Leczenie Jak zmienić orientację seksualną przyczyny. Co znaczy internetowych posta dziewczyny.

Czy pomocne?

100% pozytywne
2 głosy

Jak zmienić orientację seksualną?

Definicja z ang. How to change sexual orientation, z niem. Wie die sexuelle Orientierung zu ändern.

Co to znaczy: Postanowiłam napisać artykuł na ten temat po przeczytaniu na jednym z forów internetowych posta dziewczyny, która stwierdziła, iż nie chce być lesbijką i zapytała czy możliwa jest zmiana orientacji seksualnej. Z danych psychiatrów i psychologów wynika, iż 17 proc. z nich co najmniej raz w czasie swojej praktyki lekarskiej czy terapeutycznej spotkało się z osobą, która chciała zmienić orientację seksualną. Czy to jest w ogóle możliwe? Zdania są podzielone. Przeczytajcie artykuł i zdecydujcie sami, czy nadal chcecie zmieniać orientację czy także może wybierzecie terapię, która pomoże wam zaakceptować wasze obecne preferencje seksualne.
krok 1
Większość terapeutów i badań nad orientacją seksualną określa, iż jest ona bardzo trwała, wykształcona na początkowych etapach życia płodowego. Są również koncepcje łączące uwarunkowanie genetyczne, biologiczne i społeczno-kulturowe. Niezależnie od różnic między przedstawicielami różnych koncepcji pochodzenia orientacji seksualnej wyrażają one pogląd, iż zmiana orientacji jest niemożliwa albo niemal niemożliwa.
krok 2
Przedstawiciele środowisk homoseksualnych i sporo ośrodków psychologicznych proponuje z kolei pomoc w akceptacji orientacji seksualnej. Jeżeli chcesz zmienić orientację zapytaj się siebie o powody takiego dążenia. Być może twoja rodzina i bliscy nie akceptują gejów i lesbijek. Jeżeli tak jest możesz spróbować udać się na terapię rodzinną. Zwykle także upływ czasu zmienia poglądy najbliższych. Brak akceptacji orientacji w najbliższym środowisku jest bardzo bolesny. Na szczęście aktualnie coraz więcej osób akceptuje i wspiera osoby borykające się z problemem odrzucenia.
krok 3
Jeżeli z kolei uważasz, iż zmiana orientacji jest dla ciebie niezwykle ważna, gdyż ze względów religijnych albo społecznych nie umiesz wyobrazić sobie szczęśliwego życia jako osoba homoseksualna (nie słyszałam gdyż nigdy o tym aby osoba heteroseksualna chciała zmienić orientację), możesz spróbować terapii, które zmieniają nawyki, zachowania i preferencje seksualne. Ich skuteczność nie jest w pełni zbadana, aczkolwiek ich zwolennicy są propagatorami tez o wielkiej efektywności wskazanych technik.
krok 4
Jednym z w najwyższym stopniu znanych ośrodków związanych z katolickim podejściem do homoseksualności jest ośrodek Odwaga proponujący terapię reparatywną, która odwołuje się do koncepcji amerykańskiego terapeuty Richarda A. Cohena (na którym ciąży kilka zarzutów dotyczących naruszenia etyki pracy terapeuty). Leczenie taka dzięki środków behawioralnych (negatywnych i pozytywnych bodźców związanych z określonymi wyobrażeniami erotycznymi) czy także dzięki oddziaływań interpersonalnych, a również odwołań do przeszłości rodzinnej geja czy lesbijki. Leczenie ta została skrytykowana poprzez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne.
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.