Leczenie Jak udzielić pierwszej pomocy w przypadku zadławienia przyczyny. Jak leczyć zadławić. To.

Czy pomocne?

100% pozytywne
2 głosy

Jak udzielić pierwszej pomocy w przypadku zadławienia?

Definicja z ang. How to give first aid for choking, z niem. Wie Erste-Hilfe für Würgen zu geben.

Jak leczy PSYCHIATRA w przypadku JAK UDZIELIĆ PIERWSZEJ POMOCY W PRZYPADKU ZADŁAWIENIA: Regularnie zdarza się tak, iż w czasie zbyt łapczywego jedzenia zdarza nam się zadławić. To zdarzenie wydaje się z pozoru niegroźne, ale ignorowanie tego może nieść za sobą fatalne konsekwencje. Gdy zauważysz, iż ktoś się dławi, Twoim obowiązkiem jest udzielić pierwszej pomocy. Czytając ten artykuł dowiesz się jak reagować w razie zadławienia.
krok 1
Zadławienia u dziecka
- Zachęć dziecko do pochylenia się naprzód i kasłania, by usunąć wszelakie ciała obce z j. ustnej.
- Stań za dzieckiem i przyłóż zaciśniętą pięść do dołu żeber. Chwyć się drugą ręką i wykonaj pięć ucisków klatki piersiowej, mocno przyciągając w górę i do siebie. Zajrzyj do ust.
- Jeżeli to nie pomoże, przesuń pięść w dół do górnej części brzucha.
- Jeżeli dziecko traci przytomność, rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową.
krok 2
Zadławienie u niemowlęcia
- Połóż dziecko na swym przedramieniu twarzą do dołu tak, aby jego głowa znalazła się niżej, niż jego tułów.
- Wykonaj 5 ostrych klapsów w plecki dziecka pomiędzy łopatkami.
- Sprawdź jamę ustną i usuń wszelakie widoczne ciała obce
- Jeżeli to nie pomoże, połóż dziecko na plecach i przyłóż końce palców do dolnej części mostka, tuż poniżej brodawek sutkowych. Uciśnij energicznie pięść razy i ponownie zajrzyj do ust.
krok 3
Zadławienie u dorosłego
- Dodawaj otuchy i zachęcaj do kasłania. Nie uderzaj dławiącej osoby w plecy, aby nie wepchnąć ciała obcego w głąb dróg oddechowych.
- Pomóż dławiącemu się nachylić się naprzód tak, by jego głowa znalazła się poniżej klatki piersiowej. Sprawdź wnętrze ust i usuń widoczne elementy powodujące zator.
- Jeżeli się to nie powiedzie wykonaj manewr Heimlicha (tłocznię brzuszną). Stań z tyłu dławiącej się osoby i umieść jedną zaciśniętą pięść z kciukiem w środku tuż poniżej mostka. Uchwyć pięść drugą ręką i pociągnij ku górze i do siebie. Ciało obce powinno wylecieć wraz z powietrzem gwałtownie wyciśnięte na zewnątrz. W przypadku konieczności powtórz tą czynność do pięciu razy, a następnie ponownie sprawdź wnętrze ust.
- Jeżeli ratowany stracił przytomność, w pierwszej kolejności wezwij pogotowie albo poproś kogoś, tak aby to zrobił, następnie udrożnij drogi oddechowe. Zastosuj uciski brzucha. Obróć ratowanego na plecy i klęknij nad nim okrakiem. Połóż dłoń w połowie odległości pomiędzy pępkiem, a mostkiem, przykryj ją drugą ręką i trzymaj łokcie wyprostowane. Wciśnij mocno kilka razy. Ponownie sprawdź jamę ustną.
Jeżeli drogi oddechowe wydają się wolne, ale ratowany nie oddycha, zastosuj sztuczne oddychanie, próbując wdmuchnąć powietrze w okolicy ciała obcego.

Lekarz Psychiatra: JAK UDZIELIĆ PIERWSZEJ POMOCY W PRZYPADKU ZADŁAWIENIA; WIE ERSTE-HILFE FÜR WÜRGEN ZU GEBEN; HOW TO GIVE FIRST AID FOR CHOKING;

Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.