Leczenie Jak być asertywnym przyczyny. Jak leczyć uczuć. Być asertywnym to radzić sobie z krytyką.

Czy pomocne?

100% pozytywne
2 głosy

Jak być asertywnym?

Definicja z ang. How to be assertive, z niem. Wie sein durchsetzungs.

Jak leczy PSYCHOLOG w przypadku JAK BYĆ ASERTYWNYM: Asertywność to zdolność wyrażania własnej opinii, myśli, oczekiwań, potrzeb i uczuć. Być asertywnym to radzić sobie z krytyką, być otwartym na negocjacje i ustępstwa, i potrafić odmawiać w sposób nie uległy i nie raniący innych. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek jak być asertywnym, które na pewno przydadzą Ci się w życiu codziennym.
krok 1
Pamiętaj, jeżeli chcesz być asertywny Twój głos musi być stanowczy. Utrzymuj kontakt wzrokowy z rozmówcą, bądź pewny siebie, i nie daj się ponieść emocjom. Rozmawiając z drugą osobą nie pozostawiaj miejsca na domysły, nic nie pozostawiaj przypadkowi. Komunikuj wprost własne myśli, uczucia i potrzeby.
krok 2
Istotną strategią asertywną jest metoda tak zwany "zacięta płyta". Stosuj ją, gdy osoba z którą rozmawiasz nie słucha Twoich argumentów albo gdy Twoje wyjaśnienia powodują iż twój rozmówca nadal trwa przy własnym zdaniu. Precyzyjnie wyrażaj własne potrzeby, a następnie spokojnie i stanowczo powtarzaj własną wypowiedź. Treść wypowiedzi musi pozostać niezmienna.
krok 3
jeżeli prowadząc rozmowę, zauważysz, iż schodzi ona na inny tor i zaczynają dominować emocję, przesuń uwagę z aktualnego tematu na relację pomiędzy Tobą a rozmówcą. Postaraj się w sposób neutralny i bez wyrażania emocji skomentować to, co odbywa się pomiędzy wami. Uważaj, by rozmówca nie poczuł się zaatakowany czy oceniany. Na przykład "Zdałem sobie sprawę, iż ja wciąż mówię a ty milczysz", "Obydwoje zaczynamy mówić coraz głośniej. Coś czuję iż zaraz zaczniemy się kłócić".
krok 4
Gdy znajdziesz się w wypadku, kiedy nie znasz odpowiedzi na zadane pytanie albo odpowiedź ta wymaga namysłu, warto dać sobie czas na zastanowienie. Zrób to w sposób spokojny , tak by rozmówca nie poczuł się urażony, a Ty nie będziesz żałować zbyt pochopnych odpowiedzi. Rozmówca nie może poczuć się zlekceważony.
krok 5
Bądź asertywny nawet w obliczu krytyki. jeżeli krytyka jest słuszna - musisz się z nią zgodzić. jeżeli z krytyką się nie zgadzasz wyszukaj w wypowiedzi rozmówcy tego, z czym się zgadzasz, a całą resztę pomiń. Możesz także zgodzić się z logiką stwierdzenia, lecz nie z jego przesłanką.

Lekarz Psycholog: JAK BYĆ ASERTYWNYM; WIE SEIN DURCHSETZUNGS; HOW TO BE ASSERTIVE;

Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.