Leczenie Jak leczyć kolkę u niemowląt przyczyny. Jak leczyć kolki są nie do końca znane, jednak.

Czy pomocne?

100% pozytywne
2 głosy

Jak leczyć kolkę u niemowląt?

Definicja z ang. How to treat colic in infants, z niem. Wie Koliken bei Säuglingen zu behandeln.

Jak leczy PEDIATRA w przypadku JAK LECZYĆ KOLKĘ U NIEMOWLĄT: Kolki są powszechną dolegliwością niemowląt do nawet 6 miesiąca życia. Powody kolki są nie do końca znane, jednak jest kilka czynników, które w połączeniu mogą wywołać kolkę i bóle brzuszka.
krok 1
Powody kolki u noworodków:
- Noworodki mają niedojrzały układ pokarmowy, który nie potrafi jeszcze w pełni przetwarzać żywności. Mięśnie ścian układu pokarmowego nie umieją jeszcze pracować poprawnie, poprzez co transport pożywienia i trawienie nie jest skuteczne. Oprócz tego, noworodki nie mają właściwej flory bakteryjnej wspomagającej trawienie i wystarczającej ilości enzymów trawiennych, potrzebnych do rozłożenia pokarmu. To wyjaśnia, dlaczego nie wszystkie dzieci cierpią na kolkę w ciągu pierwszych 6 miesięcy życia.
- Niektóre produkty spożywane poprzez karmiące matki zawierają substancje chemiczne i alergeny, poprzez które niewielki proc. dzieci może cierpieć na zaburzenia przewodu pokarmowego powiązane z nimi kolki. Dzięki laktacji, do organizmu dziecka za pośrednictwem mleka matki mogą przedostawać się śladowe ilości warzyw krzyżowych, strączkowych i innych wytwórów wywołujących gazy i wzdęcia.
- Noworodki i niemowlęta regularnie połykają powietrze w czasie karmienia czy płaczu, co może powodować kolkę.
- Mechanizm nerwowy dziecka jest jeszcze niewykształcony. Zbyt sporo nowych dźwięków albo nieznanych obrazów może spowodować u niego stan zwiększonego napięcia emocjonalnego, a to natomiast może być powodem częstszych kolek, drażliwości i problemów ze snem w dzień i w nocy. Ogólnie im więcej zamieszania w domu (gości, telewizji, telefonów, i tak dalej) tym większe prawdopodobieństwo, iż dziecko będzie drażliwe i będzie mieć kolki.
krok 2
Jak można pomóc dziecku z kolką?
Kolka i powiązane z nią okresy stresu i bezsenności sprawiają, iż rodzice czują się sfrustrowani i wyczerpani. Jeżeli twoje dziecko cierpi na kolki na pewno szukasz bezpiecznych, naturalnych i efektywnych sposobów na jej zwalczenie. Jeżeli zdecydujesz się wypróbować któryś z poniższych sposobów, koniecznie skonsultuj to wcześniej z lekarzem!
krok 3
Leki homeopatyczne są świetne, jeżeli chodzi o pokonywanie symptomów kolki. Homeopatia jest bezpieczna, nie ma skutków ubocznych ani nie wywołuje alergii. Istnieje kilka środków homeopatycznych na rynku, które wykazują dość wysoką skuteczność w leczeniu kolki u dzieci, dochodzącą nawet do 90%.
krok 4
Wywar z gotowanej, suszonej śliwki jest starym i sprawdzonym metodą na kolkę. Suszoną śliwki należy doprowadzić do wrzenia w małej ilości wody i chwilę pogotować. Po ostudzeniu należy dać dziecku jedną łyżeczkę wody pozostałej z gotowania.
krok 5
Ciepłe okłady są również dobrym metodą na kolkę. Można położyć dziecku na brzuszek ciepły kompres zrobiony z pieluchy namoczonej w gorącej wodzie, termofor czy ciepła kąpiel. Brzuszek można ogrzać również suszarką przez ogrzewanie pieluszki. w czasie ciepłych okładów można robić dodatkowo masaż brzuszka.
krok 6
Herbatka koperkowa świetnie uwalnia brzuszek od gazów i zaparć. Herbatka koperkowa powinna być pita poprzez dziecko i matkę karmiącą raz na dzień.
krok 7
Masaż na kolkę niemowlęcą pomaga w większości przypadków. Masaż powinien być wykonywany w ciepłym pomieszczeniu, z użyciem olejku. Dłoniami należy zataczać kręgi po brzuszku dziecka wedle ruchem wskazówek zegara.
krok 8
Wodorowęglan sodu (soda oczyszczona). Wodorowęglan sodu ma odczyn słabo alkaliczny (zobojętnia kwas solny) i zmienia naturalne pH dziecka soku żołądkowego. Może on zatem pokonać dyskomfort wywołany refluksem kwasu w razie kwaśnej zawartości żołądka. Jednak zmiana pH w organizmie dziecka może wywołać nadmierną zasadowość i jeszcze bardziej nasilić kolki. Ponadto, wodorowęglan sodu jest wchłaniany do krwiobiegu, poprzez co może mieć niepożądane konsekwencje uboczne. Badania wykazały, iż wodorowęglan sodu (jak i inne leki zobojętniające) może zakłócać wchłanianie kwasu foliowego i żelaza. Z tego powodu produkty zawierające wodorowęglan sodu nie powinny być spożywane poprzez dzieci poniżej 5 roku życia (na przykład soda do pieczenia). Leki zobojętniające nie należy również stosować dłużej niż 2 tygodnie. Wg niektórych lekarzy, wodorowęglan sodu może powodować zaburzenia równowagi elektrolitów u dzieci, co w konsekwencji może również prowadzić do poważnych problemów.
krok 9
Wężyk do odgazowania jest również dobrym metodą na kolki u dzieci. Wężyk taki można kupić w Czechach i w Słowacji w każdej aptece. Wężyk wkłada się do odbytu dziecka na głębokość 5-8 cm. Dzięki wężykowi dziecko pozbędzie się gazów z brzuszka.

Lekarz Pediatra: JAK LECZYĆ KOLKĘ U NIEMOWLĄT; WIE KOLIKEN BEI SÄUGLINGEN ZU BEHANDELN; HOW TO TREAT COLIC IN INFANTS;

Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.