Leczenie Jak radzić sobie z nadmierną potliwością przyczyny. Co znaczy nieznośny, a nas oblewa.

Czy pomocne?

100% pozytywne
2 głosy

Jak radzić sobie z nadmierną potliwością?

Definicja z ang. How to deal with excessive sweating, z niem. Wie mit übermäßigem Schwitzen zu behandeln.

Co to znaczy: Problem nadmiernego pocenia pojawia się zwykle latem. Wtedy upał zdaje się być nieznośny, a nas oblewa gorący pot. Skutkuje to uczucie ogólnego dyskomfortu i zakłopotania. Co robić w takiej sytuacji? Dowiesz się czytając ten artykuł.
krok 1
Pot jest naturalną reakcją organizmu, która ma za zadania ochłodzić nasz organizm, gdy słupki na termometrach rosną w zastraszającym tempie. Pocąc się ochładzamy ciało i regulujemy w ten sposób jego temperaturę. Pot sam w sobie jest bezwonny. Dopiero gdy „zabiorą się za niego” bakterie- zyskuje nieprzyjemny zapach. Bakterie rozkładają cząsteczki zawartego w pocie tłuszczu - im więcej bakterii na skórze, tym zapach staje się ostrzejszy. Najprostszym metodą na pozbycie się bakterii ze skóry jest prysznic. Bakterie z powodzeniem usunie mydełko z jonami nanosrebra, które działa antybakteryjnie. Bakterie utrzymują się dłużej na niewydepilowanej skórze pod pachami- znajdują one sobie miejsce na włoskach, poprzez co przeżywają dłużej. Warto więc zadbać o depilację.
krok 2
Po umyciu warto zastosować antyperspirant, który zapobiegnie wydzielaniu potu, lub co najmniej zamaskuje nieprzyjemny zapach. Trzeba pamiętać, iż samo użycie dezodorantu nie nieodświeżoną skórę jedynie pogorszy stan- zapach potu zmieszany z kompozycją aromatyczną sprayu stanie się nie do zniesienia. Warte uwagi są antyperspiranty, które w składzie posiadają naturalne minerały- w szczególności jony srebra.
krok 3
Unikaj ubrań ze sztucznych włókien. Nie pozwalają one skórze oddychać. Sztuczne włókna sprawiają, iż pot nie może odparować i osadza się na ubraniu, co skutkuje nie tylko dyskomfort, lecz również sprzyja rozwojowi bakterii i grzybów. Noś ubrania z naturalnych tkanin: wełny, lnu, bawełny, które zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza, chroniąc nas przed przegrzaniem i nadmiernym poceniem się.
krok 4
Jeżeli cierpisz na nadmierną potliwość nóg- unikaj obuwia z syntetycznych materiałów. Latem noś przewiewne sandały albo klapki. Zimą zainwestuj w skórzane albo wykonane z „oddychającego” materiału obuwie. Warto również kupić specjalne antybakteryjne wkładki do butów, które pochłaniają nadmiar wilgoci i chronią przed powstawaniem brzydkiego zapachu. Po umyciu stosuj talk do nóg, który dodatkowo uchroni przed nadmierną potliwością stóp (na przykład środek Pedipur). W aptekach są dostępne także specjalne antybakteryjne kremy, spraye i dezodoranty, które pomogą nam uporać się ze wstydliwym kłopotem.
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.