy na ból kolan

Inne suplementy na ból kolan
Apteki są pełne suplementów, które obiecują wyleczyć bolące kolana. Oprócz glukozaminy dobre wyniki badań daje S-adenozylo L-metionina (SAMe). Niektórzy naukowcy twierdzą, iż działa lepiej na bóle choroby zwyrodnieniowej stawów niż leki przeciwzapalne takie jak na przykład ibuprofen. Innym metodą leczenia, który może pomóc jest akupunktura. Przed zakupem suplementów porozmawiaj ze swoim lekarzem i dowiedz się, czy można je przyjmować w połączeniu z lekami które już przyjmujesz.
krok 18


Ale urazy

Ale urazy
Uraz fizyczny może przyczynić się do rozpadu tkanki chrzęstnej i zapalenia kości i stawów. W razie urazów skonsultuj się ze swoim lekarzem i jak najszybciej podejmij leczenie.

Lekarz Ortopeda: JAK ZADBAĆ O STAWY; WIE ZU KÜMMERN GELENKE; HOW TO TAKE CARE OF JOINTS;

Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 1

    Na stawy są dobre parówki, bo to mielonka z kości i stawów świni, więc ma dużo kolagenu, a kolagen na stawy jest super. Morał więc, że trzeba jeść parówki na stawy :) Poważnie!!!