Leczenie Co robić, gdy ukąsi nas wąż przyczyny. Jak leczyć kryzysowe. Oczywiście przed wyjazdem.

Czy pomocne?

100% pozytywne
2 głosy

Co robić, gdy ukąsi nas wąż?

Definicja z ang. What to do if a snake bites us, z niem. Was tun, wenn eine Schlange beißt uns.

Jak leczy PSYCHIATRA w przypadku CO ROBIĆ, GDY UKĄSI NAS WĄŻ: Wybierając się w podróż za granicę warto być przygotowanym na nagłe sytuacje kryzysowe. Oczywiście przed wyjazdem należy zorientować się, gdzie w pobliżu miejsca naszego pobytu znajduje się najbliższy szpital/doktor. Jednak niekiedy okoliczności zmuszają nas do natychmiastowego reagowania, na przykład w razie ukąszenia poprzez węża. W tym wypadku nie ma zbyt sporo czasu, gdyż wybrane jady są bardzo groźne dla ludzkiego życia. Mogą zabić już w ciągu 10 min. Trzeba być miłośnikiem zwierząt, tak aby orientować się jaki wąż jest najgroźniejszy, a jaki nie. Nie mając takiej wiedzy, warto postępować tak samo jak w razie ukąszenia bardzo jadowitego gada. Jak reagować na ukąszenia? Dowiesz się tego czytając poniższy artykuł. Taka wiedza jest niewątpliwie bardzo przydatna, szczególnie w podróży.
krok 1
Po pierwsze, po ukąszeniu węża istotna jest prędkość działania. Oczywiście najpierw należy wezwać pomoc. Poproś kogoś, tak aby zadzwonił po pogotowie. Jeżeli nikogo nie ma w pobliżu, zrób to sam/sama. Przeważnie to jest numer 112. Został on wprowadzony w większości państw europejskich. Obowiązuje również w niektórych państwach na całym świecie. Listę państw znajdziesz w Internecie wpisując w wyszukiwarkę 112. Po wezwaniu pogotowia, zajmij się doraźną samopomocą.
krok 2
Najpierw zidentyfikuj miejsce ukłucia. Przeważnie to są dwie małe ranki znajdujące się w okolicy siebie. Istotne to jest, tak aby jak najszybciej nałożyć opaskę uciskową. Należy to zrobić powyżej miejsca ukąszenia (najlepiej na rozluźnionej ręce). Dlatego zablokuje to dalszą drogę jadu. Jad nie będzie dalej rozprzestrzeniał się wraz z krwią, a tym samym zmniejszy się ryzyko zniszczeń w organizmie. Jeżeli nie mamy pod ręką opaski uciskowej, należy oczywiście wykorzystać to, co mamy. Może to być chusta, bądź pasek.
krok 3
Co dalej? Osoba ukąszona powinna położyć się na ziemi. to jest niezbędne, tak aby spowolnić przepływ krwi. Następnie, jeżeli żmija ukąsiła w którąś z kończyn, należy ją unieruchomić, tak aby zmniejszyć przepływ krwi. Najlepiej poprosić osobę ukąszoną, tak aby nie ruszała ręką, bądź usztywnić rękę dzięki jakiejś deseczki.
krok 4
Następnie musimy utrzymać temperaturę ciała. Najlepiej przykryć ukąszoną osobę specjalną folią, która jest w podręcznych apteczkach pierwszej pomocy. jeżeli nie mamy czegoś takiego, to wystarczy jeżeli osobę ranną przykryjemy kocem, bądź ubraniem.
krok 5
Czego nie należy robić w tego typu przypadkach? Na filmach amerykańskich regularnie widzimy, iż bohaterzy wysysają jad węża. to jest bzdura. Nie powinniśmy tego robić. W ten sposób nie pomożemy poszkodowanemu. Możemy jedynie sobie zaszkodzić, gdyż osoba ukąszona może cierpieć na jakieś choroby zakaźne, na przykład AIDS. Także nie należy nacinać ran. Pamiętajmy, iż raz założonej opaski nie możemy już zdjąć. Czekajmy spokojnie na przyjazd pogotowia.

Lekarz Psychiatra: CO ROBIĆ, GDY UKĄSI NAS WĄŻ; WAS TUN, WENN EINE SCHLANGE BEISST UNS; WHAT TO DO IF A SNAKE BITES US;

Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.