Leczenie Jak leczyć bezsenność przyczyny. Jak leczyć Techniki te polegają na odstresowaniu i.

Czy pomocne?

100% pozytywne
2 głosy

Jak leczyć bezsenność?

Definicja z ang. How to treat insomnia, z niem. Wie zur Behandlung von Schlaflosigkeit.

Jak leczy PSYCHOLOG w przypadku JAK LECZYĆ BEZSENNOŚĆ: Poniżej przedstawiam kilka sposobów, które pozwolą ci wyleczyć bezsenność. Techniki te polegają na odstresowaniu i wyciszeniu przed pójściem spać. Warto wiedzieć, iż to właśnie stres, bieganina myśli i rozproszenie nie pozwalają nam na dobre wysypianie się w nocy. Jeżeli nauczysz się wyciszać swój organizm zaczniesz przesypiać całe noce a w dzień będziesz tryskać energią.
krok 1


Doktor dla rodziny

Skonsultuj się z lekarzem
Czasami bezsenność spowodowana jest poprzez zaburzenia psychiczne, jednak w większości przypadków wynika ona ze stresu. Stres jest jeszcze większy kiedy denerwujemy się tym, iż nie możemy zasnąć. Jeżeli doktor stwierdzi, iż twoja bezsenność jest “zdrowa” wówczas pomogą ci techniki opisane poniżej. doktor może również przepisać ci tabletki nasenne, jednak najpierw wypróbuj poniższe metody walki z bezsennością. Pamiętaj, iż tabletki są ostatnią deską ratunku.
krok 2
Weź gorącą kąpiel
Gorąca kąpiel idealnie relaksuje ciało i umysł. Nie możesz jednak przesadzić z długością kąpieli, by nie zmęczyć organizmu. Do kąpieli użyj soli z dodatkiem olejków eterycznych, które pomogą ci się uspokoić na przykład olejek rozmarynowy. Kąpiel z solą nie tylko pomoże ci się zrelaksować, lecz również oczyści twój organizm z toksyn.
krok 3
Zrób sobie masaż
Poproś swojego partnera (albo kogokolwiek innego), by zrobił ci masaż zaraz przed tym, jak pójdziesz spać. Najlepiej, by był to masaż całego ciała, lecz może to być również masaż pleców ((albo nawet głowy i twarzy.
Przeczytaj również:
Jak zrobić masaż pleców?
Jak zrobić masaż twarzy?
Jak zrobić indyjski masaż głowy?
krok 4


Drzewa

Słuchaj przed snem muzyki relaksacyjnej
Spokojna muzyka relaksacyjna (((albo instrumentalna z dodatkiem odgłosów natury jak szum fal, śpiew ptaków czy bicie serca pomoże ci zasnąć.
krok 5
Wypij gorące mleko
Szklanka gorącego mleka wypita na 15 min. przed położeniem się spać uspokoi twój mechanizm nerwowy wskutek zawartego w mleku wapnia.
krok 6
Wypij herbatę ziołową
Jeżeli nie lubisz mleka, ((((albo z jakiś powodów unikasz wytwórów mlecznych, spróbuj się napić szklankę gorącej herbaty rumiankowej, z kocimiętki, anyżu (((((albo koperkowej. Wszystkie z nich zawierają naturalne składniki, które pomogą ci zasnąć. Większość sklepów zielarskich posiada również w sprzedaży specjalne mieszanki ziół ułatwiających zasypianie.
krok 7
Zjedz małą przekąskę przed snem
Mała przekąska wysoko-węglowodanowa z małą ilością białka, taka jak ciasteczko zbożowe, zjedzona ok. godzinę przed pójściem spać pomoże ci szybciej zasnąć (pizza nie wchodzi w rachubę).
Z drugiej strony:
Badania dowodzą, iż produkty żywnościowe zawierające sporą liczba aminokwasu L-Tryptophan pomagają nam lepiej spać. Do takich wytwórów należą: gorące ((((((albo ciepłe mleko ( lecz nie zimne), jajka, serek wiejski, kurczak, indyk, orzechy nerkowca.
Wypróbuj obydwu sposobów i sprawdź, który działa lepiej na ciebie.
krok 8
Unikaj kofeiny, alkoholu i nikotyny
Tj. oczywiste, jednak większość ludzi zapomina, iż kofeina nie znajduje się wyłącznie w kawie. Duże ilości kofeiny są również w herbacie (czarnej, nie w ziołowych), czekoladzie i napojach typu Cola.
Jeżeli chodzi o alkohol, to może ci się wydawać, iż cię usypia, jednak w rzeczywistości skutkuje poważne zaburzenia snu. Tak samo działa nikotyna.
krok 9
Śpij w dobrze wywietrzonym pomieszczeniu
Świeże powietrze i odpowiednia temperatura powietrza w granicach 15-18 stopni C, stwarzają najlepsze warunki do snu. Staraj się zimą wyłączać ogrzewanie, zaś latem śpij przy otwartym oknie.
Jeżeli będzie ci za zimno przykryj się dodatkowo kocem.
krok 10
Wybierz odpowiedni materac
Materac nie powinien być ani za miękki, ani za twardy - powinien odpowiednio dopasowywać się do ułożenia ciała. Dobrze dobrany materac to również ulga dla twojego kręgosłupa.
krok 11


Śpiąca kobieta

Śpij na plecach
Spanie na plecach jest najlepszą pozycją do snu, gdyż nie skutkuje ucisku na narządy wewnętrzne.
Jeżeli lubisz spać na boku to staraj się spać na prawej stronie a nie na lewej. Spanie na lewym boku skutkuje ucisk na płuca, brzuch i wątrobę.
Nigdy nie śpij na brzuchu. Spanie na brzuchu skutkuje ucisk wszystkich organów wewnętrznych w tym płuc przekłada się na płytki oddech. Oprócz tego, spanie na brzuchu skutkuje sztywność karku i bóle w górnej części kręgosłupa.
krok 12


Starsza kobieta ćwicząca jogę

Wykonuj ćwiczenia fizyczne w ciągu dnia
Osoby pracujące umysłowo, jak urzędnicy i pracownicy biurowi częściej cierpią na bezsenność, niż osoby wykonujące na co dzień pracę fizyczną. Nawet 15 min. ćwiczeń na dzień pomoże ci lepiej spać z racji na lepsze dotlenienie organizmu. Pamiętaj, by ćwiczenia wykonywać najpóźniej na pół godziny przed położeniem się do łóżka.
krok 13
Chodź spać o tej samej porze
Twoje ciało lubi rutynę, nawet
jeżeli tobie wydaje się ona nudna. Twój organizm wprost uwielbia budzić się, jeść i zasypiać o tej samej godzinie. Może nie to jest zbyt ekscytujące, ( lecz jest wygodne i zdrowe. Nawet
jeżeli wydaje ci się, iż nie jesteś śpiący powinieneś iść do łóżka
jeżeli nadejdzie pora spania. Twoje ciało to doceni i odpłaci ci się w przyszłości zasypianiem w momencie, kiedy przyłożysz głowę do poduszki.
krok 14

jeżeli nie możesz spać to wstań
Nie leż w łóżku dłużej niż 30 min.
jeżeli nie możesz zasnąć.
jeżeli czas ten minie, wstań i zrób coś spokojnego i niezajmującego umysłu. Jak poczujesz znów zmęczenie to się połóż.
krok 15
Nie śpij za długo
Wstawaj zawsze o tej samej godzinie codziennie, nawet w weekendy i w momencie urlopu (wakacji). Jak już się obudzić, to nie myśl o wstawaniu. Zwyczajnie wstań.
krok 16


Wczesne wstawanie

Wstawaj wcześniej rano

jeżeli masz problemy z przystosowaniem się do nowej rutyny snu zacznij wstawać wcześniej. Nawet

jeżeli nienawidzisz wcześniejszego wstawania to wiedz, iż dlatego będziesz odczuwać wieczorem większe zmęczenie i szybciej zaśniesz. Jak już nie będziesz mieć problemów z zasypianiem to możesz znów wstawać o normalnej godzinie.
krok 17
Postaraj się, by łóżko służyło tylko do spania
OK, może jeszcze do jednej rzeczy. Jednak na pewno nie służy ono do pracowania, czytania, oglądania telewizji, układania puzzli i tym podobne Twój umysł musi zacząć kojarzyć łóżko ze snem.
krok 18
Unikaj drzemek
Krótkie drzemki są bardzo przyjemne w środku dnia,

jeżeli nie zmrużyłeś w nocy oka., Jednak

jeżeli masz problemy ze snem w nocy to powinieneś z nich kategorycznie zrezygnować. Nie śpiąc w dzień będziesz bardziej zmęczony w nocy poprzez co szybciej zaśniesz.
krok 19


Bezsenność

Unikaj podświetlanych zegarów
Staraj się, by twoja sypialnia była możliwie ciemna. Podświetlany zegar jest źródłem światła, które może być bardzo drażniące,

jeżeli masz problemy z zaśnięciem. Postaraj się przestawić zegar w inne miejsce a

jeżeli nie ma takiej możliwości to przykryj go czymś na noc.
krok 20
Licz śpiące owce
Liczenie owiec skaczących poprzez płotek zupełnie nie działa. W sumie nic dziwnego. Skaczące owce są pełne energii i życia. A to nie są cechy, z którymi chcesz mieć do czynienia, kiedy starasz się usilnie zasnąć. Zamiast liczenia skaczących owiec zacznij liczyć śpiące owce. Wyobraź sobie piękną, zieloną łąkę, która ciągnie się w nieskończoność. Co ok. 10 metrów leży pogrążona w głębokim śnie owca. Ty wolno lecisz na dywanie i co 3-4 sekundy mijasz śpiącą owcę . Wyobraź sobie to wszystko i postaraj się liczyć śpiące owce.
Liczenie baranów jako dobra sposób na bezsenność została odkryta w 1970 roku poprzez dwóch harvardzkich psychologów, Richarda Davidsona i Garego Schwartza. Odkryli oni, iż liczenie owiec zajmuje równocześnie obydwie półkule mózgu, uniemożliwiając zakłócenia odpowiedzialne za bezsenność.
krok 21
Śpij z głową skierowaną na północ
Połóż się tak, by twoja głowa była skierowana na północ, zaś nogi wskazywały południe. Takie położenie pozwoli twojemu ciału na zharmonizowanie się z polem magnetycznym kuli ziemskiej. Brzmi niedorzecznie? Wypróbuj i patrz jaka jest różnica w śnie.
krok 22
Nie oglądaj telewizji ani nie czytaj przed położeniem się spać
Przeczekaj co najmniej godzinę po oglądaniu tv (((((((albo czytaniu zanim położysz się spać. Niektórzy ludzie uważają, iż czytanie czy oglądanie tv pomaga im w zaśnięciu, jednak tobie prawdopodobnie nie pomoże a zaszkodzi. Telewizja i książki to następne źródła informacji, zaś twój mózg jest już nimi przeciążony po całym dniu i pragnie wypoczynku.
krok 23


Palce u stóp

Poruszanie palcami u stóp
Zrelaksowane ciało to podstawa mocnego snu. Wschodnie nauki ( na przykład joga) głoszą już od tys. lat, iż ciało i umysł są połączone. Tak więc,

jeżeli umysł nie będzie spokojny to ciało również, nie będzie zrelaksowane. I odwrotnie - zrelaksowane ciało skutkuje, iż nasz umysł również się odpręża i relaksuje. Jak zatem zrelaksować ciało?
Powyżej zostały wspomniane metody z mlekiem, herbatami ziołowymi, ćwiczeniami i tym podobne Jednak są również techniki takie jak masaże, które dotyczą bezpośrednio naszego ciała. Do tych technik należy również poruszanie palcami u stóp.
Połóż się na plecach i zacznij poruszać palcami u stóp w górę i w dół 12 razy. To uspokoi całe twoje ciało.
Dlaczego to działa? Na stopach znajdują się strefy reflektoryczne całego organizmu. Poruszanie palcami pobudza te strefy tym samym stymulując całe ciało.
Uwaga: To samo ćwiczenie może działać pobudzająco,

jeżeli wykonamy je rano przed wstaniem z łóżka.
krok 24
Wyobraź sobie coś spokojnego
Połóż się, zamknij oczy i wyobraź sobie własne ulubione, spokojne miejsce. Może to być słoneczna plaża, hamak w górach ((((((((albo jaskinia w Himalajach. Wyobraź sobie, iż tam jesteś. Popatrz na otoczenie, wsłuchaj się w dźwięki, poczuj zapach kwiatów czy rozgrzanego słońcem piasku. Zwyczajnie leż i się relaksuj a po pewnym czasie uśniesz.
krok 25
Głębokie oddychanie
Sporo z nas nie potrafi poprawnie oddychać. Większość osób oddycha bardzo płytko, używając tylko górnej części płuc. Głębokie oddychanie pozwala wykorzystać całe płuca, dostarczając więcej tlenu do naszego ciała poprzez co je energetyzuje i odmładza każdy narząd i każdą komórkę. Głębokie oddychanie jest prawdopodobnie jednym z najefektywniejszych form relaksu.
Przeczytaj również:
Jak się odstresować przez oddychanie?

Lekarz Psycholog: JAK LECZYĆ BEZSENNOŚĆ; WIE ZUR BEHANDLUNG VON SCHLAFLOSIGKEIT; HOW TO TREAT INSOMNIA;

Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.