Leczenie Jak nauczyć się bycia asertywnym przyczyny. Jak leczyć wypowiadania go. Człowiek asertywny.

Czy pomocne?

100% pozytywne
2 głosy

Jak nauczyć się bycia asertywnym?

Definicja z ang. How to learn to be assertive, z niem. Wie lernt man, selbstsicher zu sein.

Jak leczy PSYCHOLOG w przypadku JAK NAUCZYĆ SIĘ BYCIA ASERTYWNYM: Asertywność to jest sztuka odmawiania, posiadania własnego zdania i wypowiadania go. Człowiek asertywny potrafi wyrażać własne emocje i postawy, nie urażając przy tym nikogo. Jak wielu z nas może z czystym sumieniem nazwać się człowiekiem asertywnym? Pewnie niewielu, jednak warto ćwiczyć tę zdolność, gdyż może bardzo ułatwić życie.Bycie asertywnym znaczy tak naprawdę bycie wolnym, gdyż wierzymy w nasze przekonania i nie boimy się ich wypowiadać, co czyni nas niezależnymi. W jaki sposób należy postępować, by osiągnąć tą cechę?
krok 1
Przede wszystkim naucz się kochać i doceniać siebie. Jeżeli sam nie będziesz odczuwał przyjemności z obcowaniem z sobą, jak mają docenić cię inni.
krok 2
Naucz się panować nad emocjami. Gdy poczujesz, iż złość bierze górę, a ty masz ochotę krzyczeć, ryczeć i bić, zatrzymaj się na chwilę i ochłoń. Zachowując spokój łatwiej rozwiążesz problem i trzeźwiej spojrzysz na sytuację.
krok 3
Naucz się przyjmować krytykę. Konstruktywna ocena może być bardzo przydatna, nie popadaj jednak w skrajności. Jeżeli masz wrażenie, iż ktoś po tobie "jeździ", powstrzymaj go i wypowiedz własne zdanie. Masz prawo powiedzieć, iż coś ci się nie podoba.
krok 4
W czasie rozmowy z innymi staraj się być miłym i stanowczym. Nie ulegaj pierwszemu wrażeniu, jeżeli ktoś ci się nie spodobał, ponieważ ma tlenione włosy, nie znaczy to, iż możesz potraktować tą osobę z góry. Analogicznie, jeżeli rozmawiasz z kimś, kto cię onieśmiela, staraj się być pewnym siebie i elokwentnym.
krok 5
jeżeli wyrażasz własne niezadowolenie, zadbaj by słowa nikogo nie uraziły i nie zraniły. Zbyt pochopnie wypowiedziane oskarżenia mogą sprawić sporo złego, a w nas spowodować wyrzuty sumienia.
krok 6
Masz prawo dochodzić swoich praw składając reklamację w sklepie, czy wymagając od innych stosownego zachowania w miejscu publicznym. Nie należy „podkulać ogona”, tylko zadbać o siebie. Zawsze zachowujmy przy tym klasę i spokój.
krok 7
Odważ się wyrażać własne zdanie, nie bój się wyśmiania, czy złości innych. Nawet jeżeli znajdujesz się pośród innych ludzi i paraliżuje cię strach na samą myśl, iż miałbyś się odezwać, przełam się, a każdy kolejny raz będzie łatwiejszy.
krok 8
Gdy ktoś prosi cię o pożyczkę albo przysługę, której tak naprawdę nie chcesz spełnić, grzecznie lecz stanowczo odmów, przecież nie jesteś do niczego zobligowany.
krok 9
Nie bój się świata i ludzi, nie ubarwiaj swoich historyjek chcąc wyjść na lepszego, niż jesteś. Pamiętaj, iż świat zaakceptuje cię takiego, jakim jesteś, jeżeli tylko sam tego dokonasz.

Lekarz Psycholog: JAK NAUCZYĆ SIĘ BYCIA ASERTYWNYM; WIE LERNT MAN, SELBSTSICHER ZU SEIN; HOW TO LEARN TO BE ASSERTIVE;

Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.