Leczenie Jak przestać przeklinać przyczyny. Co znaczy ulicy, w szkole a my ich bezmyślnie albo.

Czy pomocne?

100% pozytywne
2 głosy

Jak przestać przeklinać?

Definicja z ang. How to stop swearing, z niem. Wie zu stoppen Vereidigung.

Co to znaczy: Przeklinanie jest jednym z złych nawyków. Przeklinają ludzie w naszej pracy, na ulicy, w szkole a my ich bezmyślnie albo czasami i celowo naśladujemy. Jeżeli jednak zmęczyłeś się już przekleństwami i chcesz, by inni o tobie dobrze myśleli, pora skończyć z tym niedobrym przyzwyczajeniem.
krok 1
Rozpoznanie problemu.
Pierwszym krokiem, który musisz zrobić jest zrozumienie swojego problemu. Przeklinanie jest niebezpiecznym przyzwyczajeniem, które może prowadzić do dalszych problemów behawioralnych. Jak każdego przyzwyczajenia, tak i przeklinana jest bardzo ciężko się oduczyć. Dlatego tak istotne jest uzmysłowienie sobie swojego problemu.
Masz problem jeżeli:
- Co drugie wyraz mówisz k&#*@ i wszystko pier#@*&%@
- Wydaje ci się, iż najfajniejszym metodą odzywania się do kumpla, rodzica, nauczyciela czy współpracownika jest dodanie do całego zdania jakiegoś przekleństwa.
- Nie wiesz jak wyrazić własne uczucia i spostrzeżenia bez użycia brzydkich słów.
krok 2
Zrozum dlaczego przeklinasz
Przeklinasz gdyż pracujesz z osobami, które nie za bardzo lubią własną pracę i przeklinanie jest metodą wyrażenia swojej niechęci do niej? gdyż twoi kumple mówią w taki sposób cały czas? Byłeś w wojsku (przeklinanie jest typowe w wojsku)? Byłeś w więzieniu? Przeklinasz gdyż buntujesz się przeciwko rodzicom czy nauczycielom? gdyż jesteś niedobry, smutny albo boisz się, iż nie potrafisz się wyrazić w inny sposób ( jeżeli coś idzie nie tak w czasie robienia zakupów, prowadzenia samochodu, w pracy i tym podobne).
krok 3
Dlaczego chcesz przestać przeklinać?
by przestać przeklinać musisz tego naprawdę chcieć. ( jeżeli nie jesteś do końca przekonany albo podejdziesz do sprawy z przymrużeniem oka to ci się nie uda. Pomyśl dlaczego życie będzie lepsze ( jeżeli przestaniesz przeklinać. Tj. najlepsza droga,
by znaleźć motywację. Przyczyny napisz na kartce.
krok 4
Przysięgnij sobie, iż nie będziesz już przeklinać.
Łatwiej powiedzieć niż wykonać gdyż wymaga to stałego wysiłku. Na początek możesz zaplanować jakiś określony moment bez przeklinania na przykład jeden dzień albo weekend.
Napisz na kartce:
- Dlaczego przeklinasz ( przyczyny dla których to robisz)
- Dlaczego chcesz przestać przeklinać (lepsza komunikacja, lepsza robota, lepsze relacje z innymi ludźmi, jaśniejszy pogląd na życie itp).
- Sytuacje w których przeklinasz ( na przykład złość, nielubiana robota, muzyka, programy w TV, kolejki w sklepach, pogoda, prowadzenie auta...).
- Metody unikania sytuacji w których przeklinasz (( na przykład zaprzestanie prowadzenia samochodu w czasie przymrozków, nie słuchanie muzyki w której słowa stanowią mieszankę wyzwisk i przekleństw, metoda głębokiego oddychania w czasie kłótni z rodzicami/małżonkiem zamiast rzucania przekleństw).
krok 5
Lepiej się wyrażaj.
Cywilizowana rozmowa nie zawiera jakichkolwiek przekleństw czy wulgaryzmów. Język polski zawiera mnóstwo użytecznych i pięknych przymiotników, dzięki którym można wypełnić rozmowę. ( jeżeli ich nie używasz, wówczas ograniczasz swoje zdolności jasnego i precyzyjnego wyrażania swoich uczuć i myśli innych ludzi, co w ostateczności skutkuje, iż jesteś mniej rozumiany poprzez ludzi wokół ciebie. ( jeżeli przyłapiesz się na tym, iż masz ochotę użyć wulgaryzmu postaraj się szybko wymyślić inne wyraz, które lepiej odzwierciedlałoby twoje emocje czy uczucia.
krok 6
Weź na siebie odpowiedzialność.
Niektórym ludziom może się to nie podobać, iż nagle się zmieniłeś. Mogą czuć się oni zagrożeni albo w pewien sposób zazdrośni. Wyjaśnij im, iż to jest twoja osobista decyzja i iż nie wymagasz od nich,
by i oni zmienili swój sposób wysławiania się. W długim okresie czasu może się okazać, iż twoja zmiana im zaimponowała i z czasem sami zaczną cię naśladować.
krok 7
Poproś o wsparcie
Poproś o pomoc nieprzeklinających znajomych, przyjaciół i członków rodziny. Powiedz im, iż zdałeś sobie sprawę ze swojego problemu i chcesz się zmienić. Poproś,
by ci zwracali uwagę ( jeżeli przypadkowo użyjesz wulgaryzmu i tym podobne))
krok 8
Znajdź podobne słowa albo zwroty
Pomyśl o mniej obraźliwych wyrazach, których możesz użyć zamiast przekleństw. Zrób sobie listę takich słów a następnie zacznij ich używać. Pomoże ci to utrzymać normalną strukturę zdania, nawet wówczas, gdy wyeliminujesz przekleństwa. Zamiast kogoś wyzywać od męskich organów możesz użyć słowa "śmieć", "osioł", "bydle" czy "krowa". Może to być także "ćwok", "ciućmok" czy ty "ciemna masa". Za każdym razem, kiedy wymknie ci się w zdaniu jakieś brzydkie wyraz, powtórz całe zdanie używając tym razem słowa zastępczego. Wkrótce tak przywykniesz do nowych słów, iż będziesz ich używać nawet w swoich myślach. Ostatecznie, jak będzie ci dobrze szło postaraj się przestać używać nawet tych słów zastępczych - używając ich również nie brzmisz bardzo dobrze (lecz lepiej niż przeklinasz).
krok 9
Kara.
Za każdym razem kiedy przeklniesz wrzucaj do puszki monetę na cele charytatywne. Za te kapitał możesz kupić coś co przyda się wszystkim w miejscu pracy albo coś, co pomoże wszystkim współpracownikom przestać przeklinać. Uważaj jednak, gdyż ( jeżeli będziecie w pracy zbierać w puszce kapitał "na wypad weekendowy" może się okazać, iż zaczną przeklinać nawet ci, którzy do chwili obecnej się prawidłowo wyrażali.
krok 10
Nagroda.
( jeżeli uda ci się nie przeklinać poprzez zaplanowany moment (tydzień, miesiąc itp) kup sobie coś, na co w innym przypadku byś się nie zdecydował.
krok 11
Wytrwałość
Nie przestaniesz przeklinać poprzez jedną noc -
( jeżeli przeklinanie jest nawykiem wówczas przychodzi naturalnie i bezwiednie. Nie poddawaj się
( jeżeli przekleństwa ci się będą wymykać (a tak na pewno na początku będzie).
Wskazówki i ostrzeżenia
Pamiętaj, iż nawet najlepiej wychowany człowiek na świecie czasami przeklina w bólu, po stracie czy w dramatycznych chwilach.Badania dowodzą, iż oduczyć się przeklinania można w ciągu 21 dni.Weź leksykon i naucz się dodatkowych słów, które pomogą ci określić własne uczucia i emocje.
( jeżeli cię coś zdenerwowało zamiast przeklinać weź głęboki oddech i policz do 10 (czasami do 100).
by uwolnić się od złych emocji uprawiaj sport. Im więcej będziesz się pocić i męczyć tym mniejszą chęć będziesz mieć do przeklinania.Nigdy nie myśl sobie, iż jesteś fajniejszy jak przeklinasz. Przeklinanie nie jest ani modne ani fajne. Nikt cię za nie nie będzie szanować.Przeklinanie może być początkiem przemocy fizycznej i agresji.Nie używaj przekleństw jako broni. Nie pomogą ci one zwrócić na siebie uwagi jako na człowieka inteligentnego tylko jako na głupiego i ignoranta.
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.