Leczenie Jak lepiej zapamiętywać przyczyny. Jak leczyć wybrane rzeczy, które możesz zrobić, kiedy.

Czy pomocne?

100% pozytywne
2 głosy

Jak lepiej zapamiętywać?

Definicja z ang. How better to remember, z niem. Wie besser zu merken.

Jak leczy PSYCHOLOG w przypadku JAK LEPIEJ ZAPAMIĘTYWAĆ: Istnieje sporo sposobów na to, aby lepiej wykorzystywać własne zdolności. Oto wybrane rzeczy, które możesz zrobić, kiedy twoja pamięć jest daleka od doskonałości.
krok 1
Z góry nałóż, iż jesteś w stanie coś zapamiętać. Powtarzaj sobie stale słowa: "zapamiętam to" – będzie mniej prawdopodobne, iż o tym zapomnisz.
krok 2
Wybierz tylko najważniejsze rzeczy. Nikt nie jest w stanie zapamiętać wszystkiego. Skoncentruj się na tym, co najważniejsze i ignoruj rzeczy mniej istotne. Jeżeli te najważniejsze rzeczy są bardzo szczegółowe, możesz zrobić sobie z nich notatki.
krok 3
Powtarzaj najważniejsze wiadomości. Przez mówienie i słuchanie swoich myśli możesz zapamiętywać wiadomości na dwa metody:
- po raz następny myślisz o tym, co chcesz utrwalić
- przyswajasz dane inna drogą – przez słuchanie albo mówienie
Jeżeli przyswajasz wiadomości ze słuchu albo mowy, tak dobrze jak w czasie myślenia o nich, wytwarzasz więcej połączeń w swoim mózgu. Dlatego będziesz mieć mniej problemów z zapamiętywaniem.
krok 4
Stwórz listę zakupów. Dlatego możesz poświęcić całą uwagę na zapamiętywanie ważniejszych rzeczy, niż zakupy do domu.
krok 5
Używaj mnemoniki. Mnemonik to rym, hasło albo wzór, który ułatwi nam zapamiętywanie określonych rzeczy. Zapewne sam kiedyś już używałeś mnemotechnikę, nawet o tym nie wiedząc.
Możesz utworzyć prosty mnemonik dla zapamiętania kolejności ułożenia planet w naszym układzie słonecznym –
"Moja Wiecznie Zapracowana Mama Jutro Sama Upiecze Nam Placek"
- gdzie pierwsze litery odpowiadają literom planet (Merkury, Wenus, Ziemia, Mars, Jowisz, Saturn, Uran, Neptun, Pluton).
wybrane mnemoniki mogą być oczywiście zrozumiałe tylko dla nas.
krok 6
Skojarz sobie rzeczy, które chcesz zapamiętać, z jakimiś znaczącymi dla ciebie wspomnieniami. W najwyższym stopniu osobiste i istotne wspomnienia są najlepsze.
krok 7
Zawsze odkładaj rzeczy na własne miejsce. Książeczkę czekową wkładaj zawsze do tej samej szuflady, klucze zawsze wieszaj w jednym miejscu, i tym podobne Poproś swoich współlokatorów, by robili tak samo.
krok 8
Nie zrażaj się drobnymi potknięciami. Każdy czasem ma gorsze chwile, nawet ludzie o wielkich umysłach. Nie myśl o swoich niepowodzeniach, będziesz wówczas stale z siebie niezadowolony. Staraj się uczyć na błędach i iść naprzód.
Jeżeli przypomnisz sobie brakujące wiadomości, to świetnie! Zapisz je.
Jeżeli nie, omiń je. Być może same do ciebie przyjdą, kiedy przestaniesz o nich myśleć.
krok 9
Ćwicz swój umysł. Być może słyszeliście, iż nasz umysł jest jak mięsień,
jeżeli nie jest służący, zanika. Znajdź coś, co cię interesuje i równocześnie wymaga myślenia. Zapisz się na jakiś kurs, zacznij czytać książki, zapisz się na lekcje gry na instrumencie, oglądaj programy edukacyjne, zacznij pisać wiersze albo naucz się obcego języka.




Wskazówki i ostrzeżenia

jeżeli nadal masz kłopoty z pamięcią, poproś lekarza o skierowanie do neuropsychologa. Specjalista na pewno powie ci, jak radzić sobie z tym problemem.

Lekarz Psycholog: JAK LEPIEJ ZAPAMIĘTYWAĆ; WIE BESSER ZU MERKEN; HOW BETTER TO REMEMBER;

Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.