Leczenie Jak rozmawiać z nastolatkiem o seksie przyczyny. Co znaczy przełamania pewnych barier. Nie.

Czy pomocne?

100% pozytywne
2 głosy

Jak rozmawiać z nastolatkiem o seksie?

Definicja z ang. How to talk to teens about sex, z niem. Wie man, um Jugendliche über Sex reden.

Co to znaczy: Rozmowy intymne z dorastającymi dziećmi nie są łatwe, wymagają uczucia i przełamania pewnych barier. Nie należy jednak powierzać kompletnie edukacji seksualnej naszej pociechy szkołom, gdyż niestety nauczyciele prowadzący zajęcia na temat wychowania do życia w rodzinie, regularnie nie są do tego odpowiednio przygotowani i młody człowiek odczuwa niedosyt wiedzy, który uzupełnia przez rozmowy z „doświadczonymi” kolegami albo oglądając filmy dla dorosłych. Jeżeli nie chcemy, by nasze dziecko miało spaczony pogląd na sprawy intymnie i nie popełniało błędów, które mogą mieć wpływ na całe jego życie, powinniśmy wziąć sprawy w własne ręce.
krok 1
Słuchaj swoich dzieci i nie wyśmiewaj ich zainteresowania intymnością. Nawet jeżeli twoja pociecha ma 13 lat i pyta się o seks, nie zbywaj jej zdaniem „jesteś za młody/a na takie tematy, porozmawiamy za kilka lat”. Możemy być pewni, iż w takiej sytuacji do kolejnej rozmowy nie dojdzie, a dziecko poradzi sobie samo i nie będziemy mieli już wpływu na to, jakie decyzje podejmuje.
krok 2
Gdy słyszymy pytanie o sferę intymną, powinniśmy po pierwsze docenić zaufanie, jakim zostaliśmy obdarzeni, a po drugie postarać się odpowiedzieć na pytanie najlepiej jak potrafimy.
krok 3
Niepoprawne jest także dyskryminowanie dzieci z racji na płeć. Zwykle dziewczynki obdarzane są troskliwszą opieką w tym zakresie, niż chłopcy - dbamy przecież o to by nasza panna „dobrze się prowadziła”. Chłopcy regularnie pozostawiani są samymi sobie, bez względu fakt, iż przecież w tym wieku nie myślą oni o niczym innym. Edukacje seksualną powinniśmy przeprowadzić zarówno z synem, jak i z córką.
krok 4
jeżeli jesteśmy bardzo oporni do takich rozmów, możemy poszukać odpowiednich artykułów, książek i filmów i podsunąć je nastolatkowi do przejrzenia. Taki niektóre poprzez nas materiały na pewno będą wiele lepsze, niż wiadomości zaczerpnięte z kolorowych gazet dla młodzieży albo z Internetu.
krok 5
Zawczasu przygotuj się do rozmowy, pomyśl czy będziesz tłumaczyć wszystko w oparciu o konkretne przykłady, zastanów się, co tak naprawdę chcesz przekazać i jak to zrobisz. Za późno już przecież na rozmowę o kwiatkach i pszczółkach, twoje dziecko oczekuje konkretów. Istotne jest poruszenie tematu antykoncepcji, lecz także kwestii moralnej i związku miedzy seksem, a miłością.
krok 6
Rozmowę najlepiej przeprowadzić w atmosferze spokoju. Dopilnujmy, by nikt nam nie przeszkadzał, na przykład młodsze dzieci bawiące się w okolicy albo przebiegające poprzez pokój z pewnością nie pomogą w otwarciu się. Zapewnij młodego człowieka, iż rozmowa pozostanie pomiędzy wami i iż może ci on zaufać. Przed rozmową zadbaj o odpowiednie nastawienie, pamiętaj, iż jeżeli ty będziesz spięty i niechętny do rozmowy, nastolatek to wyczuje i z pewnością także nie otworzy się przed tobą.
krok 7
Postaraj się zachować spokój, gdy usłyszysz coś, czego się nie spodziewałeś. Istnieje szansa, iż nastolatek niepoprawnie użył słów, a ty je źle zinterpretowałeś.
krok 8
Nie staraj się zniechęcić młodego człowieka do seksu, a już z pewnością nie zabraniaj mu kategorycznie kontaktów intymnych. Twoim zadaniem jest takie pokierowanie rozmową, by nastolatek sam podjął poprawne decyzje.
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.