Leczenie Jak zapobiegać bólom głowy w ciąży przyczyny. Jak leczyć utrudniają właściwe.

Czy pomocne?

100% pozytywne
2 głosy

Jak zapobiegać bólom głowy w ciąży?

Definicja z ang. How to prevent headaches in pregnancy, z niem. Wie Kopfschmerzen in der Schwangerschaft zu verhindern.

Jak leczy POŁOŻNIK w przypadku JAK ZAPOBIEGAĆ BÓLOM GŁOWY W CIĄŻY: Niewątpliwie, częste bóle głowy (w szczególności w czasie ciąży) znacznie utrudniają właściwe funkcjonowanie organizmu. Powszechny jest pogląd, iż kobieta w czasie ciąży musi cierpliwie znosić ból i czekać, aż dolegliwości same przejdą. Nic bardziej błędnego! Na szczęście w odmiennym stanie kobieta ma do dyspozycji cały wachlarz sposobów na łagodzenie dolegliwości i zapobieganie bólom głowy. Poniżej przedstawiamy kilka metod zapobiegania i przeciwdziałania wspomnianej przypadłości.
krok 1
Na początku należy unikać stresu. Nadmierne denerwowanie się ((w szczególności sprawami nieistotnymi) sprzyja powstawaniu bólu głowy i migreny. Warto w codziennym życiu oddzielić sprawy mniej istotne od naprawdę istotnych i zwolnic troszeczkę tempo. Będąc w ciąży powinnyśmy strać się prowadzić regularny tryb życia, nie przemęczać się i regularnie odpoczywać (nareszcie jesteśmy odpowiedzialne za dwie osoby – siebie i naszą pociechę).
krok 2
Następną rzeczą jest odpowiednia liczba snu (co powiązane jest ze wspomnianym wcześniej regularnym trybem życia). Zarówno niedobór, jak i nadmiar snu wywołują bóle głowy. Dlatego ważne jest, by chodzić spać i budzić się mniej więcej o podobnych godzinach. Pamiętajmy także, iż potrzebujemy od 8 do 10 godz. snu (nasz organizm wówczas ma szansę na regenerację).
krok 3
Następnie należy odpowiednio dotleniać organizm - wystarczy przejść się każdego dnia na krótki spacerek albo chociaż posiedzieć troszkę na balkonie albo tarasie.
krok 4
Regularne posiłki także pomagają zapobiec bólom głowy (wybrane osoby reagują właśnie bólem na głód, mocne marzenie albo ((wybrane pokarmy, na przykład sery pleśniowe, kaszę, czekoladę, kakao). Należy oczywiście spożywać pięć posiłków na dzień o regularnych porach. Do swojej diety warto dodać produkty bogate w magnez ( na przykład kasza gryczana, mąka razowa, pestki dyni, kakao, koper, migdały, soja, banany, szczaw, jeżyny, fasola biała, botwina), gdyż właśnie niedobór tego pierwiastka regularnie wywołuje tak zwany ból napięciowy. Dolegliwość bywa uciążliwa i potrafi utrzymywać się nawet tygodniami, z krótkimi tylko przerwami.
krok 5
Kolejno nie możemy dopuścić do odwodnienia organizmu. Nawet niewielkie odwodnienie może powodować mocne bóle głowy, dlatego nie zapominajmy o piciu! Unikajmy kawy, herbaty czy gęstych soków, które mogą dodatkowo sprzyjać utracie płynu z organizmu albo utrudniać jego wchłanianie. Najlepsza jest czysta woda, niegazowana, o niskiej zawartości minerałów (do 500 mg pierwiastków na litr). Warto zaznaczyć, ze możemy dostać wodę, która jest specjalnie przeznaczona dla kobiet w ciąży (zwykle takie wody mineralne posiadają atest Instytutu Matki i Dziecka albo Centrum Zdrowia Dziecka).
krok 6
w czasie pojawienia się bólu głowy zalecamy masaż, który wyciszy emocje. Opuszkami palców zataczamy koła w rejonie skroni i szczytu głowy. Masaż powinien trwać od 10 od 15 min.. Czasami możemy zastosować akupresurę. Wtedy przed ok. 2 minuty, z krótkimi przerwami, uciskamy miejsce na dłoni pomiędzy kciukiem a palcem wskazującym albo pkt. na wewnętrznej stronie nadgarstka.
krok 7
Jeżeli wszelakie możliwe sposoby zawiodą, można zastosować tabletki od bólu głowy, stosunkowo bezpiecznym środkiem jest paracetamol (( na przykład Apap, Codipar, Paracetamol, Panadol). Warto sprawdzić na ulotce, czy lek nie zawiera dodatkowych substancji, gdyż mogą one być niebezpieczne dla dziecka.
Życzymy wiele zdrowia i uśmiechu!

Lekarz Położnik: JAK ZAPOBIEGAĆ BÓLOM GŁOWY W CIĄŻY; WIE KOPFSCHMERZEN IN DER SCHWANGERSCHAFT ZU VERHINDERN; HOW TO PREVENT HEADACHES IN PREGNANCY;

Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.