Leczenie Jak się zabezpieczać przed ciążą? Metody antykoncepcji przyczyny. Jak leczyć wówczas.

Czy pomocne?

100% pozytywne
2 głosy

Jak się zabezpieczać przed ciążą? Metody antykoncepcji?

Definicja z ang. How to protect against pregnancy? methods of contraception, z niem. Wie vor einer Schwangerschaft zu schützen? Methoden der Empfängnisverhütung.

Jak leczy POŁOŻNIK w przypadku JAK SIĘ ZABEZPIECZAĆ PRZED CIĄŻĄ? METODY ANTYKONCEPCJI: Informacja o ciąży może być najwspanialszym momentem naszego życia, lecz tylko wówczas, jeżeli rzeczywiście planujemy dziecko. W życiu bywa jednak różnie, dlatego warto wiedzieć jak się zabezpieczać, aby nasza pierwsza ciąża nie była tą niechcianą. Antykoncepcja ma sporo form, a z każdą z nich mogą wiązać się wątpliwości i problemy. Poniżej poznasz w najwyższym stopniu dostępne formy antykoncepcji i dowiesz się na ile są bezpieczne. Przeczytasz także czego nie robić, tak aby nie zmniejszyć ich skuteczności.
krok 1


tabletki antykoncepcyjne

Tabletki antykoncepcyjne
To jest jedna z w najwyższym stopniu popularnych form antykoncepcji wśród kobiet aktywnych seksualnie. Tabletki antykoncepcyjne są łatwe w zastosowaniu i skuteczne – o ile stosujesz je każdego dnia o tej samej porze. Tabletki te działają na zasadzie hamowania owulacji, zatem za każdym razem, gdy przegapisz zażycie tabletki, zwiększasz szanse na to, iż owulacja nastąpi. Skuteczność pigułek mogą także obniżać niektóre antybiotyki, leki przeciw padaczce i zioło o nazwie dziurawiec zwyczajny. Należy jednak pamiętać, iż tabletki antykoncepcyjne mają szereg skutków ubocznych. Przed zdecydowaniem się na tę formę terapii, należy zasięgnąć konsultacji lekarza ginekologa.
krok 2


antykoncepcja tabletki

jeżeli zdarzyło ci się przegapić zażycie tabletki antykoncepcyjnej, nie jesteś sama. 20% kobiet stosujących tę formę antykoncepcji przegapia jedną tabletkę co miesiąc! tak aby tego uniknąć połącz zażywanie tabletek z jakąś czynnością, którą wykonujesz codziennie, na przykład jedzenie śniadania, mycie zębów. Możesz także ustawić sobie przypomnienie w telefonie. jeżeli przegapisz porę zażywania tabletki, zażyj ją gdy tylko sobie o tym przypomnisz. jeżeli nie zażywałaś tabletek poprzez więcej, niż 2 dni, koniecznie musisz zastosować inne formy antykoncepcji. Awaryjną antykoncepcję stosuj aż do następnej miesiączki, po której wróć do ustalonego schematu zażywania tabletek. jeżeli zażywasz jakieś dodatkowe leki, skonsultuj ich wpływ na skuteczność tabletek antykoncepcyjnych.
krok 3


prezerwatywy

Prezerwatywy
One również są w czołówce, jeżeli chodzi o antykoncepcję. Poleganie wyłącznie na prezerwatywach niesie jednak pewne ryzyko. Kondom może pęknąć albo zsunąć się. Innymi słowy, kupienie prezerwatywy to prawie wszystko. Trzeba pamiętać, tak aby założyć ją w odpowiednim momencie, zanim dojdzie do jakiejkolwiek penetracji. Również w trakcie stosunku prezerwatywa może zawieść. 17% problemów z prezerwatywami wynika z ich pęknięcia, zsunięcia się, niewłaściwego założenia albo założenia zbyt późno.
krok 4


prezerwatywa


tak aby ta forma antykoncepcji była efektywna, zawsze wymagaj od swojego partnera, aby założył prezerwatywę zanim dojdzie do penetracji. To, iż nie miał on jeszcze wielkiego finału nie znaczy, iż nasienie nie wpadło na imprezę wcześniej, pojawiając się w preejakulacie.
Nie lekceważ daty ważności prezerwatywy. Stary kondom jest znacznie bardziej narażony na pęknięcie, niż nowy.
Pamiętaj, iż prezerwatywa musi być odpowiednio założona i sięgać aż do nasady penisa. jeżeli używasz prezerwatywy, unikaj żeli waginalnych (nawet tych z apteki), tłustych lubrykantów na bazie wazeliny i wszelkiego rodzaju oliwek. Mogą one uszkodzić prezerwatywę.
Nie wydłużaj stosunku ponad okres wytrysku twojego partnera. Gdy penis przestanie być we wzwodzie, prezerwatywa może ześlizgnąć się, a sperma przedostać się do twojej pochwy. Z tego samego powodu partner zawsze powinien przytrzymać prezerwatywę wyjmując penisa po zakończonym stosunku.
krok 5


spirale domaciczne

Spirale domaciczne
Spirala domaciczna, zwana również wkładką domaciczną, jest najskuteczniejszą metodą antykoncepcji. Odbywa się tak dlatego, gdyż gdy zostanie ci założona, nie musisz już pamiętać absolutnie o niczym. Spirale działają na zasadzie zakłócania ruchu plemników do komórki jajowej, uniemożliwiając zaczepienie się komórki jajowej do ścianki macicy albo hamując owulację. Spirala ma kształt litery „T” i jest nieco mniejsza, niż twój kciuk. Nie jest ona jednak pozbawiona wad. Może być nieodpowiednio założona albo wypaść. jeżeli tak się stanie, ochrona przed ciążą przestaje działać.
krok 6


wkładka domaciczna


tak aby zapewnić max. skuteczność hormonalnej wkładki domacicznej ( na przykład Mirena), poprzez 2 tygodnie po jej założeniu stosuj dodatkową antykoncepcję. jeżeli używasz wkładki ParaGard, nie musisz się przejmować. Wkładka ta do zabezpieczenia przed zajściem w ciąże wykorzystuje miedź, jest więc efektywna natychmiast po założeniu.
Główną wadą spirali domacicznych jest fakt, że mogą one wypaść. Ryzyko jest największe w czasie miesiączki. Z tego powodu co miesiąc po menstruacji sprawdzaj palcami, czy w pochwie ciągle wyczuwasz sznurek od spirali. jeżeli wskutek założenia wkładki domacicznej nie miesiączkujesz (

to jest możliwe i nie jest niczym niebezpiecznym), wybierz jeden dzień w miesiącu, w który będziesz sprawdzać, czy spirala ciągle znajduje się na swoim miejscu. Jeśli jednak zauważysz zmiany w przebiegu cyklu, ( na przykład zwiększone krwawienie, skontaktuj się z ginekologiem, gdyż mogło to wywołać wypadnięcie spirali.
krok 7


stosunek przerywany

Stosunek przerywany
Ponad połowa aktywnych seksualnie kobiet korzystała ze stosunku przerywanego jako formy antykoncepcji. Jednak taka forma zabezpieczenia jest bardzo nieskuteczna - jedna na pięć kobiet zawdzięcza jej niechcianą ciążę. Najczęstszym przyczyną „problemu” jest zbyt późne przerwanie stosunku. sporo kobiet nie zdaje sobie również sprawy z tego, iż do zajścia w ciążę nie potrzebny jest wytrysk. Również w preejakulacie mogą znajdować się plemniki będące w stanie zapłodnić komórkę jajową.
krok 8


sposoby antykoncepcji

Kalendarzyk
(


to jest tak zwany naturalna sposób antykoncepcji. sposób ta polega na tym, aby unikać stosunków, tymczasem kobieta jest w trakcie owulacji. sposób ta może jednak zawieść, jeżeli miesiączki są nieregularne. Gdy nie ma możliwości dokładnego wyznaczenia owulacji, ta forma antykoncepcji przypomina raczej zabawę w rosyjską ruletkę.
krok 9


kalendarzyk

jeżeli chcesz efektywnie korzystać z naturalnych metod antykoncepcji, musisz podejść do tematu sumiennie. każdego dnia mierz temperaturę i badaj konsystencję śluzu szyjkowego. O oznakach owulacji dowiesz się tutaj.Możesz również zakupić tak zwany komputer cyklu (cena ok. 2 tys. zł), który znacznie ułatwi ten mechanizm. Unikaj seksu (a już z pewnością seksu bez zabezpieczeń) 5 dni przed owulacją i 2 dni po niej. Ta sposób ma ok. 75% skuteczności, lecz tylko pod warunkiem, iż cykle są regularne.
krok 10


klepsydra

Pierścień antykoncepcyjny

(



to jest dosyć nowa w Polsce forma antykoncepcji. Pierścień antykoncepcyjny umieszczasz w pochwie pierwszego dnia cyklu na moment 3 tygodni. W tym czasie uwalnia on te same hormony, które znajdują się w dwuskładnikowych tabletkach antykoncepcyjnych. Pierścień będzie nieskuteczny, jeżeli nie wyjmiesz go po max. 4 tygodniach (zaleca się założenie pierścienia na 3 tygodnie i wyjęcie go na 7 dni w celu przerwy na menstruację) albo gdy wysunie się, a ty nie zaaplikujesz nowego w przeciągu 3 godz..
krok 11


pierścień antykoncepcyjny

Musisz pamiętać o zakładaniu i wyjmowaniu pierścienia w określonym czasie. Pierścień należy założyć pierwszego dnia cyklu i wyjąć po upływie 3 tygodni. Po tym czasie powinna nastąpić 7-dniowa przerwa na menstruację, po której zakładamy nowy pierścień.
jeżeli używasz tamponów, musisz uważać,
tak aby razem z wyjmowaniem tamponu nie usunąć pierścienia. Pierścień może także wypaść w czasie stosunku. Z tego powodu często sprawdzaj, czy znajduje się on na swoim miejscu.
jeżeli pierścień znajdował się poza pochwą dłużej, niż trzy godziny, do następnej miesiączki należy stosować dodatkową antykoncepcję. Tak jak w razie pigułek antykoncepcyjnych, skuteczność pierścienia mogą obniżyć wybrane antybiotyki, leki na padaczkę, czy dziurawiec zwyczajny.
krok 12


zastrzyk antykoncepcyjny

Zastrzyk antykoncepcyjny
W jego składzie znajduje się pochodna progesteronu. Zastrzyk antykoncepcyjny hamuje owulację, lecz jest efektywny dopiero po 8-10 tygodniach od iniekcji. Skuteczność zastrzyku utrzymuje się poprzez 3 miesiące.

(




to jest bardzo skuteczna forma antykoncepcji, lecz należy pamiętać o udaniu się do ginekologa, gdy tylko zastrzyk przestanie działać. Każdy dzień przerwy to ryzyko niechcianej ciąży.
Zastrzyki antykoncepcyjne mają jednak negatywnie wpływać na gęstość kości. Z tego powodu poprzez cały czas ich stosowania należy pamiętać o zdrowej diecie, bogatej w wapń. Należy również wiele się ruszać i rzucić palenie. Właściwa gęstość kości zostaje przywrócona po zaprzestaniu stosowania tej formy antykoncepcji.
Tak jak w razie innych hormonalnych środków antykoncepcyjnych, należy skonsultować się z lekarzem w czasie przyjmowania antybiotyków, leków na padaczkę czy dziurawca zwyczajnego, gdyż zmniejszają one skuteczność tej formy antykoncepcji.

Lekarz Położnik: JAK SIĘ ZABEZPIECZAĆ PRZED CIĄŻĄ? METODY ANTYKONCEPCJI; WIE VOR EINER SCHWANGERSCHAFT ZU SCHÜTZEN? METHODEN DER EMPFÄNGNISVERHÜTUNG; HOW TO PROTECT AGAINST PREGNANCY? METHODS OF CONTRACEPTION;

Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.