Leczenie Serca naczynia w czasie ciąży przyczyny. Co znaczy odętość minutowa serca, częściowo.

Czy pomocne?

100% pozytywne
2 głosy

Serca naczynia w czasie ciąży

Definicja z ang. Heart vessels during pregnancy, z niem. Herzgefäße während der Schwangerschaft.

Co to znaczy:

SERCE, NACZYNIA

w wyniku powiększenia objętości krwi krążącej powiększa się odętość minutowa serca, częściowo również wskutek wzrostu częstości akcji serca o około 20 uderzeń/min.

Ciśnienie tętnicze u zdrowej ciężarnej obniża się na początku ciąży, a w III trymestrze wraca do normy. Wyraźnie minimalizuje się ciśnienie rozkurczowe, zatem u ciężarnych obserwuje się przyrost amplitudy ciśnienia.

Ciśnienie żylne dolnej połowy ciała znacznie wzrasta, co skutkuje u niektórych ciężarnych pojawianie się żylaków kończyn dolnych, sromu, pochwy, miednicy mniejszej (zobacz żylaki w ciąży). Za przyrost ten odpowiedzialny jest ucisk ciężarnej macicy na naczynia żylne.

W ciąży obserwuje się również typowe zaburzenia w regulacji krążenia, nazywane zespołem żyły głównej dolnej. Przy ulżeniu ciężarnej na plecach macica uciska żyłę główną dolną, co utrudnia powrót krwi żylnej do serca z dolnych części ciała kobiety. Z powodu tego może dojść do niedokrwienia mózgu i omdlenia ciężarnej, połączonych z niedostatecznym przepływem krwi poprzez łożysko i symptomami niedotlenienia płodu. Po ułożeniu kobiety ciężarnej na boku te dolegliwości szybko ustępują, dlatego także regularnie ciężarne nauczone doświadczeniem unikają układania się na plecach.

Pomoc w przypadkach: serce, naczynia, ciaża, badanie sercaw trakcie ciaży

Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.