Leczenie Jak leczyć skręcenie kostki przyczyny. Jak leczyć częstszych kontuzji odnoszonych z powodu.

Czy pomocne?

100% pozytywne
2 głosy

Jak leczyć skręcenie kostki?

Definicja z ang. How to treat ankle sprain, z niem. Wie Knöchel-Verstauchung zu behandeln.

Jak leczy ORTOPEDA w przypadku JAK LECZYĆ SKRĘCENIE KOSTKI: Skręcenie czy także inne uszkodzenia w obrębie stawu skokowego są jednymi z częstszych kontuzji odnoszonych z powodu podejmowania jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Skręcić staw skokowy można nie tylko w czasie uprawiania sportu, lecz również na przykład w czasie wysiadania z autobusu, gdy przy schodzeniu z dość wysokich stopni źle ustawimy stopę. Skręcenie stawu skokowego jest najczęściej rezultatem gwałtownego ruchu powierzchni stawów skokowych i stawów sąsiednich w dziedzinie znacznie przekraczającym ich fizjologiczną ruchomość. Przekroczenie fizjologicznej ruchomości stawu prowadzi do różnorodnych obrażeń i zmian w obrębie aparatu torebkowo-więzadłowego. Z racji na charakter uszkodzenia i jego rozległość rozróżnia się trzy stopnie skręceń stawów skokowych.
krok 1
Pierwszy stopień charakteryzuje się powstaniem niewielkiego obrzęku i miejscową bolesnością w rejonie uszkodzonej kostki. Niejednokrotnie dochodzi również do podskórnego wynaczynienia krwi (stworzenie krwiaka). Symptomy takie są najczęściej rezultatem rozciągnięcia więzadeł. Mogło również dojść do rozerwania struktury pojedynczej torebki stawowej.
Drugi stopień charakteryzuje się tym, iż w rejonie uszkodzonego stawu skokowego występuje nasilony obrzęk, silna bolesność. Można również zaobserwować mocne krwiaki. Próaby biernego poruszania stopą znacznie nasilają dolegliwości bólowe. Dochodzi do rozerwania torebki stawowej i do nadmiernego rozciągnięcia albo nawet rozerwania pojedynczych włókien więzadeł.
Trzeci stopień charakteryzuje się sporą bolesnością, bardzo sporym obrzękiem i obfity wynaczynieniem podskórnym krwi. Symptomy takie są skutkiem przerwania więzadeł i rozległego rozerwania torebki stawowej. Skręcenie stawu skokowego trzeciego stopnia powinno być leczone u specjalisty, gdyż najczęstszym metodą leczenia jest chirurgiczna naprawa uszkodzonych struktur.
krok 2
Pierwsza pomoc i leczenie skręceń pierwszego drugiego stopnia powinna wyglądać następująco.
Wykonaj zimny okład z lodu albo spryskaj okolice stawu skokowego odpowiednim zamrażaczem w celu obkurczenia naczyń krwionośnych i zatamowania podskórnego krwawienia. Szybkie schłodzenie kontuzjowanego stawu skokowego zahamuje tworzenie się obrzęku. Zamrożenie stawu skokowego powinno być wykonane jak najszybciej a po upływie dwudziestu czterech godz. jest kompletnie nieprzydatne.
krok 3
Następnym krokiem powinno być usztywnienie uszkodzonego stawu skokowego poprzez co wyeliminujemy pogłębienie kontuzji.
krok 4
Kolejnym krokiem powinno być uniesienie uszkodzonej kończyny co ma na celu całkowite odciążenie uszkodzonego stawu.
krok 5
Ostatnim elementem leczenia skręconego stawu skokowego jest oczywiście odpoczynek, a więc całkowite wyłączenie uszkodzonej części ciała z obciążenia.
Wskazówki i ostrzeżenia
Jeśli bolesność i obrzęk nie zmniejszą się po upływie czterdziestu ośmiu godz. należy udać się do lekarza w celu wykonania specjalistycznych oględzin.Skręcenie pierwszego stopnia powinno być leczone poprzez ok. czternaście dni a drugiego dwadzieścia jeden. Czasu regeneracji po skręceniu trzeciego stopnia nie da się bliżej określić z racji na skomplikowane leczenie, które jest dopasowane do każdego skręcenia.Po skręceniu stawu skokowego należy bardzo uważać na tą okolicę ciała, gdyż raz uszkodzony staw skokowy jest bardziej podatny na dalsze uszkodzenia.

Lekarz Ortopeda: JAK LECZYĆ SKRĘCENIE KOSTKI; WIE KNÖCHEL-VERSTAUCHUNG ZU BEHANDELN; HOW TO TREAT ANKLE SPRAIN;

Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.