Leczenie Jak przebiega cykl miesiączkowy przyczyny. Co znaczy jednak spytać jakie są fazy tego.

Czy pomocne?

100% pozytywne
2 głosy

Jak przebiega cykl miesiączkowy?

Definicja z ang. How does the menstrual cycle, z niem. Wie funktioniert der Menstruationszyklus.

Co to znaczy: Wszyscy wiedzą, ze kobiety mają moment i iż występuje on cyklicznie. Jeżeli jednak spytać jakie są fazy tego cyklu albo skąd bierze się krwawienie, rzadko już uzyskamy odpowiedź nawet od samych kobiet. Warto pamiętać, iż to jest wiedza elementarna i powinny ja sobie przyswoić przede wszystkim panie. Przecież to wszystko cały czas odbywa się w ich organizmach. Panom także wiedza ta nie zaszkodzi, tym bardziej, iż cykl jest ściśle powiązany z seksualnością kobiety.
krok 1
Cykl miesiączkowy trwa średnio 28 dni (tyle co miesiąc księżycowy), jednak regularnie spotyka się niewielkie odchylenia od normy, co jest absolutnie dopuszczalne. Możemy się spotkać z cyklami trwającymi krócej albo dłużej. Pierwszym dniem cyklu jest pierwszy dzień wystąpienia krwawienia.
krok 2
W pierwszej fazie cyklu w jednym z jajników dojrzewa jajeczko i rozpoczyna produkować estrogeny, w wyniku czego dochodzi do rozpulchnienia wewnętrznej wyściółki macicy. W okolicach czternastego dnia cyklu zachodzi tak zwany owulacja, a więc uwolnienie dojrzałego jajeczka, które wyłapywane poprzez wypustki lejka jajowodu.
krok 3
Wnętrze jajowodu pokryte jest małymi włoskami, które przesuwają jajeczko w pobliże macicy, wędruje tak poprzez około trzy dni, jeżeli w tym czasie nie dojdzie do stosunku i zapłodnienia, jajeczko ginie.
krok 4
Od momentu uwolnienia jajeczka, organizm powiększa wydzielanie progesteronu, a minimalizuje estrogenu. Wyściółka macicy robi się w tym czasie grubsza, a piersi nabrzmiewają. Wszystko tj. przygotowaniem organizmu na ewentualne zapłodnienie. Wyściółka macicy ma za zadanie przyjąć zapłodnione jajeczko, a kanaliki mleczne i gruczoły piersiowe przygotowują się do rozpoczęcia laktacji.
krok 5
Hormony wytwarzane w czasie cyklu mają także wpływ na stan cery kobiety, jej nastrój i wydzielanie śluzu. Śluz owulacyjny jest ciągliwy i przezroczysty, jego zadaniem jest ułatwienie przemieszczania się plemnikom. Po jajeczkowaniu śluz staje się matowy, lepki i nierozciągliwy, różni się także zapachem od poprzedniego.
krok 6
jeżeli nie dojdzie do zapłodnienia, około dwudziestego piątego dnia cyklu, wyściółka macicy rozpoczyna się złuszczać i krwawić, co objawia się na zewnątrz jako osławiona miesiączka i cykl zaczyna się od nowa.
Pierwsze miesiączki są zwykle nieregularne, a krew może przybierać różne barwy, od brązowej do jasnoczerwonej. w czasie pierwszych krwawień może się jej pojawić mało.
krok 7
Zdarzają się także kobiety, których cykl nigdy nie ureguluje się na tyle, by można go było przewidzieć.
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.