Przyczyny zapalenie dziąseł w ciąży, krwawienie dziąseł w czasie ciąży, przerost dziąseł w ciąży.

Przyczyny Choroby przyzębia u kobiet w ciąży objawy

Objawy CHOROBY PRZYZĘBIA U KOBIET W CIĄŻY:

U ciężarnych najczęściej występują choroby błony śluzowej jamy ustnej, w tym zapalenia dziąseł. Zazwyczaj objawy kliniczne pojawiają się po 8. tygodniu ciąży, stopniowo nasilają się i wycofują po porodzie.

Przyczyny występowania CHOROBY PRZYZĘBIA U KOBIET W CIĄŻY:

Na rozwój tego schorzenia wpływają czynniki miejscowe, takie jak niewłaściwa higiena jamy ustnej, próchnica, kamień nazębny, nieprawidłowo wykonane uzupełnienia protetyczne lub wypełnienia oraz czynniki ogólne związane z ciążą. Poza ciążą czynniki takie występują często i nie powodują objawów, natomiast zmiany zachodzące w organizmie kobiety ciężarnej usposabiają do powstania objawów klinicznych.

Uważa się, że często występujące krwawienie dziąseł jest związane ze zmianami naczyniowymi powstałymi na skutek działania progesteronu

CHOROBY PRZYZĘBIA U KOBIET W CIĄŻY Rozpoznanie:

Zazwyczaj objawy kliniczne pojawiają się po 8. tygodniu ciąży, stopniowo nasilają się i wycofują po porodzie.

Najczęstszym objawem schorzeń dziąseł u ciężarnych jest krwawienie z dziąseł. Występuje ono zwykle po prowokacji. Uważa się, że jest związane ze zmianami naczyniowymi powstałymi na skutek działania progesteronu.

Ciążowe zapalenie dziąseł charakteryzuje się rozpulchnieniem, przerostem, bolesnością, krwawieniem z dziąseł.

 

W przypadku rumieniowego zapalenia dziąseł na wolnym brzegu dziąsła pojawia się cienki czerwony rąbek. Brzeg dziąsła może być obrzmiały, bolesny.

Kolejną postacią zmian jest brodawkowaty przerost dziąseł, objawia się on pojawieniem się jednej lub kilku obrzmiałych, przekrwionych i łatwo krwawiących brodawek międzyzębowych w okolicy zębów przednich. Przerost może również dotyczyć dziąsła okolicy szyjek zębów.

Rozpoznanie umożliwia test Schillera, który polega na naniesieniu na dziąsło roztworu jodyny, która zabarwia jedynie przerośniętą jego część. W zaawansowanej postaci korony mogą być częściowo przesłonięte przez dziąsła.

U 1% ciężarnych między 12 a 20. tygodniem ciąży obserwuje się miejscowy przerost dziąseł lub nadziąślaki. Zmiany te wystepują w postaci małych, a niekiedy uszypułowanych, niekiedy płaskich, łatwo krwawiących, izolowanych guzków umiejscowionych na brzegu dziąsła. Zmiany powstają samoistnie i mogą wycofać się bez specjalnego postępowania.

CHOROBY PRZYZĘBIA U KOBIET W CIĄŻY Leczenie:

Zmiany powstają samoistnie, mają charakter przemijający i mogą wycofać się bez specjalnego postępowania.

W przypadku uporczywych krwawień należy wykonać badania układu krzepnięcia krwi i usunąć nadziąślaki w znieczuleniu miejscowym.

Leczenie w domu CHOROBY PRZYZĘBIA U KOBIET W CIĄŻY:

Konieczne są wizyty kontrolne u stomatologa podczas trwania ciąży oraz bardzo dobra higiena jamy ustnej.

Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.