Leczenie Jak rozpoznać koślawość kolan przyczyny. Co znaczy człowieka i wpływa na zmianę postawy.

Czy pomocne?

100% pozytywne
2 głosy

Jak rozpoznać koślawość kolan?

Definicja z ang. How to recognize the valgus knee, z niem. Wie die Valgusknie zu erkennen.

Co to znaczy: Zniekształcenie kończyn dolnych w znacznym stopniu pogarsza wygląd zewnętrzny człowieka i wpływa na zmianę postawy ciała. Zmiany te są wrodzone albo nabyte. Mogą być powiązane z nadmiernym obciążeniem kolan, albo niewydolnością mięśni kończyn dolnych. Mogą być również reakcją organizmu na stworzenie innych zniekształceń. W różnych okresach życia człowieka kończyny dolne przyjmują różne kształty. I tak u noworodków występuje szpotawe ustawienie kolan i stawów biodrowych co jest pozostałością po ułożeniu dziecka w łonie matki. Ustawienie to utrzymuje się do ok. trzeciego roku życia po czym przechodzi w fizjologiczną koślawość co jest prawidłowością. ok. siódmego roku życia kończyny dolne powinny już tworzyć prosta linię. Pojawienie się odchyleń po siódmym roku życia jest wadą i może mieć charakter trwały. Koślawość kolan charakteryzuje się nadmiernym zbliżeniem się kolan do siebie przy oddaleniu się od siebie stóp. A dokładniej oś podudzia tworzy z osią uda kąt otwarty na zewnątrz. Sprawdzenie prawidłowego ustawienia kończyn dolnych powinno wyglądać następująco.
krok 1
Stań swobodnie na twardym równym podłożu ze złączonymi kolanami.
krok 2
Druga osoba musi zmierzyć odległość pomiędzy kostkami wewnętrznymi i jeśli odległość pomiędzy nimi będzie większa niż cztery, pięć centymetrów są to podstawy do stwierdzenia o występowaniu koślawości kolan. Mniejszy odstęp uznawany jest za fizjologiczną koślawość, która mieści się w granicach normy.
krok 3
Można to zrobić samemu, ale wtedy ocena jest znacznie trudniejsza. Stań jak wyżej ale przed lustrem. Musisz ocenić odchylenie od osi kończyny dolnej i jeżeli jest większe niż 10-15 stopni to także to jest podstawa do stwierdzenia występowania kolan koślawych.
krok 4
W razie stwierdzenia występowania koślawości kolan udaj się do osoby prowadzącej zajęcia z gimnastyki korekcyjnej albo lekarza.
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.