Leczenie Jak leczyć wypalenie zawodowe przyczyny. Jak leczyć świetna rada, jednak mało osób bierze.

Czy pomocne?

100% pozytywne
2 głosy

Jak leczyć wypalenie zawodowe?

Definicja z ang. How to treat burnout, z niem. Wie zur Behandlung von Burn-out.

Jak leczy PSYCHOLOG w przypadku JAK LECZYĆ WYPALENIE ZAWODOWE: „Rób to co kochasz robić”. Każdy z nas słyszał to już wcześniej. To jest świetna rada, jednak mało osób bierze sobie ją do serca. Czasami jednak kochanie swojej pracy nie wystarczy. Bardzo ciężko jest utrzymać na dłuższą metę inspirację, pasję i zaangażowanie. Zawsze gdzieś znikają wówczas gdy ich w najwyższym stopniu potrzebujesz.
 
Znasz to uczucie? Jesteś już tak blisko ukończenia jakiegoś projektu, osiągnięcia celu albo znajdujesz się już na końcu długiej listy rzeczy do zrobienia… lecz nie masz już sił. Straciłeś zainteresowanie. Jesteś zmęczony. Wyczerpany. Dlaczego?
 
To jest syndrom Burnout, a więc innymi słowy – wypalenie zawodowe. Wypalenie zawodowe jest rezultatem stresu spowodowanego przepracowaniem i dotyka coraz większej ilości osób. Poniżej przedstawiam kilka sposobów na radzenie sobie z wypaleniem zawodowym i na jego zapobieganie.
krok 1
Pomiar postępów.
Koncentrowanie się na sporym projekcie czy celu może wywołać wypalenie zawodowe. Przypomina to jazdę samochodem w kierunku wielkiej góry. Możesz jechać godzinami, jednak góra wydaje ci się być tak daleko jak była na początku, mimo tego, iż jedziesz naprawdę szybko.
Rozwiązanie: Musisz znaleźć sposób na mierzenie każdego drobnego kroku, który poczyniłeś w związku ze swoim zadaniem (projektem). Przykładowo:
- Użyj swojego notebooka, notesu czy kalendarza. Zapisywanie swoich osiągnięć jest bardzo istotne.
- Określ „kilometry” dzielące cię od wyznaczonego celu. Przykładowo, jeżeli jesteś pisarzem takim kilometrem może być jeden rozdział książki, albo każde 500 czy 1000 słów.
- jeżeli kilometry te nie są oczywiste postaraj je sobie utworzyć. Przykładowo, jeżeli trenujesz do jakiś zawodów w bieganiu na daleką odległość zacznij bieganie od mniejszych dystansów – nawet jeżeli
to jest dla ciebie bardzo łatwe.
- Staraj się wyobrażać własne postępy w formie wizualnej. Może to być przykładowo pasek towarzyszący ściąganiu plików. Jeden rzut oka pokazuje dokładnie jakie postępy zostały zrobione. Możesz wybrać dowolny format wizualny – nie musi być on szczegółowy. Powinien jedynie pokazywać postępy jakie robisz codziennie.
Naucz się doceniać małe osiągnięcia i postaraj się cieszyć z każdego małego kroku.
krok 2
Inspiracja.
Jednym z największych mitów dotyczących inspiracji jest opinia, iż jest ona przypadkowa. Jednego dnia jesteś zainspirowany i zmotywowany, zaś kolejnego czujesz niechęć do pracy i całkowite wypalenie. W rzeczywistości inspiracja jest taka sama jak jakakolwiek inna zdolność. Może pojawiać się ona w zaskakujących momentach, jednak kiedy jest rozwijana i ćwiczona zamienia się w coś na czym można polegać.
Zatem, jak ćwiczyć inspirację? Wypróbuj sposób typu „zanurzenie”. Otaczaj się rzeczami, które cię inspirują i odzwierciedlają twoje cele. Wielcy kompozytorzy słuchają muzyki. Pisarze czytają łapczywie wszystkie książki. Świetni marketingowcy biorą udział w seminariach, i tak dalej Dlatego nigdy nie będziesz narzekać na brak inspiracji a twój umysł będzie pracować wydajniej. Im większą część twojego życia będzie zajmować inspiracja, tym mniejsze jest prawdopodobieństwo wyczerpania zawodowego. Zatem miej to na uwadze i bądź bardziej kreatywny.
krok 3
Pracuj mniej.
Zmniejsz liczba energii poświęcanej pracy i czas jej trwania. Weź sobie urlop albo zwolnienie chorobowe. jeżeli prowadzisz swoją działalność zmuś się do pracowania mniej godz. na dzień – nawet jeżeli znaczy to zrezygnowanie z kilku nowych projektów. Krótsza robota w ogóle nie znaczy spadku twojej konkurencyjności na rynku. Twoja robota musi być jedynie wydajniejsza. By to osiągnąć:
- Wyeliminuj niepotrzebne zadania
- Planuj własne przerwy w pracy
- Przestań wykonywać kilka rzeczy na raz
- Poszukaj pomocy u innych ludzi
krok 4
Określ efekt w sposób realistyczny.
Nie ma absolutnie nic złego w marzeniach i wysokich ambicjach. Jednak jeżeli jesteś stale sfrustrowany brakiem postępów może to oznaczać, iż powinieneś dokładniej przeanalizować własne cele. Czy są one osiągalne? Czy nie ustawiłeś sobie poprzeczki zbyt wysoko?
Weź kartkę papieru i zapisz na niej własne ogromne i ambitne cele. Teraz wypisz co najmniej 10 konkretnych i specyficznych fazaów, które doprowadzą cię do osiągnięcia celu. Staraj się być jak w najwyższym stopniu konkretny. jeżeli nie potrafisz wymyślić następnych fazaów to oznacza, iż musisz lub przedefiniować cel, lub przemyśleć jeszcze raz poszczególne fazy.
krok 5
Śpij więcej.
Wiem, iż już to słyszałeś. Ja również. Jednak to nie powstrzymało mnie wbrew zdrowemu rozsądkowi, od pracowania do późna w nocy. Codzienne spanie po 7-8 godz. wymaga świadomej decyzji i samozaparcia – i, tak samo jak inne nawyki potrzebuje czasu. (Przeczytaj "Jak zmienić własne przyzwyczajenia")
krok 6
Zwolnij.
Cały świat krzyczy „Pośpiesz się! Zarabiaj więcej i szybciej!”. Chociaż słowa te nie są koniecznie złe to mogą sprawić, iż poczujemy się bezsilni i zmęczeni. jeżeli nie chcesz się wypalić zawodowo powinieneś zatem zwolnić. - Przynajmniej 10 min. na dzień spędzaj w cichym i spokojnym miejscu. Oddychaj.
- Gdy zaczniesz się czuć wyczerpany włącz wolną i relaksującą muzykę.
- Maksymalnie ograniczaj liczba zadań jakie masz wykonać codziennie.
- Zredukuj liczba spotkań. Czy koniecznie musisz gdzieś iść czy coś załatwić?
krok 7
Zdobądź opinię.
Twoi przyjaciele i rodzina mogą szybciej zauważyć oznaki twojego wypalenia zawodowego niż ty. Z tego powodu powinieneś zawsze uważnie ich słuchać. jeżeli kolejnym razem twoja żona, rodzice czy przyjaciel powie ci, iż pracujesz zbyt ciężko to weź to sobie do serca.
krok 8
Zaznacz granice.
Wypalenie zawodowe pojawia się wówczas kiedy granice między robotą a życiem prywatnym stają się płynne albo się zacierają. Dlatego musisz wyznaczyć jasne i sztywne granice. Im będą one bardziej konkretne tym lepiej.
Przykładowo, zamiast postanowić: „każdego dnia wieczorem będę spędzał ze własną rodziną przynajmniej 3 godziny”, postanów jaśniej i konkretniej „Nie będę pracował po godzinie 19. Od tej godziny mój czas będzie przeznaczony wyłącznie dla mojej rodziny”. Takie postanowienia są łatwiejsze do wykonania.
Jak już wyznaczysz granice wystaw je na światło dzienne. Zawiadom własną rodzinę o tym, iż od teraz będziesz spędzać z nimi czas od godziny 19. Na pewno pomogą ci dotrzymać słowa. Zawiadom również swoich klientów, iż od konkretnej godziny nie będziesz już popularny. Działania te ograniczą pokusę złamania wcześniej ustalonych poprzez ciebie granic.
krok 9
Koncentruj się w czasie pracy.
Koncentrowanie się na pracy sprawi, iż będziesz mniej wyczerpany niż wówczas gdy będziesz myślał o różnych rzeczach na raz. jeżeli nadszedł czas pracy skup się, wyeliminuj wszelakie zakłócenia (na przykład wyłącz komunikator, telewizor) i pracuj całym sercem.
krok 10
Twórz rynki zbytu.
jeżeli jesteś osobą o różnorodnych zainteresowaniach (a kto nie jest?), jest prawdopodobne, iż masz kilka bardzo różniących się od siebie celów i pomysłów, które wciąż krążą ci po głowie. Te pomysły potrzebują rynków zbytu.
jeżeli będziesz je trzymał tylko dla siebie możesz doczekać się frustracji a potem wypalenia zawodowego.
Innymi słowy, rozpocznij na boku kilka nowych projektów które dadzą ujście twojej kreatywnej energii. Pamiętaj jednak, by pamiętać o priorytetach jakim jest twoja robota.

Lekarz Psycholog: JAK LECZYĆ WYPALENIE ZAWODOWE; WIE ZUR BEHANDLUNG VON BURN-OUT; HOW TO TREAT BURNOUT;

Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.