Leczenie Jak radzić sobie ze złością przyczyny. Jak leczyć dobre? Oczywiście, iż tak, jeżeli wiemy.

Czy pomocne?

100% pozytywne
2 głosy

Jak radzić sobie ze złością?

Definicja z ang. How to deal with anger, z niem. Wie mit Wut umgehen.

Jak leczy PSYCHOLOG w przypadku JAK RADZIĆ SOBIE ZE ZŁOŚCIĄ: Złość, gniew, zdenerwowanie. Każdy z nas zna idealnie te uczucia. Czy są one dobre? Oczywiście, iż tak, jeżeli wiemy jak sobie z nimi radzić. Dzięki złości odreagowujemy różne stresujące sytuacje. Należy jednak pamiętać, iż to my powinniśmy nauczyć się radzenia sobie ze złością. To my jesteśmy za nią odpowiedzialni. Pojęcie złości jest dość ciekawa. To jest stan emocjonalny powodowany strachem. Następuje, gdy zablokowane jest jakieś dążenie, następuje zmiana poczucia kontroli. Regularnie zdarza się tak, iż osoby kontrolujące wszystko, w chwili, gdy stracą panowanie nad jakąś sytuacją popadają w gniew. Z ich punktu widzenia to jest zrozumiałe, ponieważ w razie braku kontroli zaczynają się bać. Jednak czy to jest dobre? Niekoniecznie. Może to prowadzić do różnego rodzaju zaburzeń, gdyż nie da się kontrolować wszystkiego.
krok 1
Po pierwsze należy zdać sobie sprawę skąd pochodzi złość. Zacznijmy od początku. Gdy regularnie jesteśmy narażani na sytuacje stresogenne i nie potrafimy radzić sobie z nimi, to prawdopodobieństwo występowania złości jest większe. Z tego możemy wywnioskować, iż pierwszym krokiem do ograniczenia złości jest nauczenie się właściwej reakcji na czynniki stresogenne. Jak to zrobić? Czytaj dalej.
krok 2
Istotną rzeczą jest przyjrzenie się przeszłości. Zrób to z dystansem, bez emocji. Chodzi o to, tak aby znaleźć sytuacje, które wzbudzały w nas lęk. Odpowiedz sobie na pytanie: jak reagowałeś? Co czułeś? Następnie przypomnij sobie jak to było w twojej rodzinie. Kto najczęściej wybuchał złością? W stosunku do kogo? Czy w twoim domu wolno było pokazywać tego typu uczucia, czy przeważnie byłeś karany za okazywanie złości, gniewu?
krok 3
jeżeli odpowiedziałeś sobie na wyżej wymienione pytania, możesz być bliżej powody braku zdolności radzenia sobie ze złością. jeżeli w twojej rodzinie nie umiano otwarcie rozmawiać o uczuciach, to na pewno ty także tego nie umiesz. Co za tym idzie, nie wiesz jak masz reagować na sytuacje stresujące. Istotne, tak aby zdać sobie z tego sprawę. Później będzie tylko łatwiej.
krok 4
Będąc w stresującej sytuacji, na chwilę „zwolnij”. Zadaj sobie pytanie: „Co czuję?” Następnie pomyśl o tym, co cię denerwuje. Zidentyfikuj przyczynę. Może być ich kilka. Dlatego będziesz mógł ją pokonać. Na pierwszy rzut oka może ci się zdawać, iż jesteś niedobry „ ponieważ tak”, „widocznie taki dzień”. Nieprawda. jeżeli nie zidentyfikujesz powody, nie ruszysz dalej.
krok 5
Gdy wiesz, co jest powodem twojego stanu, zacznij przypatrywać się temu czynnikowi. Chodzi o to, tak aby z dystansem podejść do sprawy. Bez większych emocji. Bardzo obiektywnie oceń sytuację. Zadawaj sobie pytania. jeżeli zdenerwowała cię koleżanka albo kolega, to zadaj sobie pytanie "Dlaczego tak postąpił/a? Czy miała prawo tak zrobić?" A może wina leży po twojej stronie?
krok 6
Po tych pytaniach powinieneś czuć ulgę, gdyż racjonalnie podszedłeś do sprawy. Ta sposób jest dobra, gdyż możesz ją stosować zawsze, gdy poczujesz gniew albo złość.

Lekarz Psycholog: JAK RADZIĆ SOBIE ZE ZŁOŚCIĄ; WIE MIT WUT UMGEHEN; HOW TO DEAL WITH ANGER;

Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.