Leczenie Jak się nie bać przyczyny. Jak leczyć Niektórzy boją się pająków, inni nowych sytuacji.

Czy pomocne?

100% pozytywne
2 głosy

Jak się nie bać?

Definicja z ang. How not to be afraid, z niem. Wie keine Angst zu haben.

Jak leczy PSYCHOLOG w przypadku JAK SIĘ NIE BAĆ: Niewiele jest osób na świecie, które nie znają żadnego rodzaju strachu. Niektórzy boją się pająków, inni nowych sytuacji, jeszcze inni odrzucenia. Niezależnie od rodzaju obaw można się ich pozbyć. W odniesieniu do niektórych osób, strach może być dosłownie kompletnie paraliżujący. Musimy jednak sobie uzmysłowić, iż strach nie jest zawsze niedobry. Istnieje sporo rzeczy, o które powinniśmy się bać i podchodzić do nich z odpowiednią ostrożnością. Jednak jeżeli nasz strach rozpoczyna nami sterować albo uniemożliwia nam podjęcie pewnego ryzyka wówczas rozpoczyna się problem.
krok 1
Zdaj sobie sprawę z faktu, iż każdy się czegoś boi
Większość osób boi się pająków. Bez względu na to jakiej wielkości czy gatunku jest pająk ludzie zaczynają krzyczeć, piszczeć i prosić wszystkich dookoła, by go zabrali z pola widzenia. Czy jednak pająki są aż takie straszne? Wyobraź sobie, iż stoisz na drabinie i nagle przed nosem pojawia ci się pajączek, który właśnie wpadł na pomysł, by spuścić się po pajęczynie. W tym wypadku ludzie bojący się pająków wpadają w taką panikę, iż regularnie wolą spaść z drabiny niż doprowadzić do bliższego, cielesnego kontaktu z pająkiem. Więc dlaczego decydujemy się na większe obrażenia wywołane upadkiem z wysokości niż niewinny dotyk pająka?
Inne osoby niekoniecznie boją się tych samych rzeczy co ty, jednak miej świadomość, iż na pewno boją się czegoś innego. Moja znajoma przykładowo boi się jak patrzy na nią jakaś kura. Czy to nie śmieszne? Czy uważasz, iż jest jakiś sensowny powód by drżeć i krzyczeć na widok patrzącej na ciebie kury? Zrozumienie faktu, iż każdy się czegoś obawia może ci pomóc, iż nie jesteś wyizolowany w strachu. To, iż się czegoś boisz nie czyni cię w ogóle słabszym od innych.
Postaraj się znaleźć kogoś z kim będziesz mógł porozmawiać o swoich obawach. Może się okazać, iż ten ktoś boi się tego samego co ty. Może ta osoba znalazła już jakiś sposób na walkę z tym konkretnym strachem.
krok 2
Nie musisz kompletnie przestać się bać
Nauka pływania małych dzieci nie polega na wrzuceniu ich od razu na głęboką wodę. Wprowadza się je stopniowo, trzyma na rękach, pozwala im się przyzwyczaić do wody itd., aż nareszcie dzieci zaczynają skakać i pływać na swoją rękę.
Staraj się robić właśnie takie małe kroki w walce ze swoim strachem. Napisz na kartce czego chcesz się przestać bać, co możesz zrobić, jak daleko się posunąć w danej czynności a następnie zrób to kolejnego dnia. Przykładowo, jeżeli boisz się pająków idź do sklepu zoologicznego i je poobserwuj. Następnie poproś sprzedawcę, by wyciągnął pająka i potrzymał go na swojej ręce abyś mógł się mu z bliska przyjrzeć. Takie drobne kroki przyzwyczają cię i oswoją. Istnieje sposobność, iż z czasem pokonasz kompletnie cały swój strach.
krok 3
Stracisz czy zyskasz?
Przecież nie chcesz się więcej bać, prawda? Pomyśl sobie jakie będzie twoje życie gdy przestaniesz się bać. jeżeli teraz boisz się wody wyobraź sobie, iż kiedyś będziesz mógł pływać kajakiem i nurkować. Czy życie nie będzie piękniejsze? jeżeli pomyślisz o wszystkich zaletach, które niesie za sobą przezwyciężenie strachu możesz dojść do wniosku, iż ta gra warta jest ryzyka.
Poświęć kilka min. na zrobienie listy plusów i minusów walki ze swoim strachem:
Jakie są potencjalne korzyści wynikające z przezwyciężenia strachu? 
Jak twoje życie się zmieni po jego przezwyciężeniu? 
Jakie rzeczy będziesz mógł robić, których teraz nie możesz z racji na swój strach? 
Co masz do stracenia walcząc ze własnymi obawami?
Patrząc obiektywnie, walka ze strachem jest wspaniałą okazją do rozwoju własnej osobowości. Napisz na kartce historię o tym jak będzie wyglądało twoje życie, kiedy już przezwyciężysz strach i dlaczego potencjalne korzyści warte są ryzyka.
krok 4
Uważaj na własne myśli na temat tego czego się boisz
Czasami drżymy na samą myśl o tym co może się stać jeżeli wyjdziemy poza nasze bezpieczne granice. Jest naprawdę bardzo prosto przekonać siebie samego, iż przyczyny naszego strachu są zupełnie słuszne. Większe znaczenie ma to, w jaki sposób do siebie mówimy i jakie obrazy sobie wyobrażamy, niż to, co się tak naprawdę stanie. Przed wyobraźnią stają nam najgorsze sceny i wypadki, jednak nijak to się ma do rzeczywistości.
Strach przed nieznanym jest kompletnie zrozumiały. Nie wiesz co się może stać jeżeli zadzwonisz do osoby, która cię onieśmiela i nie jesteś pewien jak zareaguje twój szef kiedy powiesz co tak naprawdę myślisz o danym projekcie.
Dlaczego nie pójść jeszcze dalej i nie zrobić listy możliwych wyników twojego działania? Co tak naprawdę masz do stracenia podejmując to ryzyko? Spis rzeczy spisana na papierze pomoże ci dostrzec jak bardzo Twoje obawy są irracjonalne. Nie zapomnij utworzyć listy z możliwościami pozytywnego wyniku twojego działania.
Zamiast wyobrażać sobie najgorszą rzecz jaka może się stać z powodu podjęcia jakieś aktywności, wyobraź sobie najlepsze możliwe rozwiązanie.
krok 5
Wpadka niekoniecznie będzie oznaczała koniec świata
To co łączy nas wszystkich to strach przed niepowodzeniem. Chociaż istnieją scenariusze, w których niepowodzenie może być kompletnie destruktywne i zagrażać życiu, to w większości przypadków najgorszy scenariusz i tak nic nie zmienia.
Obawa przed realizacją swoich pomysłów uniemożliwia nam rozwój kariery zawodowej i pozbawia nas wielu doświadczeń i możliwości, które aby mogły wzbogacić nasze życie. jeżeli masz pomysł lecz nie realizujesz go ze strachu przed niepowodzeniem daj go komuś innemu - może ktoś się nie będzie bać i odniesie dzięki tobie efekt.
W zależności jak będziemy traktować nasze niepowodzenia mogą one wywołać blokadę do końca życia albo dać nam doświadczenie potrzebne do szukania nowych dróg prowadzących do sukcesu.
jeżeli boisz się porażki zrób listę rzeczy jakich się podejmiesz
jeżeli ta pierwsza, planowana rzecz ci nie wyjdzie. Nigdy nie zaszkodzą plany na przyszłość.
Zatem, czego się boisz?

Lekarz Psycholog: JAK SIĘ NIE BAĆ; WIE KEINE ANGST ZU HABEN; HOW NOT TO BE AFRAID;

Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.