Leczenie Jak podać dziecku lekarstwo przyczyny. Co znaczy niesmaczne mogą być leki, nawet te.

Czy pomocne?

100% pozytywne
2 głosy

Jak podać dziecku lekarstwo?

Definicja z ang. How to give your child medicine, z niem. Wie Sie Ihr Kind Medizin zu geben,.

Co to znaczy: Moment jesienny sprzyja niestety wielu infekcjom u dzieci. Idealnie wiemy jak niesmaczne mogą być leki, nawet te przeznaczone dla dzieci, które nie zawsze są słodkie i pachnące. Podawanie dziecku leki, aczkolwiek brzmi to banalnie, może stać się ogromnym problemem. Nawet jeśli maluch już zdoła połknąć lek, regularnie zdarza się, iż za chwilę go zwraca, brudząc przy tym siebie, rodziców i wszystko wokół. Prawdopodobnie nic nie uprzyjemni dziecku połykania leków, lecz zamieszczone poniżej wskazówki pomogą wam uniknąć niektórych problemów.
Łyżeczka albo strzykawka do podawania leku,wiele sprytu i cierpliwości.
krok 1
Schłodź lek, jeśli to możliwe (zapytaj w aptece, czy niska temperatura nie osłabi działania leku). Smak schłodzonego leku jest na ogół mniej intensywny.
krok 2
Używaj łyżeczki lekko zaokrąglonej, raczej płytkiej, łatwiej dziecko zliże lek. jeśli pozostanie coś na łyżeczce, obróć ją do góry dnem i przejedź nią po języku dziecka, tym samym pozostawiając na nim lek. jeśli próby łyżeczką się nie powiodą, wykorzystaj strzykawki z miarką (coraz częściej zamieszczane w pudełku wraz z lekiem). lek wstrzykuj stopniowo, pozwalając dziecku przełykać. jeśli powyższe akcesoria zawiodą, a dziecko ssie smoczek, podawaj lek na smoczek, ( lecz to raczej w sytuacji, gdy dawka jest niewielka), z kolei spróbuj wlać lek do butelki i podać je poprzez smoczek od butelki.
krok 3
Pamiętaj, iż kubki smakowe są skoncentrowane w przedniej i środkowej części języka. Dlatego łyżeczkę kieruj ku tylnej części gardła, a strzykawkę między tył dziąseł a wewnętrzną stronę policzka. Staraj się nie dotknąć tylnej części języka, bo możesz spowodować odruch wymiotny.
krok 4
jeśli nie ma szczególnych wskazań dotyczących podawania leku, zaaplikuj go tuż przed jedzeniem. Przemawiają za tym dwa względy. Dziecko łatwiej przełknie lek, kiedy jest głodne i jeśli go zwymiotuje, zmarnuje się mniej pożywienia.
krok 5
jeśli to możliwe poproś kogoś o pomoc w przytrzymaniu dziecka, jak podajesz mu lek. jeśli sama musisz sprostać temu zadaniu, spróbuj włożyć dziecko do leżaczka albo wysokiego krzesełka. Pamiętaj, by dobrze przypiąć dziecko. jeśli nie masz ani pomocnika, ani krzesełka, podajemy sposób "na małego buntownika" - odmierz potrzebną dawkę leku do strzykawki albo na łyżeczkę i połóż w zasięgu ręki. Następnie usiądź na prostym krześle i połóż dziecko na kolanach, twarzą do góry. Lewym ramieniem obejmij ramionka dziecka, a dłonią przytrzymaj żuchwę (kciuk trzymając na jednym policzku, a palec wskazujący na drugim). Przechyl główkę lekko do tyłu i delikatnie ściśnij policzki, aby otworzyć buzię. Prawą ręką podaj lek, jeśli jesteś leworęczna wszystko wykonuj odwrotnie. Przytrzymuj lekko ściśnięte policzki dopóki lek zostanie połknięty. Cała ta operacja nie może trwać dłużej niż kilka sekund, ponieważ inaczej dziecko zacznie się niecierpliwić, wierzgać nogami i tak dalej
krok 6
Nawet jeśli masz przykre doświadczenia z podawaniem lekarstw, musisz działać pewnie. Kiedy tylko malec wyczuje, iż spodziewasz się z jego strony oporu, na pewno zacznie się buntować. Mimo stanowczości z twojej strony wszystko i tak może zakończyć się walką, ale zdecydowane podejście powiększa szanse na powodzenie.
krok 7
W ostateczności, jeśli nie ma przeciwwskazań lekarza, wymieszaj lek z małą ilością rozdrobnionego owocu albo soku owocowego (1-2 łyżeczek). Nie rozpuszczaj leki w większej objętości pokarmu albo soku, bo dziecko może nie zjeść do końca i nie będziesz mogła mu podać całej dawki leku. Jeżeli malec bez większych problemów akceptuje nowe pokarmy, wymieszaj lek z nieznanym mu jeszcze owocem albo sokiem, co powinno ułatwić przyjęcie leku.
Wskazówki i ostrzeżenia
Po podaniu leku spróbuj podać dziecku szybko smoczek do ssania, regularnie udaje się w ten sposób sprawić, iż ssąc smoczka połknie lek, możesz również spróbować podać butelkę z ulubionym sokiem do popicia podanego leku. jeśli masz przykre doświadczenia z podawaniem lekarstw dziecku, tzn., nie możesz sobie z tym poradzić z podaniem antybiotyku, albo dziecko wymiotuje, poproś lekarza o podanie antybiotyku w formie zastrzyków.
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.