Leczenie Jak pomóc osobie tonącej przyczyny. Jak leczyć wypychając stamtąd powietrze. Następuje.

Czy pomocne?

100% pozytywne
2 głosy

Jak pomóc osobie tonącej?

Definicja z ang. How to help a person drowning, z niem. Wie eine Person Ertrinken zu helfen.

Jak leczy PSYCHIATRA w przypadku JAK POMÓC OSOBIE TONĄCEJ: Gdy człowiek się topi, woda dostaje się do jego górnych dróg oddechowych wypychając stamtąd powietrze. Następuje kurcz mięśni, który skutkuje zamknięcie wejścia tchawicy, a w konsekwencji zatrzymanie oddychania. Do utonięcia może wystarczyć tylko chwila nieuwagi. Jeżeli nie wiesz jak pomóc osobie, która się topi- ten artykuł jest dla Ciebie!
krok 1
Utonięcie w słodkiej albo słonej wodzie
Gdy do dróg oddechowych człowieka dostanie się więcej niż litr wody, wówczas następują różnego rodzaju zmiany, w zależności od tego, czy do organizmu dostała się słodka, czy słona woda. Woda słodka rozcieńcza krew zmieniając jej skład, w szczególności zawartość soli i białek. Mechanizm ten wywołuje trzepotanie komór serca i pękanie czerwonych krwinek. Nagromadzenie wody słonej w płucach skutkuje wciągnięcie osocza krwi do pęcherzyków płucnych (następuje obrzęk). Do utonięcia może również dojść, gdy ktoś wskoczy do lodowato zimnej wody albo idzie do kąpieli zgrzany, przemęczony lub po zjedzeniu obfitego posiłku. Może wówczas nastąpić odruchowe zatrzymanie pracy serca i zgon.
krok 2


metoda holowania tonącego

Ratowanie osoby tonącej
Po zauważeniu tonącego należy natychmiast wezwać pomoc lekarską. Najlepiej to zadanie przekazać innym osobom znajdującym się na brzegu, a samemu zająć się tonącym.
Następnie należy ocenić, czy jest się w stanie dopłynąć do tonącego i przyholować go do brzegu. Do wody należy wchodzić ostrożnie i skakać tylko wtedy, gdy to jest niezbędne. Jeżeli nie wiadomo jaka jest głębokość wody, należy skakać z pozycji przysiadu.
Uważaj na niebezpieczne prądy i wiry- stosunkowo możliwości wybieraj miejsca, gdzie można się czegoś przytrzymać, na przykład wystających dłuższych gałęzi.
Do tonącej osoby nie podpływaj naprzód, gdyż mogłaby ona w panice wykonywać niepotrzebne ruchy. Chwyć tonącego tak, by samemu nie zostać skrępowanym i móc zachować swobodę ruchów. Następnie wskaż tonącemu kierunek płynięcia albo zacznij holować osobę tonącą utrzymując w jednej linii głowę, szyję i plecy.
Gdy tonący przestał oddychać, sztuczne oddychanie trzeba rozpocząć jeszcze w wodzie, zaraz po wyczuciu dna pod nogami.
Tonącego, u którego nie doszło do zatrzymania oddychania i krążenia i u którego nie podejrzewa się urazu kręgosłupa należy położyć w pozycji bocznej bezpiecznej. W przeciwnym razie zastosuj pozycję na plecach i rozpocznij reanimację.
krok 3
Ryzyko wyziębienia
Jeżeli tonący pozostawał długo w wodzie, istnieje niebezpieczeństwo wyziębienia organizmu. Jego symptomem jest zesztywnienie mięśni. Przyda się wtedy koc albo ciepłe ubranie.
krok 4
Środki ostrożności w czasie ratowania
Ratownik nie może na ślepo narażać własnego życia. W ten sposób woda może pochłonąć nie jedną, lecz dwie ofiary. W wodach płynących należy zawsze zabezpieczać się dzięki liny lub długiej gałęzi, którą trzyma inna osoba stojąca na brzegu.
krok 5
Ratowanie tonącego pod lodem
Ratując osobę, która znalazła się pod lodem, należy użyć drąga, drabiny albo sznura, albo stworzyć łańcuch z osób leżących na lodzie. Ratowanej osobie należy polecić, aby trzymała się krawędzi łodzi, gdy jest taka sposobność.

Lekarz Psychiatra: JAK POMÓC OSOBIE TONĄCEJ; WIE EINE PERSON ERTRINKEN ZU HELFEN; HOW TO HELP A PERSON DROWNING;

Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.