Leczenie Jak leczyć stłuczenia przyczyny. Co znaczy próby kończą się przeszywającym bólem.

Czy pomocne?

100% pozytywne
2 głosy

Jak leczyć stłuczenia?

Definicja z ang. How to treat bruises, z niem. Wie zur Behandlung von Prellungen.

Co to znaczy: Stłuczenia są bardzo bolesne i uniemożliwiają wszelaką aktywność - wszystkie próby kończą się przeszywającym bólem. Stłuczenia nie są jednak odczuwalne od razu. Bywa, iż się uderzysz i o tym zapomnisz, a ból pojawi się tydzień później. By tego uniknąć, po stłuczeniu trzeba od razu działać! Poniżej znajdziesz kilka przydatnych wskazówek.
krok 1
Od razu, kiedy tylko się uderzysz, do bolącego miejsca przyłóż torebkę z lodem. To zapobiegnie obrzękowi. Oprócz tego zimno minimalizuje ból po urazie i obkurcza naczynia krwionośne, ograniczając wyciek krwi. Będzie to pierwsza doraźna pomoc w czasie doznania urazu. Nie przykładaj jednak kostek lodu bezpośrednio do skóry, ponieważ to mogłoby wywołać odmrożenie. Zrób to poprzez ręcznik lub torebkę foliową. Nie trzymaj zimnego okładu dłużej, niż 15 min.. Pamiętaj także, by w pierwszych chwilach po stłuczeniu nie wykonywać gwałtownych ruchów. Takie zachowanie mogłoby pogłębić kontuzję i przysporzyć większych kłopotów.
krok 2
Po doznaniu takiego urazu warto zastosować maść na stłuczenia. Oto maści dostępne bez recepty:
1. Arcalen
2. Escalar
3. Febrofen
4. Fastum
5. Ben Gay
6. Capsiplex
7. Deep heat
8. Ice Gel
9. Viprosal b
10. Abc
11. Reparil
12. Voltaren-gel
13. Veral-gel
14. Naproxen
15. Mobilat
16. Traumeel
17. Ketoprom
18. Altacet
19. Lioton 1000
20. Crystal Ice Gel
Cena takich maści nie przekracza 20 złotych. W najwyższym stopniu znane i wypróbowane maści to Altacet, Lioton 1000 i Voltaren. Zakup maści warto skonsultować z lekarzem albo farmaceutą.
krok 3
Naturalną alternatywą na maści dostępne w aptekach są okłady. Popularnym okładem jest okład z ciepłych ugotowanych liści kapusty. Z takiego okładu korzystały nasze babcie. Łagodzi on ból i zapobiega obrzękowi. Możesz także przykładać okład ze zmielonego owsa (zmiel owies i przykładaj poprzez ręcznik - ciepły) albo z gorących ziemniaków (uważaj jednak, tak aby się nie poparzyć!). Takie okłady trzymaj w miejscu stłuczenia ok. 45 min.. Prócz tego pij herbatkę z jesionu, wiązówki błotnej albo wierzby białej. Po takich zabiegach szybko zapomnisz o stłuczeniu, które jeszcze dopiero co spędzało Ci sen z powiek.
krok 4
Nie zapomnij by ograniczać wysiłek i aktywność fizyczną. Od stłuczenia łatwo nabawić się powikłań poprzez nadmierną aktywność. Odpoczywaj więc dopóki obrzęk i ból nie przejdą. Zadbaj o to, by stłuczenie wyleczyć porządnie i do końca.
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.