Leczenie Jak rozpoznać narcyza przyczyny. Co znaczy kochały się wszystkie nimfy, w szczególności.

Czy pomocne?

100% pozytywne
2 głosy

Jak rozpoznać narcyza?

Definicja z ang. How to recognize narcissus, z niem. Wie Narzisse zu erkennen.

Co to znaczy: Wedle tym, co podaje nam mitologia grecka Narcyz był młodym chłopcem, gdzie kochały się wszystkie nimfy, w szczególności jedna z nich. Lecz on nie zwracał na żadną z nich uwagi. Nimfy postanowiły się zemścić, prosząc Afrodytę o ukaranie chłopca. Pewnego dnia, gdy Narcyz chciał napić się wody ze źródełka zobaczył w tafli wody własne odbicie i bez pamięci się w nim zakochał. Całe dnie spędzał na podziwianiu swojego oblicza, aż nareszcie zmarł z miłości i tęsknoty do swojego odbicia. Historia bardzo stara, lecz takich wpatrzonych narcyzów nie brakuje i dzisiaj. Życie w okolicy narcyza potrafi być bardzo uciążliwe i męczące. Jak zatem rozpoznać taką wpatrzoną w siebie osobę? Kilka wskazówek poniżej.
krok 1


Brak empatii.

Brak empatii. Jeżeli danej osobie brak umiejętności do empatii i wszystko odwraca tak, iż temat i tak schodzi na nią to nie jest dobrze. Każdy narcyz interesuje się tylko sobą. Jeżeli np. źle się czujesz, boli Cię mocno głowa, narcyz zamiast Cię pocieszyć, dać tabletkę, doradzić coś zacznie mówić o sobie i o tym jak to właśnie jego kiedyś mocno bolała głowa, trzy razy bardziej niż Ciebie teraz i to jemu właśnie należy współczuć. Pamiętaj o tym przy doborze znajomych, przyjaciół i partnera.
krok 2


Przesadzanie.

Przesadzanie. Każdemu z nas zdarza się od czasu do czasu z czymś przesadzić. Jednak narcyz przesadza o sporo zbyt wiele. Regularnie zwyczajnie rzuca się to w oczy. Każda historia kończy się powodzeniem i triumfem naszego narcyza, nikt nie potrafi wyjść z opresji cało tylko on właśnie. Nikt inny nie odnosi samych efektów, tylko narcyz. Wszyscy go kochają, uwielbiają i każdy chce spędzać z nim czas. Nie wierz w tego typu przechwałki. To typowy symbol, iż ktoś jest narcyzem.
krok 3


Potrzeba ciągłej uwagi

Potrzeba ciągłej uwagi. Narcyz zawsze będzie potrzebował dużej uwagi i będzie do tego dążył, by tą uwagę na siebie ściągnąć. Ciągle chce być komplementowany, oblepiany, słuchany i – co najważniejsze – podziwiany. Wszędzie i za wszystko.
krok 4


Nieodwzajemnianie uprzejmości i przysług.

Nieodwzajemnianie uprzejmości i przysług. No, chyba, iż przyniesie to narcyzowi jakieś korzyści. Narcyz uważa, iż wszystko mu się należy 'ponieważ tak'. Więc po co zbędne dziękowanie i odwdzięczanie się? Arogancja to częsta właściwość osób narcystycznych.
krok 5


Pępek

Pępek świata. Wszystko zawsze musi się kręcić wokół narcyza. Idziemy do kina 'ponieważ ja tak chcę, zjedzmy w innej restauracji 'ponieważ nie lubię serwowanego tutaj jedzenia, nie będziemy grać w tenisa, 'ponieważ nie mam na to ochoty, słuchajcie moich opowieści, wszystkie inne są nudne, ja Ci podpowiem co masz zrobić, 'ponieważ tylko ja to wiem najlepiej. Najgorsze co można od narcyza usłyszeć to 'lubię z Tobą przebywać, dlatego czuję się taki wyjątkowy'. Wiem, brzmi strasznie, lecz oni naprawdę tak umieją.
krok 6


Nieradzenie sobie z krytyką.

Nieradzenie sobie z krytyką. Nie tylko nie radzenie sobie z nią, lecz nie przyjmowanie jej do świadomości. 'Jak ona może mi mówić, iż się na tym nie znam skoro to ja właśnie i tylko ja wiem jak podejść do danego tematu i naprawić problem. Beze mnie nic się nie może odbyć. Krytykują mnie, 'ponieważ mi zazdroszczą. Jestem wyjątkowy, oni tego nie rozumieją, 'ponieważ są przeciętni, biedni ludzie.' - to typowe rozumowanie narcyza. Narcyz nie będzie przejmował się krytyką, 'ponieważ zwyczajnie będzie uważał, iż jest ona niesłuszna, skierowana w jego stronę z zawiści i zazdrości. A dzięki takiemu rozumowaniu zamiast przemyśleć parę rzeczy, poczuje się lepiej, 'ponieważ nareszcie ktoś mu czegoś zazdrości.
krok 7


Przechwałki.

Przechwałki. Narcyz będzie się zawsze przechwalał własnymi osiągnięciami i tym, iż znajdzie wyjście z każdej sytuacji, iż wymyśli wszystko. Tylko jego rozwiązania okazywały się najlepsze i zawsze potrafił pobić konkurencję własną inteligencją. Zwykle ciężko wytrzymać w towarzystwie takiej osoby dłużej niż kilka min..
krok 8


Manipulacja.

Manipulowanie ludźmi. Narcyz do perfekcji opanował umiejętność manipulowania ludźmi. Po co? tak aby osiągnąć własne zamierzenia i cele. A tych ma zawsze sporo. Narcyz zrobi wszystko, tak aby wyjść na najlepszego, w najwyższym stopniu potrzebnego, pożądanego i w ogóle same 'naj'. Powiedzenie 'po trupach do celu' sprawdzi się tutaj niemal w stu procentach. Istotne, tak aby odnieść efekt, nieważne, iż po drodze poleci parę głów.
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.