Leczenie Na czym polega naturalne planowanie rodziny przyczyny. Co znaczy czytelnikom z.

Czy pomocne?

100% pozytywne
2 głosy

Na czym polega naturalne planowanie rodziny

Definicja z ang. What is natural family planning, z niem. Was ist die natürliche Familienplanung.

Co to znaczy: Naturalne sposoby planowania rodziny (NPR) w znacznej mierze kojarzą się czytelnikom z kalendarzykiem małżeńskim, zwanym także „watykańską ruletką”. Nie to jest jednak zgodne ze stanem faktycznym, a same sposoby uważane są za dość efektywny sposób planowania poczęcia (oparty jednak na sporej wiedzy kobiety, która je stosuje, i związany z dość długimi okresami wstrzemięźliwości). Niezależnie od naszych poglądów na temat „kościelnej antykoncepcji” z zagadnieniem NPR większość z par spotka się przy okazji przedślubnych spotkań w poradni rodzinnej. Na jakie „atrakcje” warto się wtedy przygotować?
krok 1
Pomiar temperatury.
Jednym z objawów związanych z płodnością są skoki temperatury. Cykl kobiety dzielimy pod tym względem z reguły na dwie etapy – fazę temperatur niższych (dojrzewanie komórki jajowej, aż do owulacji) i fazę temperatur wyższych (od owulacji do końca cyklu). Instruktorzy NPR kładą nacisk na wyćwiczenie odruchu pomiaru temperatury o stałej godzinie, po co najmniej 3-godzinnym śnie (wszelakie odchylenia od tych zasad należy notować na karcie pomiarów). Pomiar można wykonywać zwykłym termometrem rtęciowym albo elektronicznym Microlife, poprzez 5 min. w 3 dopuszczalnych miejscach (usta, pochwa albo odbyt). Zazwyczaj między pierwszym, a drugim spotkaniem w poradni rodzinnej jest miesięczna przerwa, właśnie po to, aby kobieta mogła zebrać dane do swojego pierwszego wykresu.
krok 2
Obserwacja śluzu szyjkowego.
Następnym symptomem płodności ze strony organizmu, na który instruktor także każe ci zwrócić uwagę jest śluz szyjkowy. Pojawia się zazwyczaj na początku etapy temperatur niższych, tuż po miesiączce, po czym wzrasta jego liczba i subiektywne odczucie wilgotności, zmienia się również jego wygląd. Dzień, gdzie jest go najwięcej, należy zanotować na karcie obserwacji jako szczyt śluzu. Przyjmuje się, iż w tym samym dniu albo dzień po następuje owulacja. Później, stosunkowo zbliżania się kolejnej miesiączki śluz i uczucie wilgotności zanika.
krok 3
Interpretacja danych.
W okolicy zbierania informacji do wykresu i jego tworzenia, na spotkaniu w poradni nauczysz się także przedmiotów interpretacji pomiarów. Za pierwszy dzień cyklu przyjmuje się pierwszy dzień miesiączki. Przyrost temperatury związany z jajeczkowaniem, poprzedzony 6 niższymi temperaturami, daje wiadomości o płodności. W zależności od sposoby uczonej w danym ośrodku ( zazwyczaj Billingsów albo Roetzera), czeka się potem na 3 albo 4 wyższe temperatury, po uzyskaniu których przyjmujemy, iż można bezpiecznie współżyć. Symptomy temperaturowe porównujemy z obrazem śluzu, i (dla bardziej zaawansowanych) badaniem szyjki macicy. Czas, który w ten sposób się wyznacza (od 3 albo 4 wyższej temperatury do początku miesiączki) uważany jest za 100% bezpłodny.
Wskazówki i ostrzeżenia
Gdyż zasady NPR wymagają sporej praktyki, a czasu na spotkaniach w poradni jest dość niewiele, ich celem jest przede wszystkim zainteresowanie sposobem, próba jej samodzielnego stosowania i przygotowywania wykresów. Jeżeli po tym krótkim szkoleniu w dalszym ciągu będziesz zainteresowana praktykowaniem NPR, instruktor w poradni z pewnością pomoże ci w interpretacji twoich wykresów.
Skomentuj, zadaj pytanie lekarzowi:
Opinie, pytania i komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.