Leczenie Jak wzmocnić samoocenę przyczyny. Co znaczy międzyludzkich. Dzięki niej możemy utworzyć.

Czy pomocne?

80% pozytywne
5 głosów

Jak wzmocnić samoocenę?

Definicja z ang. How to strengthen the self-esteem, z niem. Wie das Selbstwertgefühl zu stärken.

Co to znaczy: Samoocena to klucz do naszych emocji. Jest bardzo istotna w kontaktach międzyludzkich. Dzięki niej możemy utworzyć obraz własnej osoby w otaczającym nas świecie. Samoocena jest nam konieczna do prawidłowego funkcjonowania. Istotne to jest, tak aby znać własne wady i zalety. Zalety trzeba uwypuklać z kolei nad wadami pracować. Na samoocenę zbiera się sporo różnych czynników. Na pewno to jest wychowanie, otoczenie i stosunek do samego siebie. Niska samoocena może nam przeszkadzać w życiu. Regularnie wielu ludzi nie potrafi zbudować pozytywnego obrazu o samym sobie w swoich myślach. Nie ukrywajmy to jest dość trudne zadanie, jednakże jak w najwyższym stopniu możliwe do zrobienia. Zbyt wysoka samoocena nie jest dobra. Zbyt niska również. W poniższym artykule znajdziesz wskazówki jak poprawić własną samoocenę.
krok 1
Najważniejszą rzeczą jest polubienie siebie.
Pamiętaj, iż jeżeli ty tego nie zrobisz to inni ludzie tym bardziej nie będą w stanie polubić ciebie. Bądź otwarty i nie kieruj się myśleniem typu: „Wszyscy mnie nie lubią” , „Inni są złośliwymi głupkami”, „Dlaczego wszyscy chcą mnie skrzywdzić”. Jełki będziesz tak myśleć to na pewno tak będzie. Spróbuj zmienić nastawienie do świata. Nastaw się pozytywnie.
krok 2
Zastanów się co lubisz robić.
Co sprawia tobie największą przyjemność? jeżeli znajdziesz już te czynności to staraj się je rozwijać. Bądź w nich dobry. Każdy wolny czas poświęcaj temu. Twoja samoocena wzrośnie bardzo szybko. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ nagle zaczniesz uświadamiać sobie, iż są rzeczy w których jesteś dobry. Będzie to również swoistego rodzaju odskocznia od codzienności, od codziennych problemów.
krok 3
Rozwijaj poczucie humoru.
Ludzie lubią wesołe osoby. Zawsze będziesz mógł powiedzieć jakiś kawał. Lecz ważniejsze jest poczucie humoru w stosunku do samego siebie. jeżeli będziesz podchodzić na luzie do samego siebie to na pewno łatwiej będziesz znosić różnego rodzaju niepowodzenia i porażki. Dobrym rozwiązaniem jest oglądanie skeczów kabaretowych czy także różnych komedii. Jest ich pełno w Internecie. Wystarczy poszukać.
krok 4
Daj sobie prawo do popełniania błędów.
Nikt nie jest najlepszy. Po co takim być? jeżeli chcesz być najlepszy to każde małe niepowodzenie będzie dla ciebie ogromną porażką, z której ciężko będzie ci się otrząsnąć. Rób błędy i ucz się na nich.
krok 5
Bardzo istotną rzeczą jest zaprzestanie samokrytyki.
Chodzi tutaj o niedobrą samokrytykę, o wewnętrzny głos, który mówi „Jesteś głupi”, „Nic nie umiesz”, „Jesteś brzydki”, „Nikt nie lubi mnie”. Ile razy słyszałeś ten głos w swojej głowie? Raz na zawsze skończ z tym. Za każdym razem, gdy będzie się to powtarzać to staraj się temu zaprzeczać. Najlepiej w ogóle nie dopuszczać takich myśli do głosu. Może to tobie tylko zaszkodzić.
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.