Leczenie Jak leczyć koślawość kolan przyczyny. Jak leczyć otwarty na zewnątrz. Mówiąc prościej oś.

Czy pomocne?

100% pozytywne
2 głosy

Jak leczyć koślawość kolan?

Definicja z ang. How to treat valgus knee, z niem. Wie Valgusknie zu behandeln.

Jak leczy ORTOPEDA w przypadku JAK LECZYĆ KOŚLAWOŚĆ KOLAN: Koślawość kolan charakteryzuje się tym, iż oś podudzia tworzy z osią uda kąt otwarty na zewnątrz. Mówiąc prościej oś kończyny dolnej nie tworzy linii prostej. Przy złączonych kolanach kostki wewnętrzne są nadmiernie oddalone od siebie i to jest więcej niż pięć centymetrów. Bardzo regularnie koślawym kolanom towarzyszą wady stóp jakimi są stopa koślawa, albo płasko-koślawa. Tej wadzie bardzo regularnie towarzyszy chód koszący.
krok 1
Są różne powody stworzenia koślawych kolan, lecz najczęstszą powodem jest niewydolność mięśni odpowiedzialnych za poprawne utrzymanie kończyn dolnych. Do stworzenia tej wady może przyczynić się również nadwaga gdyż kolana są za mocno obciążone.
Bardzo zaawansowane koślawe kolana muszą leczyć eksperci dzięki specjalistycznych urządzeń i aparatów ortopedycznych, zaś koślawość o mniejszym stopniu zaawansowania można korygować przez wykonywanie ćwiczeń korekcyjnych. Celem tych ćwiczeń jest wzmocnienie takich mięśni jak czworogłowy uda, krawiecki, smukły, półścięgnisty, półbłoniasty i pasmo biodrowo-piszczelowe.
W sytuacjach niewielkiej koślawości zaleca się dążenie do odciążenia stawów kolanowych na przykład poprzez redukcja masy ciała, unikanie pozycji stojącej poprzez dłuższy czas, dźwigania dużych ciężarów, w czasie uprawiania sportu unikania pozycji rozkrocznej, unikania sportów które w sposób długookresowy obciążają kończyny dolne. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest uprawianie pływania gdyż w wodzie dochodzi do odciążenia kolan, a mięśnie nóg pracują.
Poniżej przedstawiam kilka ćwiczeń na koślawość kolan, które można wykonać w domu.
krok 2
Napinanie mięśnia czworogłowego uda.
Pozycja wyjściowa, siad prosty. Ćwiczenie polega na napinaniu mięśnia czworogłowego uda.
krok 3
Nożyce pionowe.
Pozycja wyjściowa leżenie na brzuchu, ręce pod głową. Ćwiczenie polega na wykonywaniu nożyc pionowych z maksymalnie wyprostowanymi nogami.
krok 4
Podnoszenie nóg.
Pozycja wyjściowa, siad głęboki na krześle, stopy maksymalnie zbliżone do siebie, a pomiędzy kolanami należy umieścić na przykład małą poduszeczkę ( albo inny element, który spowoduje stworzenie przerwy pomiędzy kolanami). Ćwiczenie polega na maksymalnym prostowaniu nóg połączone z zgięciem grzbietowym stopy. Na stopach można umieścić na przykład piłkę lekarską o wadze dopasowanej do możliwości ćwiczącego.
krok 5
Przysiady.
Pozycja wyjściowa, swobodne stanie, stopy blisko siebie, a pomiędzy kolanami poduszeczka. Ćwiczenie polega na wykonywaniu przysiadów.
krok 6
Spychanie kolan w dół.
Pozycja wyjściowa, siad skrzyżny, dłonie swobodnie oparte na kolanach. Ćwiczenie polega na spychaniu dłońmi kolan w dół.
krok 7
Wstawanie z siadu skrzyżnego.
Pozycja wyjściowa, siad skrzyżny, ramiona splecione na karku. Ćwiczenie polega na tym by przejść do stania bez pomocy rąk.
krok 8
Ćwiczenia należy wykonywać każdego dnia poprzez ok. dwadzieścia min., po piętnaście powtórzeń w jednej serii.

Lekarz Ortopeda: JAK LECZYĆ KOŚLAWOŚĆ KOLAN; WIE VALGUSKNIE ZU BEHANDELN; HOW TO TREAT VALGUS KNEE;

Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.