Leczenie Leczenie skręconej kostki przyczyny. Co znaczy stawowych u człowieka. Objawia się ostrym.

Czy pomocne?

75% pozytywne
4 głosy

Leczenie skręconej kostki

Definicja z ang. Treatment twisted ankle, z niem. Die Behandlung verdrehten Knöchel.

Co to znaczy:

Skręcenie kostki jest jednym z najczęściej występujących urazów kostno stawowych u człowieka. Objawia się ostrym bólem, regularnie nie można ruszać stopą bez odczuwania bólu, przy chodzeniu i stawaniu na skręconą nogę odczuwamy ból, noga zdaje się być osłabiona, noga w kostce jest lekko opuchnięta.

Kontuzja stawu skokowego, potocznie nazywana skręceniem kostki, jest wywołana nadmiernym obciążeniem stawu przy niewłaściwym ułożeniu stopy. Zwichnięcie kostki może nastąpić w razie:


- wypadku,
- słabej kondycji fizycznej,
- intensywnego treningu,
- otyłości,
- używania złego obuwia,
- uprawiania ryzykownych, ekstremalnych sportów (aczkolwiek nie koniecznie),


Skręcenie stawu skokowego (kostki) determinuje: naciągnięciem, naderwaniem albo zerwaniem torebki stawowej; ostrym bólem; obrzękiem, opuchlizną albo krwiakiem w okolicach kostki; czasem unieruchomieniem stawu.

Skręcenie kostki jest uciążliwe i nieprzyjemne, regularnie wymaga usztywnienia nogi, a czasem założenia gipsu.
jeżeli cierpimy na kontuzję kostki możemy zastosować chwilowe, doraźne środki zaradcze. Najlepiej zastosować okłady chłodzące, środki przeciwbólowe dostępne w aptece, można także zastosować środki przeciwzapalne.

w razie skręcenia kostki nie powinniśmy leczyć się sami. Może to skutkować powikłaniami i tylko pogorszyć naszą sytuację. Samodzielnie lecząc skręcenie stawu skokowego ryzykujemy długotrwałym ograniczeniem aktywności ruchowej, osłabieniem stabilności stawu skokowego, wczesnymi zmianami zwyrodnieniowymi stawu i niemożnością uprawiania sportów.

Leczeniem skręcenia kostki powinien zająć się specjalista. Skręcenia i zwichnięcia powinien leczyć ortopeda albo chirurg.

Pomoc w przypadkach: Skręcona noga; zwichnięta noga; zwichnięta kostka; kostka boli; ból kostki; zwichnięcie stop; kontuzja kostki; kontuzja nogi; kontuzja stopy; kontuzjowana stopa; kontuzjowana noga; skręcenie stawu skokowego; kontuzja stawy skokowego

Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 3

    Witam, Zgłaszam się do Pana z zapytaniem, przez które nie potrafię spać. A głównie chodzi mi o staw skokowy prawej nogi. A więc- pewnego dnia wyszedłem na boisko pograć w piłkę z kolegami, nie wiem jak, ale gdy kolega kopnął piłkę dosyć mocno, dostałem w zewnętrza stronę kostki/stopy, ból który tamtego dnia odczułem nie był zbyt fajny, bolało gdy chodziłem, gdy stopa była w "stanie spoczynku " nic się nie działo. Mając nadzieję szybkiego powrotu do sportu który kocham, olałem to, mówiąc, że to nic takiego, kilka dni i będzie okej. Kilka dni przerodziło się w tygodnie, a nawet mesiące. Po kilku tygodniach zerowego ruchu, pomyślałem ze wyjdę, bo nic nie odczuwałem, żadnego bólu, do momentu gdy kolega "sparował" mi stopę. Znowu to samo, okropny ból... znowu to zostawiłem myśląc że to "chwilowe". Po kilku dniach przejechałem się do szpitala żeby mi to sprawdzili, jak się okazało, niby "nic" nie wykryto - smarować maścią, ograniczyć ruch do minimum. No to miesiąc później, odczuwając dyskomfort poruszania stopą, zgłosiłem się do pobliskiego ortopedy, który powiedział ze to nic takiego... zalecił mi rehabilitację - jonoforeza, pole magnetyczne oraz Tens. 2 tygodnie zabiegów - zero rezultatów. Jak dyskomfort był, tak nadal jest. Borykam się z tym już od 3-4 miesięcy, każdy doradzał i mówił - "trzeba czasu". Lecz czasu już zbyt dużo poświęciłem mi się wydaje, nie wiem co mogę dalej z tym zrobić i co to w ogóle może być. Ruszając stopa, słyszę jakby kości się ocierały o siebie. Jakby kość przeskakiwała, grając w piłkę odczuwam lekki ból, ale zważam na to, by nie kopać zewnętrzna strona stopy. Bardzo proszę o konsultacje i diagnozę, najszybsza odpowiedz byłaby najmilej widziana, Z góry dziękuję bardzo serdecznie, Pozdrawiam.

    Prosze o rade i pkmoc.

    Witam, mam dosc nietypowe objawy. Boli mnie kostka prawa w przegubie wrac z wierzchem srodstopia. Ale boli dosc dziwnie. Jak odpoczywam ok min 15 min i chce wstac to strsznie boli i nie udzie chodzic. Bol mija po kwadransie i jestt ok. ale jak znow chwile odpoczne i chce wstac znow jest to ssmo. Mam to od 4 dni a z dnia na dzien bol jest gorszy. Nie pamietam abym sie gdzies uderzyl.