Leczenie Jak rozpoznać, że jest się gotowym do pierwszego razu przyczyny. Co znaczy może mieć.

Czy pomocne?

100% pozytywne
2 głosy

Jak rozpoznać, że jest się gotowym do pierwszego razu?

Definicja z ang. How to recognize that you are ready for the first time, z niem. Wie zu erkennen, dass Sie zum ersten Mal bereit sind,.

Co to znaczy: Rozpoczęcie życia seksualnego jest poważnym krokiem. Decyzja o pierwszym razie może mieć poważny wpływ nie tylko na twój obecny związek, lecz także na całe życie intymne. Jeżeli pierwszy raz nie będzie skutkiem mądrej i dojrzałej decyzji, przykre uczucie czy nawet niesmak może pozostać na długie lata a czasem nawet kompletnie zniechęcić do seksu.
krok 1
Określ na jakim etapie jest twój związek z partnerem/-ką.
Czy znacie się na tyle dobrze? Czy jesteście wobec siebie szczerzy i otwarci? Pierwszy stosunek może okazać się nieprzyjemny i niemiły a wspomnienia o nim nie znikną prawdopodobnie nigdy. Jeżeli pierwszy raz nie będzie udany, wówczas możesz odczuwać na początku niechęć do swojego partnera/-ki. Związek wasz przetrwa pod warunkiem, iż naprawdę dobrze się znacie i sobie ufacie.
krok 2
Uporządkuj własne wartości.
Zadaj sobie pytanie, co cię skłania do seksu z tą osobą: ciekawość, chęć udowodnienia wszystkim, iż jesteś już wystarczająco dorosła/-ły? Skutki twojego pierwszego doświadczenia seksualnego prawdopodobnie będą odzwierciedlać te powody. Rozważ wartości i poglądy religijne. Czy nie będziesz później żałować tej decyzji?
krok 3
Porozmawiaj o seksie ze swoim partnerem /-ką.
To może się wydawać na początku dość krępujące, jednak jest bardzo pomocne w lepszym poznaniu drugiej osoby. Może dać ci to jakiś pogląd na to, czego oczekiwać od swojego pierwszego razu. Rozmawiaj z partnerem/-ką o seksie tak długo, aż temat ten nie będzie was zawstydzał i krępował.
krok 4
Planuj z wyprzedzeniem.
Na pewno nie będziesz chcieć biegać po aptekach w ostatniej minucie. Zaopatrz się w kilka prezerwatyw i inne środki takie jak na przykład żele intymne. Rzeczy te połóż w dyskretnym jednak łatwo dostępnym miejscu.
krok 5
Wyobraź sobie cały ten mechanizm.
Jak już wyobrazisz sobie wszystko od początku do końca, zrozumiesz, iż nie to jest w ogóle takie straszne i masz jeszcze wiele czasu, by idealnie się przygotować do tego pierwszego razu.
krok 6
Pomyśl czy jesteś fizycznie i psychicznie przygotowana/-ny do seksu.
Niektórzy ludzie są do niego gotowi w wieku 16 lat a inni w wieku 22 lat (czy nawet więcej). Nikt nie może ocenić, czy jesteś gotowa/-wy do współżycia - wiek ten jest różny dla każdego człowieka. Jedyną osobą na całym świecie, która może to określić, jesteś ty! Jeżeli masz żadne wątpliwości, to prawdopodobnie nie nadszedł jeszcze dla ciebie czas.
krok 7
Czy jesteś pewna/-ny, iż to odpowiednia osoba?
Tylko dlatego, iż to właśnie on/ona jest twoim chłopakiem /dziewczyną, nie znaczy, iż masz z nim/nią uprawiać seks. Nie możesz być pod presją. Przemyśl następujące rzeczy: Czy to ta jedyna osoba dla ciebie? Czy naprawdę chcę z nim/nią uprawiać seks? I najważniejsze - musisz się dobrze czuć przy tej osobie. Jeżeli czujesz się przy nim/niej niezręcznie to prawdopodobnie nie powinniście tego razem robić.
krok 8
Musisz znać ryzyko i skutki współżycia.
Możesz zajść w ciążę albo zarazić się chorobą weneryczną. Ani na ciążę, ani na choroby weneryczne nie da się uodpornić, zatem należy podjąć pewne środki ostrożności. Pamiętajcie dziewczyny - możecie zajść w ciążę za każdym razem, kiedy nie stosujecie zabezpieczenia, nawet wówczas, jeżeli to jest wasz pierwszy raz. Dlatego nie zapominaj nigdy o prezerwatywach. Dodatkowo - oprócz prezerwatyw dobrze jest zabezpieczyć się pigułkami antykoncepcyjnymi (należy je zacząć przyjmować na kilka tygodni przed planowanym rozpoczęciem współżycia).
Zawsze stosuj prezerwatywy! Tabletki antykoncepcyjne nie chronią cię przed HIV. Czasami jeden seks bez prezerwatywy może przesądzić o twoim życiu. I wiedz, iż tj. dopiero problem a nie zajście w ciążę, która okazuje się w takim przypadku błogosławieństwem.
krok 9
Czy czujesz się pod presją, by uprawiać seks?
jeżeli odpowiedź brzmi "tak" zastanów się czy z pewnością to jest dobry okres na pierwszy raz. Rozpoczęcie życia seksualnego powinno być wyłącznie twoją decyzją - niczyją inną.
krok 10
Czy twój partner jest pod presją, by uprawiać seks?
tj. jego decyzja i musisz to respektować. Pamiętaj, iż tylko wówczas, gdy oboje będziecie tego naprawdę chcieć pierwszy raz będzie udany.
krok 11
Upewnij się, iż czujesz się dobrze z myślą o współżyciu.
Zastanów się, czy z pewnością chcesz zrobić to na przykład w samochodzie i czy nie będzie wygodniej i przyjemniej w łóżku?
krok 12
Zrozum, iż seks ma sporo różnych znaczeń.
Nie jest niezbędne od razu współżycie. Miłość manualna czy oralna zapewnia również wystarczająco wiele intymności - szczególnie wówczas, gdy wolisz jeszcze zaczekać ze swoim pierwszym razem.
krok 13
Nie spiesz się.

jeżeli nareszcie podjęłaś/-eś decyzję o współżyciu, to podchodź do tego spokojnie. Nie musisz się spieszyć. Przeznaczcie z partnerem wiele czasu na poznawaniu swoich ciał - dlatego pierwszy raz będzie wiele przyjemniejszy.
krok 14
Nie bądź rozczarowana/-ny.


jeżeli pierwszy raz nie był tym czego się spodziewałaś/-eś to nie poddawaj się. Jest normalne, iż pierwszy raz nie jest rewelacyjny. Musicie lepiej poznać własne ciała, dowiedzieć się co każde z was w najwyższym stopniu lubi i "nauczyć się" miłości. Pamiętaj, iż nie ma się o co martwić.


jeżeli się nie uda, zaśmiej się i powiedz: "Oh, lepiej będzie kolejnym razem".
Wskazówki i ostrzeżenia
Pamiętaj, iż seks może wzmocnić związek, jednak nie zbliży do siebie dwóch obcych ludzi.Przyjemność z seksu nie zależy wyłącznie od techniki i doświadczenia. Skup się na znalezieniu opiekuńczego partnera, który bardziej dba o twoje uczucia niż o idealny pokaz sztuki miłosnej.Utrata dziewictwa nie powinna być celem sama w sobie, jednak częścią dobrego i satysfakcjonującego związku. Większość osób, która ma nieprzyjemne doświadczenia po pierwszym razie, uważa, iż winą tego było "zbyt wcześnie" albo "niewłaściwy partner".Nie myśl o seksie jako o egzaminie do zdania, który zwyczajnie trzeba przejść. Takie myślenie spowoduje tylko napięcie i niepokój, które natomiast mogą się przełożyć na niewłaściwe podjęcie decyzji. Pamiętaj, iż nawet jak coś pójdzie nie tak, możecie zwyczajnie przerwać czy odłożyć na później.


jeżeli boisz się, iż was ktoś "przyłapie" to
na pewno nie jesteś jeszcze dojrzała/-y do seksu. .


jeżeli zrobisz to teraz, jak przyjdzie ten właściwy okres będziesz żałować, iż nie zaczekałaś/-eś.Dowiedz się wszystkiego o chorobach przenoszonych drogą płciową (między innymi HIV, AIDS) .


jeżeli będzie to twój pierwszy raz to się zrelaksuj - seks nie ma być stresujący tylko relaksujący.Nie przejmuj się ) .


jeżeli nie wiesz co masz robić. Zawsze możesz porozmawiać z partnerem na temat tego co obydwoje lubicie.
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.