Leczenie Jak wykonać sztuczne oddychanie i masaż serca przyczyny. Co znaczy niezwykle przydatna.

Czy pomocne?

100% pozytywne
2 głosy

Jak wykonać sztuczne oddychanie i masaż serca?

Definicja z ang. How to perform artificial respiration and heart massage, z niem. Wie künstliche Beatmung und Herzmassage durchführen.

Co to znaczy: Znajomość poprawnego wykonywania sztucznego oddychania i masażu serca jest niezwykle przydatna. Wiedza ta jest nieoceniona, gdy stajemy się świadkami wypadku albo gdy sami w nim uczestniczymy. Dlatego możemy uratować niejednej osobie życie. Czytając ten artykuł dowiesz się jak wykonywać prawidłowo sztuczne oddychanie i masaż serca.
krok 1
Sztuczne oddychanie
- Uklęknij w okolicy ratowanego i delikatnie odchyl jego głowę do tyłu, by udrożnić drogi oddechowe. Dwoma palcami podtrzymaj podbródek. Kciukiem i palcem wskazującym uciśnij nos ratowanego. Weź głęboki wdech i obejmij ustami jego usta (zastosuj ustnik zabezpieczający albo kawałek folii z otworem na usta). Wdmuchuj powietrze do dróg oddechowych ratowanego poprzez dwie sekundy i spójrz czy klatka piersiowa się unosi.
- Odwróć głowę na cztery sekundy, tak aby zobaczyć, czy klatka piersiowa opada. Powtórz wdmuchnięcie powietrza, a następnie sprawdź tętno. Jeżeli wyczujesz tętno, kontynuuj sztuczne oddychanie i sprawdzaj tętno ratowanego co dziesięć wdechów. Jeżeli nie ma tętna, rozpocznij resuscytacje krążeniowo-oddechową.
- U dziecka zastosuj taki sam model wdmuchnięć powietrza jak u dorosłego, lecz bierz płytsze wdechy. Jeżeli ratujesz niemowlę albo małe dziecko, obejmij własnymi ustami jego usta i nos. Przestań wdmuchiwać powietrze jak tylko klatka piersiowa się uniesie.
krok 2
Masaż serca
- Uklęknij w okolicy ratowanego. Jeżeli to niezbędne, obróć go na plecy. Znajdź dolny brzeg żeber i przesuwaj palec wskazujący i środkowy do wewnątrz, aż znajdziesz koniec mostka. Oznacz to miejsce palcem wskazującym i tuż nad nim przyłóż dolną część drugiej dłoni do mostka.
- Połóż jedną rękę na drugiej i spleć palce. Pochyl się nad ratowanym i wyprostowanymi w stawie łokciowym rękami wciśnij dół mostka do głębokości mniej więcej 1/3 klatki piersiowej. Nie odrywając rąk, zwolnij nacisk. Powtórz ten ruch piętnaście razy, w tempie sto nacisków na minutę (2 naciski na sekundę), potem zrób pięć wdechów sposobem usta-usta.
krok 3
Resuscytacja krążeniowo-oddechowa
- Rozpocznij serią piętnastu ucisków masażu serca, a następnie wykonaj dwa wdechy sposobem usta-usta. Powtarzaj cykl dwóch wdechów i piętnastu ucisków, dopóki nie przybędzie pomoc.
- Po minucie przytrzymaj głowę ratowanego tak, by drogi oddechowe były drożne i sprawdź tętno na szyi. Jeżeli wyczujesz tętno, przerwij masaż serca. Oceń oddychanie i jeżeli to niezbędne, kontynuuj sztuczne oddychanie, aż do przywrócenia normalnego oddychania.
- jeżeli tętno i oddech ratowanego powraca, lecz nadal jest on nieprzytomny, połóż go w pozycji bezpiecznej. Do czasu przybycia pomocy często sprawdzaj tętno.
- U dziecka (1-7 lat) użyj tylko jednej ręki do ucisku klatki piersiowej. W każdym cyklu wrób 5 ucisków i jeden oddech.
- U niemowlęcia, obejmij ustami usta i nos dziecka. Przyłóż 2 palce o szerokość palca poniżej wyobrażonej linii pomiędzy brodawkami sutkowymi. Uciskaj klatkę piersiową 2 palcami w rytmie 5 ucisków na 1 oddech.
Wskazówki i ostrzeżenia
Przed wykonaniem sztucznego oddychania nie zapomnij wezwać pogotowania ratunkowego - numer 999 albo 112.
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.